Alfredas Bumblauskas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Alfredas Bumblauskas w 2008 roku.

Alfredas Bumblauskas (ur. 18 listopada 1956, Telsze) – litewski historyk, profesor Wileńskiego Uniwersytetu i członek senatu tegoż uniwersytetu, jak również członek rady Litewskiego Instytutu Historycznego oraz rady Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Po skończeniu Liceum im. Žemaity w Telszach, rozpoczął studia na Uniwersytecie Wileńskim w 1974, rozpoczynając pracę na Wydziale Historycznym w 1979 roku. W roku 1987, zamknął przewód doktorski rozprawą pt. Geneza Reformacji w Wielkim Księstwie Litewskim, pod kierunkiem Edvardasa Gudavičiusa. Był dziekanem Wydziału Historycznego, a obecnie przewodzi Katedrze Teorii Historii i Historii Kulturowej. Współtworzył i uczestniczył w kilku programach telewizyjnych na temat historii i kultury. Był profesorem wizytującym na Uniwersytecie w Helsinkach, Uniwersytecie w Grazu oraz Warszawskim. Jest członkiem rady wydawniczej Przeglądu Wschodniego.

Szerszej publiczności znany ze współpracy z Edvardasem Gudavičiusem przy tworzeniu programu telewizyjnego pt. Būtovės slėpiniai, poświęconemu tematom związanym z historią Litwy.

Autor m.in. Senosios Lietuvos istorija 10091795 (pol. Historia Starej Litwy: 1009-1795), wydanej w Wilnie w roku 2005 oraz Lietuvos Didžioji Kunigaikštija, ULB, Vidurio Rytų Europa (lit. Vilnius 2009, pol. Wielkie Księstwo Litewskie. Wspólna historia, podzielona pamięć, Warszawa 2013).

Nagrody i odznaczenia[edytuj]

Przypisy