Alexander Shulgin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alexander Shulgin
Ilustracja
Sasha Shulgin wraz ze swoją żoną Ann
Państwo działania

 Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

17 czerwca 1925
Berkeley (Kalifornia)

Data i miejsce śmierci

2 czerwca 2014
Lafayette (Kalifornia)

Strona internetowa

Alexander "Sasha" Shulgin (ur. 17 czerwca 1925, zm. 2 czerwca 2014) – amerykański chemik i farmakolog pochodzenia rosyjskiego, wynalazca leków, znany z prowadzenia kampanii na rzecz legalizacji wybranych substancji psychoaktywnych, autor, wspólnie z żoną Ann Shulgin, dwóch książek: "PiHKAL" i "TiHKAL", w których opisał osobiste doświadczenia z eksperymentami nad fenyloetyloaminami i tryptaminami.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po uzyskaniu stopnia doktora biochemii na Uniwersytecie Berkeley w 1954 r, rozpoczął pracę jako kierownik grupy badawczej w BioRad Laboratories i równolegle pracował też dla Dow Chemical Company. Jest on autorem ponad 200 publikacji naukowych, 20 patentów i 20 rozdziałów w książkach naukowych.

Znany z propagowania medycznego użycia MDMAempatogennej substancji psychoaktywnej – w środowisku psychologów i psychiatrów w latach 70. i 80. XX wieku, a także z opracowania nowej metody jej syntezy w roku 1976. Razem z żoną napisał dwie książki popularnonaukowe "TiHKAL" i "PiHKAL", prezentujące wyniki ich wspólnych badań nad różnymi substancjami zmieniającymi świadomość. Opisał w nich metody ich syntezy i ich działanie. Był zwolennikiem podjęcia szeroko zakrojonych badań nad znalezieniem takich substancji, które byłyby bezpieczne dla zdrowia.

Pracował jako doradca amerykańskiej Drug Enforcement Administration (DEA), otrzymawszy od niej licencję na posiadanie nielegalnych substancji psychoaktywnych. Jednak w 1994 roku agencja ta przeprowadziła niezapowiedzianą kontrolę laboratorium Shulgina i odebrała mu licencję na podstawie rzekomych nieprawidłowości w prowadzonej przez niego dokumentacji. Dostał też karę grzywny 25 tysięcy dolarów za posiadanie anonimowych próbek nielegalnych substancji nadesłanych mu do przetestowania[1].

Prowadził na własną rękę badania nad nowymi substancjami psychoaktywnymi. Jego prace koncentrowały się głównie na pochodnych fenyloetyloaminy i tryptaminy. Szczególnie dobrze przebadane są pochodne fenyloetyloaminy z grupy 2C, z których najbardziej znane to 2C-B i 2C-I.

Mieszkał i pracował przez większość życia w Lafayette w Kalifornii.

Był członkiem Stowarzyszenia Mensa[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Erowid Alexander Shulgin Vault : 1994 Raid of Shulgin Lab, www.erowid.org [dostęp 2017-11-21].
  2. Scott Alexander, Book Review: PiHKaL, Slate Star Codex, 12 sierpnia 2016 [dostęp 2021-12-30] (ang.).