Alfred Bielewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alfred Bielewicz
Data i miejsce urodzenia 8 listopada 1941
Strapeliszki
Poseł na Sejm kontraktowy
Okres od 18 czerwca 1989
do 25 listopada 1991
Przynależność polityczna Stronnictwo Demokratyczne
Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi

Alfred Eugeniusz Bielewicz (ur. 8 listopada 1941 w Strapeliszkach w rejonie miadzielskim) – polski lekarz i polityk, poseł na Sejm X kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1965 studia na Akademii Medycznej w Poznaniu, uzyskując tytuł zawodowy lekarza medycyny. Posiada specjalizację I stopnia z zakresu chirurgii ogólnej, oraz II stopnia z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii[1]. Praktykował w Świebodzinie, z którym był związany przez szereg lat[2], pełniąc m.in. obowiązki ordynatora oddziału intensywnej opieki medycznej w szpitalu rejonowym.

Od 1985 należał do Stronnictwa Demokratycznego, wiceprzewodniczącym jego koła w Świebodzinie i członkiem Plenum Wojewódzkiego Komitetu. Radny Wojewódzkiej Rady Narodowej w Zielonej Górze[3]. W 1989 uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy w okręgu zielonogórskim. Zasiadał w Komisji Zdrowia, Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o ochronie prawnej dziecka poczętego, których był zastępcą przewodniczącego oraz w Komisji Młodzieży, Kultury Fizycznej i Sportu i Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

W 1991 nie ubiegał się o reelekcję. W 2002 z lokalnego komitetu kandydował bez powodzenia do rady powiatu świebodzińskiego[4].

W 1986 odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacje w Centralnym Rejestrze Lekarzy
  2. Wojciech Strzyżewski (red.), Dzieje Świebodzina, Zielona Góra 2007, s. 297
  3. a b Profil na stronie Biblioteki Sejmowej
  4. Serwis PKW – Wybory 2002

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]