Alfons Kułakowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alfons Kułakowski
Ilustracja
Alfons Kułakowski z katalogiem swoich prac, 2014 r.
Data i miejsce urodzenia 9 maja 1927
Osiczyn k. Berdyczowa
Dziedzina sztuki malarstwo
Epoka postimpresjonizm
Strona internetowa

Alfons Kułakowski (ur. 9 maja 1927 w Osiczynie k. Berdyczowa) – polski malarz współczesny, postimpresjonista, pejzażysta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Alfons Kułakowski dzieciństwo i młodość spędził w Bakczarze na Syberii, gdzie został przymusowo przesiedlony wraz z rodziną. W 1944 r. uciekł do Kazachstanu. W 1945 r. rozpoczął studia malarskie w Ałmaty. Tam miał swoja pierwszą indywidualną wystawę w 1952 roku. W 1953 r. przeniósł się do Samary. Trzy lata później został przyjęty do Związku Plastyków ZSRR. W 1992 r. wrócił do Ałma-Aty. Prace jego były wystawiane w Moskwie, Leningradzie, Samarze i innych miastach Rosji. Był głównym malarzem Fundacji Sztuki i rektorem Szkoły Reklamy w Samarze.

W 1997 r. uzyskał polskie obywatelstwo i wraz ze starszym o trzy lata bratem Mieczysławem przyjechał do Polski jako repatriant. Bracia Kułakowscy wraz z najbliższą rodziną (żoną oraz córką  Mieczysława) zamieszkali w Witoszewie w powiecie Iławskim. Marzeniem Alfonsa było stworzenie domu-pałacu, w którym mieściłaby się galeria jego prac przywiezionych z Rosji i tworzonych na miejscu. W lutym 2009 r. Alfons Kułakowski został zaproszony na wystawę do Pałacu Narodów w Brukseli. W tym samym czasie spłonął dom w Witoszewie a w nim około 6 tysięcy zgromadzonych obrazów. Artysta, mimo zaawansowanego wieku, nie poddał się i powrócił do aktywności twórczej. Dzięki funduszom uzyskanym ze sprzedaży obrazów, który były prezentowane na wystawie brukselskiej, rodzina Kułakowskich mogła odbudować swój dom w Witoszewie. Już w 2010 r. bracia Kułakowscy wraz z rodziną mogli powrócić do wyremontowanego domu.

W styczniu 2016 r. w olsztyńskiej Filharmonii odbył się przedpremierowy pokaz filmu "Bracia" wyreżyserowanego przez Wojciecha Staronia[1]. Ten dokument opowiadający historię życia Alfonsa i Mieczysława Kułakowskich otrzymał m.in. nagrodę specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno[2].

Wielkim fanem malarza jest światowej sławy pianista Leszek Możdżer, który niejednokrotnie grał specjalnie dla Alfonsa Kułakowskiego, a w udzielanych wywiadach nie ukrywa swej fascynacji mistrzem, mówiąc, że chciałby być takim jak on[3].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • Nagroda Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w dziedzinie kultury (2009)[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. CEiIK - Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie: Artykuł, www.ceik.eu [dostęp 2016-12-19].
  2. Bracia (2015) - Filmweb, www.filmweb.pl [dostęp 2017-11-16] (pol.).
  3. http://www.jazzpress.pl/news/2886-jazzpress-marzec-2016http://olsztyn.tvp.pl/23734503/24116-godz-1830 - wypowiedź w 11 min 53 s
  4. Alfons Kułakowski – LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR, leksykonkultury.ceik.eu [dostęp 2017-11-16] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]