Alexandra (hrabina Frederiksborgu)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aleksandra, hrabina Frederiksborgu
Duńska rodzina królewska
Royal coat of arms of Denmark.svg

Aleksandra, hrabina Frederiksborgu (ur. 30 czerwca 1964 w Hongkongu) – była członkini Duńskiej Rodziny Królewskiej, pierwsza żona księcia Danii Joachima.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Aleksandra Krystyna Manley urodziła się 30 czerwca 1964 roku w Hongkongu. Jest córką biznesmena Richarda Nigela Manleya, GC (ur. 1924 w Szanghaju) i Christy Marii Manley (z domu Novotny, ur. 1933 w Austrii). Ze strony ojca ma angielskie i chińskie korzenie, ze strony matki austriackie. Aleksandra została ochrzczona w Katedrze Św. Jana w Hongkongu w obrządku anglikańskim.

Podstawowe wykształcenie odebrała w Hongkongu, uczęszczając kolejno do szkół: Quarry Bay Junior School (w latach 1969-1971), Glenealy Junior School (1971-1974) oraz Island School (1974-1982). W latach 1983-1990 studiowała ekonomię na uniwersytetach w Japonii, Austrii i Wielkiej Brytanii, którą ukończyła z oceną celującą.

Aleksandra początkowo pracowała jako makler giełdowy w bankach Citibank i Jardine Fleming w Hongkongu. W 1990 roku rozpoczęła pracę w Dziale Sprzedaży i Marketingu spółki inwestycyjnej GT Management Limited, której dyrektorem została w 1993 roku. Na stanowisku pracowała do 1995 roku.

Pierwsze małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

W 1994 roku Aleksandra poznała księcia Danii Joachima, odbywającego praktykę w azjatyckim oddziale duńskiej spółki armatorskiej Maersk. Para zaręczyła się w trakcie wakacji na Filipinach jesienią 1994 roku, jednak zaręczyny zostały oficjalnie ogłoszone w maju 1995 roku. Aleksandra otrzymała pierścionek zaręczynowy, składający się z rubinów i diamentów.

18 listopada 1995 roku w kaplicy zamku Frederiksborg w Hillerød Aleksandra Manley poślubiła księcia Danii Joachima, syna królowej Danii Małgorzaty II. W związku z tym zrzekła się brytyjskiego obywatelstwa, przystąpiła do Kościoła ewangelicko-luterańskiego (wcześniej wyznawała anglikanizm) oraz porzuciła karierę zawodową. Przez krótki czas rozpatrywano możliwość jej dalszej kariery, jednak dwór stanowczo się temu sprzeciwił. Para zamieszkała w pałacu Schackenborg w południowej Jutlandii.

Aleksandra i Joachim mają dwóch synów:

Para oficjalnie wyraziła wolę rozwodu 16 września 2004 roku[1]. Po półrocznej, przewidzianej prawem, separacji Aleksandra i Joachim uzyskali rozwód 8 kwietnia 2005 roku[2].

Obowiązki oficjalne[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na nieliczność Duńskiej Rodziny Królewskiej, natychmiast po ślubie Aleksandra zaczęła pełnić funkcje reprezentacyjne. Księżna zyskała sobie popularność przede wszystkim szybkim opanowaniem języka duńskiego, na którego naukę poświęcała dziennie trzy godziny, a także dzięki swej działalności charytatywnej. Z tego powodu nazywana była "Dianą Północy", w odniesieniu do byłej członkini Brytyjskiej Rodziny Królewskiej, Diany, księżnej Walii, filantropki i działaczki społecznej. Popularności przysporzyli Aleksandrze również jej synowie, urodzeni kolejno w latach 1999 i 2002.

17 listopada 1995 roku, Aleksandra Manley otrzymała od królowej Order Słonia, najwyższe odznaczenie w Danii[3].

14 maja 2004 roku, Księżna Aleksandra uczestniczyła w ślubie Następcy Tronu, Fryderyka z Australijką Mary Elizabeth Donaldson w Katedrze Najświętszej Marii Panny w Kopenhadze[4].

Drugie małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

3 marca 2007 roku Aleksandra ponownie wyszła za mąż za Martina Jørgensena, urodzonego 2 marca 1978 roku w Valby, pracującego na dworze królewskim jako fotograf. W ślubie uczestniczyli obydwaj synowie księżnej.

W obliczu ponownego ślubu, Aleksandra utraciła predykat Jej Wysokości oraz tytuł księżnej Danii, pozostawiono jej natomiast tytuł hrabiny Frederiksborg, przyznany przez Małgorzatę II 30 czerwca 2005 roku, oraz dodano stylizację należną hrabinie Jej Ekscelecji. Odtąd Aleksandra zwana jest Jej Ekscelencją Aleksandrą Krystyną, hrabiną Frederiksborgu.

Para nie ma wspólnych dzieci.

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Hrabina sprawuje obecnie patronat nad 14 organizacjami charytatywnymi oraz instytucjami publicznymi. Należą do nich, m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Duńskie Stowarzyszenie Niewidomych, Duński oddział UNICEFu, ZOO w Odense, a także Duński Narodowy Chór Dziewczęcy[5].

Aleksandra mówi biegle po angielsku, niemiecku, francusku i duńsku. Jej obecną rezydencją jest Østerbro w Kopenhadze.

Hrabina Aleksandra i książę Joachim wspólnie sprawują opiekę nad synami.

Tytuły[edytuj | edytuj kod]

Język Polski[edytuj | edytuj kod]

Język Duński[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. strona oficjalna (ang.). [dostęp 2011-05-28].
  2. strona oficjalna (ang.). [dostęp 2011-05-28].
  3. Ordensdetaljer (duń.). borger.dk. [dostęp 2015-05-27].
  4. strona oficjalna (ang.). [dostęp 2011-05-28].
  5. strona oficjalna Aleksandry (ang.). [dostęp 2011-05-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]