Alfred Flatow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alfred Flatow
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 3 października 1869
Gdańsk
Data i miejsce śmierci 28 grudnia 1942
Terezin
Klub Berliner Turnerschaft
Dorobek medalowy
Gimnastyka Gymnastics (artistic) pictogram.svg
Reprezentacja  Cesarstwo Niemieckie
Igrzyska olimpijskie
złoto Ateny 1896 poręcze
złoto Ateny 1896 drążek druż.
złoto Ateny 1896 drążek druż.
srebro Ateny 1896 drążek

Alfred Flatow (ur. 3 października 1869 w Gdańsku, zm. 28 grudnia 1942 w Terezinie) – niemiecki atleta, zdobywca trzech złotych medali i jednego srebrnego na Igrzyskach Olimpijskich w 1896 roku w Atenach.

Flatow z niemiecką drużyną gimnastyczną zdobył dwa złote medale na olimpiadzie w Atenach – w ćwiczeniach na drążku i w ćwiczeniach na poręczy. Do tych sukcesów dodał złoty medal zdobyty indywidualnie w konkurencji ćwiczenia na poręczach oraz srebrny w ćwiczeniach na drążku. Uczestniczył też bez sukcesu w konkurencjach indywidualnych w ćwiczeniach na kółkach, ćwiczeniach na koniu z łękami i skoku przez konia. W tychże igrzyskach występował także jego kuzyn Gustav Flatow.

Po przejęciu władzy przez nazistów w Niemczech w 1933 i Holokauście, przez żydowskie pochodzenie musiał uciec do Holandii w 1938. Kiedy nazistowskie Niemcy najechały Holandię, został uwięziony i deportowany do obozu koncentracyjnego Theresienstadt i zmarł tam w wieku 73 lat. Jego kuzyna Gustava Flatowa też objął Holokaust i zmarł w Theresienstadt w 1945 roku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]