Przejdź do zawartości

Alexander Mackenzie (premier Kanady)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alexander Mackenzie
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

28 stycznia 1822
Logierait

Data i miejsce śmierci

17 kwietnia 1892
Toronto

Premier Kanady
Okres

od 7 listopada 1873
do 8 października 1878

Przynależność polityczna

Liberalna Partia Kanady

Poprzednik

John Macdonald

Następca

John Macdonald

Członek Parlamentu Kanady dla York East
Okres

od 1882
do 1892

podpis

Alexander Mackenzie (ur. 28 stycznia 1822, zm. 17 kwietnia 1892) – drugi premier Kanady. Sprawował swój urząd od 7 listopada 1873 do 8 października 1878 z ramienia Partii Liberalnej.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w Logierait w Szkocji, w wieku dwudziestu lat wyemigrował do Kanady. Otrzymał średnie wykształcenie. Był dwukrotnie żonaty z Helen Neil i, po owdowieniu, z Jane Sym. Z pierwszego związku doczekał się trojga dzieci, z których tylko najmłodsza córka dożyła dorosłego wieku.

Mackenzie był liderem Partii Liberalnej w latach 18731880. Po wygranych wyborach parlamentarnych w 1873 został premierem Kanady, zastępując odchodzącego w atmosferze skandalu Johna Macdonalda. Wybory w 1878 zakończone porażką liberałów położyły kres jego urzędowaniu.

Jako premier Alexander Mackenzie powołał Sąd Najwyższy Kanady, Najwyższy Urząd Kontroli – Auditor General i wyższą szkołę wojskową – Royal Military College of Canada oraz pracował nad rozpoczęciem budowy kolei transkanadyjskiej. Doprowadził do ograniczenia władzy brytyjskiego gubernatora generalnego. W kwestiach gospodarczych jego rząd okazał się nieudolny, na co wpływ miał panujący od 1873 roku światowy kryzys gospodarczy.

Zmarł w Toronto w Ontario, został pochowany w Sarnii. Będąc szkockim nacjonalistą, odrzucił ofertę otrzymania brytyjskiego szlachectwa.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Zins H., Historia Kanady, Wrocław – Warszawa – Kraków – Gdańsk 1975, s. 144-146.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]
  • Biografia w Dictionary of Canadian Biography Online (ang.)
  • Biografia w Dictionnaire biographique du Canada en ligne (fr.)