Alfred Nieżychowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Podporucznik Alfred Nieżychowski na pokładzie niemieckiego liniowca pasażerskiego SS Kronprinz Wilhelm

Alfred Nieżychowski herbu Pomian, niem. Alfred Graf von Niezychowski (ur. 28 lipca 1888 w Granówku, zm. 13 czerwca 1964 w Michigan) – polski ziemianin z niemieckim tytułem hrabiowskim, dowódca niemieckiego statku handlowego podczas I wojny światowej, pisarz, nauczyciel akademicki oraz działacz społeczny w stanie Michigan. Obywatel Stanów Zjednoczonych (od 1926). Brat kapitana Wojska Polskiego Kazimierza Nieżychowskiego (1892–1987).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się jako czwarte z sześciorga dzieci Stanisława Nieżychowskiego (1851–1897) i Łucji z domu Taczanowskiej (1862–1917). W wieku dziewięciu lat utracił ojca. W dwa lata później jego matka poślubiła przemysłowca i agronoma Rodryga Dunina (1870–1928) i urodziła mu jeszcze dwoje dzieci.

Alfred Nieżychowski został elewem szkoły kadetów w Wahlstatt (Legnickie Pole) oraz szkół morskich w Gdańsku i Kilonii.

Jego najstarszy brat Józef Nieżychowski, dziedzic Granówka, osiągnął wysoki stopień w armii niemieckiej, lecz w II wojnie światowej walczył w stopniu generała w Wojsku Polskim.

Alfred Nieżychowski został oficerem na pokładzie niemieckiego statku pasażerskiego Kronprinz Wilhelm należącego do Hamburg-American Line.

Statek Kronprinz Wilhelm w chwili wybuchu I wojny światowej znajdował się w porcie w Nowym Jorku i został przeznaczony do służby wojennej jako pomocniczy krążownik. Na pokładzie zainstalowano działa i statek przez następne 251 dni atakował statki handlowe u wybrzeży Ameryki Południowej, unikając pojmania przez flotę aliancką. Po wyczerpaniu zapasów zacumował w porcie Stanów Zjednoczonych, gdzie załoga została internowana. Gdy USA weszły do wojny w roku 1917 załoga wraz z dowódcą została uwięziona, a statek po przemianowaniu na USS Von Steuben posłużył do przewozu wojsk.

Po zakończeniu wojny Nieżychowski pozostał w Stanach Zjednoczonych. Został prezesem polsko-amerykańskiego towarzystwa żeglugowego w Nowym Jorku. W styczniu 1926 otrzymał obywatelstwo amerykańskie.

W roku 1928 wydał książkę o 251-dniowej wyprawie wojennej statku Kronprinz Wilhelm.

W roku 1932 kandydował do Izby Reprezentantów USA.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Count Alfred von Niezychowki, The Cruise of the Kronprinz Wilhelm, 1928, Doubleday & Company

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]