Algernon Charles Swinburne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Algernon Charles Swinburne
Ilustracja
Algernon Charles Swinburne
Data i miejsce urodzenia 5 kwietnia 1837
Londyn
Data i miejsce śmierci 10 kwietnia 1909
Londyn
Narodowość angielska
Język angielski
Alma Mater Uniwersytet Oksfordzki
Okres 1860-1908
Gatunki poezja, dramat
Ważne dzieła Ballads and Poems

Algernon Charles Swinburne (ur. 5 kwietnia 1837 w Londynie, zm. 10 kwietnia 1909 w Londynie) – angielski poeta, dramaturg, powieściopisarz i krytyk; łączył idee prerafaelitów z tradycją romantyczną. Pisał ballady, liryki, dramaty historyczne i poetyckie (Atalanta w Kalydonie), prace krytyczno- i historycznoliterackie. Był współautorem jedenastej edycji Encyklopedii Britanniki.

Pochodził z zamożnej rodziny; jego ojciec był admirałem, a matka, Lady Jane, córką hrabiego Ashburnam. Wychowywał się w Anglii i Francji, poznając obie kultury. W 1859 roku opuścił Uniwersytet Oksfordzki bez uzyskania dyplomu. Był znawcą literatury francuskiej i jednym z pierwszych w Anglii popularyzatorów twórczości Charles’a Baudelaire’a.

Każde wakacje Swinburne spędzał w Northumberland, najwyżej położonym na północy angielskim hrabstwie, które uważał za swoje rodzinne miejsce i które opisywał w wielu swoich poematach, m.in. Northumberland i Grace Darling.

Wydane w 1866 roku Poems and Ballads wywołały sensację i do dziś pozostały najlepiej znanym dziełem Swinburne’a. Niektóre utwory z tego tomu odnosiły się do twórczości Safony (Anactoria, Sapphics); inne nawiązywały, podobnie jak twórczość prerafaelitów, do motywów średniowiecznych (Hymn to Proserpine, Dolores (Notre-Dame des Sept Douleurs)).

Swinburne zaliczany jest zwyczajowo do poetów dekadenckich, jednak Oscar Wilde nazwał go „blagierem w sprawach występku, który zrobił wszystko, co mógł, aby przekonać swoich bliźnich o swoim homoseksualizmie i bestialstwie, nie będąc w najmniejszym stopniu homoseksualistą albo bestią”[1].

Swinburne nominowany był do literackiej Nagrody Nobla w latach 1903–1909[2], nigdy jednak nie otrzymał nagrody.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Ang. „a braggart in matters of vice, who had done everything he could to convince his fellow citizens of his homosexuality and bestiality without being in the slightest degree a homosexual or a bestializer”. Cyt. za: VictorianWeb.org.
  2. Nomination Database: Algernon Charles Swinburne (ang.). [dostęp 2015-01-31].

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]