Alfred Butts

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Alfred Mosher Butts (ur. 13 kwietnia 1899 w Poughkeepsie, zm. 4 kwietnia 1993 w Nowym Jorku) – amerykański architekt, wynalazca gry planszowej scrabble.

W początkach lat 30. XX wieku, zmagający się z bezrobociem Alfred Butts zdecydował się na wymyślenie nowej gry planszowej. Analizując istniejące wówczas gry, podzielił je na trzy kategorie: gry liczbowe typu bingo czy kości, gry ruchu jak szachy lub warcaby oraz gry słowne jak anagramy. Dodatkowo zainspirowany był słowną zabawą z książki „Złoty żukEdgara Allana Poe, w której bohater powieści by zdobyć skarb, musiał złamać hasło za pomocą liter alfabetu. Wykorzystując tę wiedzę Butts starał się stworzyć grę, która zawierałaby elementy z tych trzech kategorii. Analizując strony tytułowe New York Timesa obliczał częstotliwość występowania poszczególnych liter w wyrazach języka angielskiego, dla ustalenia odpowiednich proporcji w doborze liter w grze (przykładem może być ograniczenie do czterech litery ‘S’, która w języku angielskim dodana do rzeczownika zmienia jego formę gramatyczną z liczby pojedynczej w liczbę mnogą). Zasady gry były proste, z odpowiednio przygotowanej w ten sposób puli literek, gracze losowali 7 literek i starali się ułożyć możliwie najwyżej punktowane wyrazy.

Początkowo nazwał swoją grę jako „Lexiko”, później zmienił ją na „Criss Cross Words” i rozpoczął poszukiwania nabywcy na patent tej gry. Jak się jednak okazało producenci gier nie byli zainteresowani pomysłem, a zdeterminowany Butts ostatecznie sprzedał prawa przedsiębiorcy i prawnikowi, wielbicielowi gier, Jamesowi Brunotowi. Brunot wprowadził kilka modyfikacji w grze i nazwał ją „Scrabble” (czyli szukać gorączkowo, po omacku}. W 1948 gra została opatentowana, a Butts wraz ze swoją żoną zamienili porzucony budynek szkoły w Dodgington, (Connecticut) w fabrykę Scrabble, by w 1949 wyprodukować 2400 zestawów. Obecnie w samej tylko Ameryce rocznie sprzedaje się około 2 milionów zestawów tej gry.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]