Alexander McQueen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Alexander McQueen
Lee Alexander McQueen
Ilustracja
Aleksander McQueen (2009)
Data i miejsce urodzenia 17 marca 1969
East End
Data i miejsce śmierci 11 lutego 2010
West End
Zawód projektant mody
Narodowość Brytyjczyk
Małżeństwo George Forsyth
Strona internetowa

Lee Alexander McQueen (ur. 17 marca 1969 w East End, zm. 11 lutego 2010 w West End[1]) – brytyjski projektant mody.

Fachu uczył się w Savile Row tailor Anderson & Sheppard. W wieku 20 lat rozpoczął krótkotrwałą pracę dla projektantów Koji Tatsuno i Romeo Gigli. Studia podyplomowe ukończył w Central St. Martins College of Art. Na początku swojej kariery tworzył projekty prowokacyjne, w późniejszym czasie jego stroje stały się łagodniejsze, często inspirowane historią lub filmami. Uznany za Najlepszego Projektanta Roku 1996. W tym samym roku został głównym projektantem domu mody Givenchy. W roku 2001 zrezygnował z posady w Givenchy i rozpoczął pracę u Gucciego. W 2001 roku przeniósł się do Paryża.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

McQueen był zdeklarowanym homoseksualistą, w roku 2000 poślubił swego partnera George'a Forsytha, twórcę filmów dokumentalnych.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Dnia 11 lutego 2010 roku został znaleziony martwy w swoim londyńskim apartamencie. Powiesił się na pasku od spodni; jego gosposia znalazła go rano w jego szafie. Śledztwo wykazało, że było to samobójstwo i że przed śmiercią McQueen brał kokainę, środki nasenne i uspokajające oraz że miał nadgarstki pocięte sztyletem i tasakiem do mięsa. Zostawił również krótki list na pożegnanie: Karm moje psy. Przepraszam. Kocham Cię, Lee zostawiany prawdopodobnie swojemu partnerowi. Wielu twierdzi, że przyczyną samobójstwa McQueena mogła być depresja i problemy z narkotykami, z czym zmagał się w ostatnich miesiącach przed śmiercią.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]