Alexander Roslin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Alexander Roslin
Alexander Roslin - Self-portrait2.jpg
Autoportret, ok. 1785
Data i miejsce urodzenia 15 lipca 1718
Malmö
Data i miejsce śmierci 5 lipca 1793
Paryż
Narodowość szwedzka
Dziedzina sztuki malarstwo
Styl rokoko
Dama w czarnej woalce, 1768

Alexander Roslin, znany też jako Le Chevalier Roslin (ur. 15 lipca 1718 w Malmö, zm. 5 lipca 1793 w Paryżu) – szwedzki malarz rokokowy, portrecista aktywny głównie we Francji.

Życiorys[edytuj]

Kształcił się w Szwecji, początkowo w Karlskronie, a później w Sztokholmie u malarza Georga Engelharda Schrödera. Ojczyznę opuścił w 1745 i przez Bayreuth (1745–1747) i Parmę (1751–1752) dotarł do Paryża, gdzie osiedlił się na stałe w 1752 roku. Rok później został przyjęty do Akademii Francuskiej i szybko stał się popularnym portrecistą. Pracował głównie na zlecenie europejskiej arystokracji i szlachty, wyjeżdżał m.in. do Warszawy, Wiednia, Petersburga i Sztokholmu. Jego żona Marie-Suzanne Giroust była utalentowaną pastelistką.

Alexander Roslin malował pod wpływem twórców francuskich, szczególnie François Bouchera. Tworzył wyłącznie portrety indywidualne i zbiorowe, swobodnie posługując się różnymi technikami malarskimi. Jego prace odznaczają się analizą psychologiczną przedstawianych postaci, ciepłą kolorystyką i perfekcją w odtwarzaniu tkanin i delikatnej cery modelek. Za najlepsze dzieło artysty uchodzi portret żony, znany pod tytułem Dama w czarnej woalce z 1768[1]. Liczne dzieła malarza rozproszone są w galeriach i muzeach na całym świecie, m.in. w Ermitażu, Luwrze, National Gallery w Londynie i Nationalmuseum w Sztokholmie.

Wybrane prace[edytuj]

  • Portret Katarzyny II, Pałac Zimowy, Petersburg,
  • Dama w czarnej woalce, 1768, Nationalmuseum, Sztokholm,
  • Karol Gustaw w szatach koronacyjnych, 178, Zamek Gripsholm,
  • Portret Izabeli z Flemingów Czartoryskiej, 1774,
  • Portret Marii Krystyna Habsburg, Albertina, Wiedeń,
  • Portret Adama Kazimierza Czartoryskiego, Muzeum Narodowe w Warszawie.

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]