Alexandre Guéniot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alexandre Guéniot

Alexandre Guéniot (ur. 8 listopada 1832 w Tignécourt (Lotaryngia), zm. 15 lipca 1935 w Paryżu), francuski lekarz, chirurg, ginekolog, położnik, ornitolog i entomolog.

Zaczął studia medyczne w Dijon i otrzymał licencjat z nauk przyrodniczych. W 1855 wyjechał do Paryża. Został lekarzem (1862). Napisał pracę naukową o wysypce szkarlatyny u kobiet w połogu.

Stał się kolejno chirurgiem szpitala (1865) i profesorem Położnictwa w Wydziale Medycyny w Paryżu z tezą poświęconej wrodzonemu zwichnięciu stawu biodrowego, perspektywy położniczej. Pracował jako chirurg w Szpitalu dla Dzieci-Assisted (1867-1889), następnie był ordynatorem Macierzyństwa (1889-1894). Członek Akademii Medycznej (1880), gdzie został prezesem ( 1906 ), jest również członkiem i prezesem Surgical Society, członkiem, założycielem i prezesem Towarzystwa Położniczego Francji, członkiem i wiceprzewodniczącym Anatomicznego Towarzystwa w Paryżu. Został także odznaczony Legią Honorową w randze oficera. Jest autorem wielu prac z dziedziny położnictwa i ginekologii : niekontrolowane wymioty w czasie ciąży, skomplikowanych ciąż i ich leczenia, wyzwolenia w aborcji, zwężenie blizn z pochwy. Pod koniec życia poświęcił się do ornitologii i entomologii . Publikował artykuły na temat zwyczajów ptaków, os. Publikuje również wspomnienia o wojnie 1870 i gminy , w 1932 , broszura pt "Żyć sto lat". W tym samym roku, Akademia Medyczna świętuje swoje stulecie. Zmarł trzy lata później, w 103 lat wieku.

Literatura[edytuj | edytuj kod]