Przejdź do zawartości

Alfons IV d’Este

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alfons IV d’Este
Ilustracja
ilustracja herbu
książę Modeny i Reggio
Okres

od 1658
do 16 lipca 1662

Dane biograficzne
Dynastia

D’Este

Data urodzenia

2 lutego 1634

Data śmierci

16 lipca 1662

Ojciec

Franciszek I d’Este

Matka

Maria Katarzyna Farnese

Żona

Laura Martinozzi

Dzieci

Franciszek,
Maria,
Franciszek II

Laura Martinozzi, żona Alfonsa

Alfons IV d’Este, Alfonso IV d’Este (ur. 2 lutego 1634, zm. 16 lipca 1662[potrzebny przypis]) – książę Modeny i Reggio od 1658 do swojej śmierci.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był najstarszym synem księcia Franciszka I i jego pierwszej żony – Marii Katarzyny, córki Ranuccio I Farnese. Księciem Modeny i Reggio został w 1658, po śmierci swojego ojca na malarię.

W 1655 Alfons poślubił Laurę Martinozzi, córkę Girolamo Martinozziego i Laury Mazzarini, pochodzących z włoskiej szlachty. Laura Martinozzi była siostrzenicą samego kardynała Jules’a Mazarina. Małżeństwo to miało wzmocnić sojusz Francji z Modeną. Para miała 3 dzieci:

W 1659 zakończyła się wojna francusko-hiszpańska, w której czynny udział brał ojciec Alfonsa. Modena za swoje zaangażowanie i wspieranie Francji została nagrodzona miastem Correggio.

Alfons miał bardzo słabe zdrowie i cierpiał na podagrę i gruźlicę. Zmarł młodo, po zaledwie 4 latach rządów. Rządy odziedziczył po nim jego jedyny syn Franciszek. Miał on wówczas dwa lata, regentką została więc Laura Martinozzi.