Alfons Kupis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alfons Stefan Kupis
Ilustracja
gen. Alfons Kupis
generał brygady generał brygady
Data i miejsce urodzenia

23 lipca 1940
Pyszków

Data i miejsce śmierci

1 kwietnia 2024
Warszawa

Przebieg służby
Lata służby

1959–2000

Siły zbrojne

Wojsko Polskie

Jednostki

Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej

Stanowiska

komendant główny ŻW

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi

Alfons Stefan Kupis (ur. 23 lipca 1940 w Pyszkowie, zm. 1 kwietnia 2024 w Warszawie) – generał brygady Wojska Polskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Służbę wojskową rozpoczął w roku 1959 jako podchorąży Oficerskiej Szkoły Artylerii w Toruniu. Promowany na podporucznika został w roku 1962. Stanowisko dowódcy plutonu dywizjonu szkolnego objął w Centralnym Ośrodku Szkolenia Wojsk Rakietowych i Artylerii w Orzyszu. Na stopień porucznika został awansowany w 1965 roku. Dwa lata później dowodził baterią szkolną tegoż dywizjonu COSWRiA. Stopień kapitana otrzymał w 1969 roku.

Od 1972 do 1976 był słuchaczem Akademii Wojskowej Artyleryjskiej ZSRR w Leningradzie. W tym czasie awansował na majora. Uczelnię ukończył ze złotym medalem. W 32 Brygadzie Rakiet Operacyjno-Taktycznych w Orzyszu służył jako dowódca dywizjonu rakietowego, następnie jako zastępca dowódcy brygady ds. liniowych, a od 1983 roku jako dowódca brygady. Jednostka dowodzona przez niego została trzykrotnie wyróżniona przez ministra obrony narodowej tytułem przodującej brygady Wojska Polskiego. W 1978 roku awansowany na podpułkownika, a w 1983 na pułkownika.

Jest absolwentem Podyplomowych Studiów Operacyjno-Strategicznych w Akademii Sztabu Generalnego, którą ukończył w 1980 roku.

W roku 1986 przeszedł do Dowództwa WOW na stanowisko dowódcy Wojsk Rakietowych i Artylerii, a następnie szefa Wojsk Rakietowych i Artylerii. Od 1991 roku dowodził Wojewódzkim Sztabem Wojskowym w Warszawie.

W 1993 roku wyznaczony został na komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej. W tym samym roku awansowany został też na generała brygady. Zawodową służbę wojskową zakończył 24 lipca 2000 roku.

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]