Alfred Nieżychowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Podporucznik Alfred Nieżychowski na pokładzie niemieckiego liniowca pasażerskiego SS Kronprinz Wilhelm

Alfred Nieżychowski herbu Pomian, niem. Alfred Graf von Niezychowski (ur. 28 lipca 1888 w Granówku, zm. 13 czerwca 1964 w Michigan) – polski ziemianin z niemieckim tytułem hrabiowskim, dowódca niemieckiego statku handlowego podczas I wojny światowej, pisarz, nauczyciel akademicki oraz działacz społeczny w stanie Michigan. Obywatel Stanów Zjednoczonych (od 1926). Brat kapitana Wojska Polskiego Kazimierza Nieżychowskiego (1892–1987).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się jako czwarte z sześciorga dzieci Stanisława Nieżychowskiego (1851–1897) i Łucji z domu Taczanowskiej (1862–1917). W wieku dziewięciu lat utracił ojca. W dwa lata później jego matka poślubiła przemysłowca i agronoma Rodryga Dunina (1870–1928) i urodziła mu jeszcze dwoje dzieci.

Alfred Nieżychowski został elewem szkoły kadetów w Wahlstatt (Legnickie Pole) oraz szkół morskich w Gdańsku i Kilonii.

Jego najstarszy brat Józef Nieżychowski, dziedzic Granówka, osiągnął wysoki stopień w armii niemieckiej, lecz w II wojnie światowej walczył w stopniu generała w Wojsku Polskim.

Alfred Nieżychowski został oficerem na pokładzie niemieckiego statku pasażerskiego Kronprinz Wilhelm należącego do Hamburg-American Line.

Statek Kronprinz Wilhelm w chwili wybuchu I wojny światowej znajdował się w porcie w Nowym Jorku i został przeznaczony do służby wojennej jako pomocniczy krążownik. Na pokładzie zainstalowano działa i statek przez następne 251 dni atakował statki handlowe u wybrzeży Ameryki Południowej, unikając pojmania przez flotę aliancką. Po wyczerpaniu zapasów zacumował w porcie Stanów Zjednoczonych, gdzie załoga została internowana. Gdy USA weszły do wojny w roku 1917 załoga wraz z dowódcą została uwięziona, a statek po przemianowaniu na USS Von Steuben posłużył do przewozu wojsk.

Po zakończeniu wojny Nieżychowski pozostał w Stanach Zjednoczonych. Został prezesem polsko-amerykańskiego towarzystwa żeglugowego w Nowym Jorku. W styczniu 1926 otrzymał obywatelstwo amerykańskie.

W roku 1928 wydał książkę o 251-dniowej wyprawie wojennej statku Kronprinz Wilhelm.

W roku 1932 kandydował do Izby Reprezentantów USA.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Count Alfred von Niezychowki, The Cruise of the Kronprinz Wilhelm, 1928, Doubleday & Company

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]