Przejdź do zawartości

Alexander Koch (szermierz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alexander Koch
Data i miejsce urodzenia

22 lutego 1969
Bonn

Wzrost

186 cm

Dorobek medalowy
Reprezentacja  RFN
Mistrzostwa świata
złoto Denver 1989 floret ind.
srebro Denver 1989 floret druż.
Reprezentacja  Niemcy
Igrzyska olimpijskie
złoto Barcelona 1992 szermierka
floret druż.
Mistrzostwa świata
złoto Essen 1993 floret ind.
złoto Essen 1993 floret druż.
srebro Ateny 1994 floret druż.

Alexander Koch (ur. 22 lutego 1969 w Bonn) – niemiecki szermierz, florecista, reprezentujący też RFN, złoty medalista olimpijski i wielokrotny medalista mistrzostw świata.

Na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku reprezentacja Niemiec w składzie: Udo Wagner, Ulrich Schreck, Thorsten Weidner, Alexander Koch i Ingo Weißenborn zwyciężyła w zawodach drużynowych. Indywidualnie nie startował. Brał również udział w igrzyskach olimpijskich w Atlancie w 1996 roku, zajmując 6. miejsce w zawodach drużynowych i 22. w indywidualnych.

Podczas mistrzostw świata w Denver w 1989 roku wywalczył złoty medal w turnieju indywidualnym, pokonując w finale Francuza Philippe'a Omnèsa. Parę dni później razem z Thorstenem Weidnerem, Mathiasem Geyem i Thomasem Endresem zdobył też srebrny medal drużynowo. Kolejne dwa medale wywalczył na mistrzostwach świata w Essen cztery lata później. Indywidualnie zwyciężył, pokonując w finale Ukraińca Serhija Hołubyckiego. W turnieju drużynowym razem z Ingo Weißenbornem, Thorstenem Weidnerem, Udo Wagnerem i Uwe Römerem zdobył kolejne złoto. Ponadto na mistrzostwach świata w Atenach w 1994 roku wspólnie z Weidnerem, Römerem i Wagnerem zajął drużynowo drugie miejsce.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Fechten - Weltmeisterschaften (Herren - Florett) [online], sport-komplett.de [dostęp 2023-08-25] (niem.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]