Alexander Roslin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alexander Roslin
Ilustracja
Autoportret, ok. 1785
Data i miejsce urodzenia 15 lipca 1718
Malmö
Data i miejsce śmierci 5 lipca 1793
Paryż
Narodowość szwedzka
Dziedzina sztuki malarstwo
Epoka rokoko

Alexander Roslin, znany też jako Le Chevalier Roslin (ur. 15 lipca 1718 w Malmö, zm. 5 lipca 1793 w Paryżu) – szwedzki malarz rokokowy, portrecista aktywny głównie we Francji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kształcił się w Szwecji, początkowo w Karlskronie, a później w Sztokholmie u malarza Georga Engelharda Schrödera. Ojczyznę opuścił w 1745 i przez Bayreuth (1745–1747) i Parmę (1751–1752) dotarł do Paryża, gdzie osiedlił się na stałe w 1752 roku. Rok później został przyjęty do Akademii Francuskiej i szybko stał się popularnym portrecistą. Pracował głównie na zlecenie europejskiej arystokracji i szlachty, wyjeżdżał m.in. do Warszawy, Wiednia, Petersburga i Sztokholmu. Jego żona Marie-Suzanne Giroust była utalentowaną pastelistką.

Alexander Roslin malował pod wpływem twórców francuskich, szczególnie François Bouchera. Tworzył wyłącznie portrety indywidualne i zbiorowe, swobodnie posługując się różnymi technikami malarskimi. Jego prace odznaczają się analizą psychologiczną przedstawianych postaci, ciepłą kolorystyką i perfekcją w odtwarzaniu tkanin i delikatnej cery modelek. Za najlepsze dzieło artysty uchodzi portret żony, znany pod tytułem Dama w czarnej woalce z 1768[1]. Liczne dzieła malarza rozproszone są w galeriach i muzeach na całym świecie, m.in. w Ermitażu, Luwrze, National Gallery w Londynie i Nationalmuseum w Sztokholmie.

Wybrane prace[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dama w czarnej woalce na stronie Nationalmuseum (ang.). [dostęp 24.09.2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-22)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]