Algonkinowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy dotyczy plemienia indiańskiego w Kanadzie. Zobacz też: ludy algonkiańskie.

Algonkinowie, Algonkini, Algonkini właściwi (ang. i fr. Algonquin) – plemię indiańskie zamieszkujące tereny nad rzeką Ottawą w południowej części kanadyjskiej prowincji Quebec[1]. Według informacji z 1669 część plemienia weszła w skład plemienia Oneidów[2]. Mówią językiem algonkińskim (algonquin), należącym do algonkiańskiej grupy językowej[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. B. Hlebowicz, Algonkini, Kikapowie, Ute i inni. O nazywaniu grup tubylczych Ameryki Północnej w polskojęzycznej literaturze naukowej i popularnonaukowej, „Lud” 99 (2015), s. 308–311.
  2. B. Hlebowicz, Algonkini, Kikapowie, Ute i inni. O nazywaniu grup tubylczych Ameryki Północnej w polskojęzycznej literaturze naukowej i popularnonaukowej, „Lud” 99 (2015), s. 308.
  3. B. Hlebowicz, Algonkini, Kikapowie, Ute i inni. O nazywaniu grup tubylczych Ameryki Północnej w polskojęzycznej literaturze naukowej i popularnonaukowej, „Lud” 99 (2015), s. 311.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Hlebowicz B., Algonkini, Kikapowie, Ute i inni. O nazywaniu grup tubylczych Ameryki Północnej w polskojęzycznej literaturze naukowej i popularnonaukowej, „Lud” 99 (2015), s. 297–319.