Alexander McQueen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alexander McQueen
Lee Alexander McQueen[1]
Ilustracja
Aleksander McQueen (2009)
Data i miejsce urodzenia 17 marca 1969[2]
Lewisham[2][1]
Data i miejsce śmierci 11 lutego 2010[2]
Mayfair[2][3]
Zawód, zajęcie projektant mody
Narodowość Brytyjczyk
Małżeństwo George Forsyth
Strona internetowa

Lee Alexander McQueen[1] (ur. 17 marca 1969 w Lewisham[2], zm. 11 lutego 2010 w Mayfair[3]) – brytyjski projektant mody, znany ze swoich niekonwencjonalnych projektów i taktyki szokowej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Lewisham jako najmłodszy z sześciorga dzieci szkockiego taksówkarza Ronalda i nauczycielki nauk społecznych Joyce[4]. Dorastał w domu szeregowym w Stratford. W młodym wieku zaczął robić sukienki dla swoich trzech sióstr i miał zamiar zostać projektantem mody.

W 1985 roku, mając 16 lat, opuścił Rokeby School, aby ukończyć kurs krawiecki w Newham College i odbyć staż u krawców Anderson & Sheppard na Savile Row, zanim dołączył do Gieves & Hawkes i później szył teatralne kostiumy w Angels and Bermans. Podczas odbywania stażu McQueen uczęszczał do Rosetta Art Center kierowanego przez Yvonne Humble.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W wieku 20 lat rozpoczął krótkotrwałą pracę dla projektantów Koji Tatsuno i Romeo Gigli. Studia podyplomowe ukończył w Central St. Martins College of Art. Na początku swojej kariery tworzył projekty prowokacyjne, w późniejszym czasie jego stroje stały się łagodniejsze, często inspirowane historią lub filmami.

McQueen przez pięć lat pracował jako główny projektant w Givenchy, zanim założył wytwórnie Alexander McQueen i McQ. Dramatyczne projekty McQueena, noszone przez gwiazdy takie jak Rihanna, Björk i Lady Gaga, spotkały się z uznaniem krytyków i czterokrotnie zdobyły nagrodę Brytyjskiego Projektanta Mody Roku.

W 1996 uznano go za najlepszego projektanta sezonu. W tym samym roku został głównym projektantem domu mody Givenchy. W 2001 roku zrezygnował z posady w Givenchy i związał się z firmą Gucci. W 2001 roku przeniósł się do Paryża.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

McQueen był zdeklarowanym gejem, w 2000 roku w Hiszpanii poślubił swego partnera George'a Forsytha[5], twórcę filmów dokumentalnych.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

11 lutego 2010 roku został znaleziony martwy w swoim apartamencie na londyńskim West Endzie[6]. Powiesił się na pasku od spodni; jego gosposia znalazła go rano w jego szafie. Śledztwo wykazało, że było to samobójstwo i że przed śmiercią McQeen brał kokainę, środki nasenne i uspokajające oraz że miał nadgarstki pocięte sztyletem i tasakiem do mięsa. Zostawił również krótki list na pożegnanie: Karm moje psy. Przepraszam. Kocham Cię, Lee, skierowany prawdopodobnie do jego partnera. Wielu twierdzi, że przyczyną samobójstwa McQueena mogła być depresja i problemy z narkotykami, z czym zmagał się w ostatnich miesiącach przed śmiercią. Zmarł tego samego dnia, kiedy odbył się pogrzeb jego matki, z którą był ściśle związany.

Spuścizna[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci Alexandra dyrektorem kreatywnym domu mody McQueen została Sarah Burton, która projektowała np. suknię ślubną dla księżnej Kate. Kolekcje Alexander McQueen spod ręki Sarah zachowały cechy charakterystyczne marki - awangardowe cięcia, teatralne rękawy i symbole czaszek oraz róż. Dom mody Mcqueen zajmuje się również projektowaniem ubrań dla współczesnych feministek.[7]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Personalidade: Alexander McQueen (Reino Unido) (port.). InterFilmes.com. [dostęp 2018-02-10].
  2. a b c d e Alexander McQueen w bazie IMDb (ang.)
  3. a b Alexander McQueen (cz.). ČSFD.cz. [dostęp 2018-02-10].
  4. Alexander McQueen (ang.). Listal. [dostęp 2017-08-03].
  5. Alexander McQueen Dating (ang.). FamousFix. [dostęp 2018-02-10].
  6. Alexander McQueen, znany projektant mody, nie żyje. Popełnił samobójstwo (pol.). Gazeta.pl. [dostęp 2018-02-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-10)].
  7. ALEXANDER MCQUEEN | Moliera, www.moliera2.com [dostęp 2021-02-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]