Alexander Sutherland Neill

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alexander Sutherland Neill
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

17 października 1883
Forfar

Data śmierci

23 września 1973

Alexander Sutherland Neill (ur. 17 października 1883 w Forfar w Szkocji, zm. 23 września 1973) – nauczyciel języka angielskiego. Znany przede wszystkim jako twórca szkoły Summerhill (od nazwy wzgórza w Anglii), która reprezentowała nowatorskie podejście w pedagogice zezwalające dzieciom na dużą swobodę w nauce, niestosowanie obowiązku szkolnego oraz wspieranie rozwoju według indywidualnych chęci i ciekawości dziecka.

Życie i poglądy[edytuj | edytuj kod]

W 1908 r. ukończył anglistykę na Uniwersytecie w Edynburgu, podejmując się pracy nauczycielskiej i dziennikarskiej, zaś już w 1915 r., pracując jako zastępca dyrektora w jednej ze szkockich szkół wiejskich, wydał swoją pierwszą książkę pt. „A Dominie’s Log”. Po zwolnieniu go ze służby oficerskiej w czasie I wojny światowej ze względu na zły stan zdrowia, podjął się w 1919 r. pracy nauczycielskiej w King Alfred School w Londynie, dzięki której poznał amerykańskiego pedagoga, psychoanalityka a zarazem twórcę szkoły alternatywnej, progresywnej dla młodzieży niedostosowanej w Dorset pod nazwą – The Little Commonwealth.

Celem wychowania zdaniem Neilla jest wolność, a wolność to radość robienia tego, co sprawia dziecku przyjemność z zachowaniem granic innych ludzi. Wychowanie w Summerhill miało charakter emancypacyjny. Obecnie szkołę prowadzi wychowana w ideach ojca córka – Zoe Readhead.

Statut Summerhill[edytuj | edytuj kod]

  1. Dostarczenie dzieciom odpowiednich warunków do rozwoju zgodnie z własnym tempem i zainteresowaniami.
  2. Pozwolenie dziecku na bycie wolnym od obowiązkowych i narzuconych mu zadań, pozwalając na rozwijanie własnych celów i wewnętrznych osiągnięć.
  3. Pozwolenie dziecku na niezależność w zabawie.
  4. Pozwolenie dzieciom na odczuwanie całego wachlarza emocji, bez oceny czy interwencji za strony dorosłych.
  5. Zapewnienie dziecku życia w społeczności, która je wspiera, za którą dziecko też jest odpowiedzialne, i w której dzieci mają poczucie, że są wolne i odczuwają siłę do generowania zmian ze społeczności zgodnie z demokratycznymi zasadami.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]