Algorytm aproksymacyjny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Algorytmy aproksymacyjnealgorytmy służące do znajdowania przybliżonych rozwiązań problemów optymalizacyjnych. Stosuje się je zwykle do rozwiązywania problemów, dla których nie są znane szybkie algorytmy znajdujące rozwiązanie dokładne, na przykład dla problemów NP-zupełnych.

Istotą algorytmu aproksymacyjnego, tym co odróżnia go od algorytmu heurystycznego, jest związana z każdym takim algorytmem informacja o koszcie zwracanego rozwiązania w stosunku do rozwiązania optymalnego. Mianowicie koszt rozwiązania zwróconego przez algorytm aproksymacyjny jest nie większy (w przypadku problemu minimalizacyjnego) albo nie mniejszy (w przypadku problemu maksymalizacyjnego) od rozwiązania optymalnego pomnożonego przez pewną stałą.

Definicja[edytuj | edytuj kod]

Załóżmy, że mamy dany konkretny problem optymalizacyjny. Niech oznacza zbiór dopuszczalnych rozwiązań tego problemu dla danych wejściowych Niech gdzie będzie funkcją kosztu rozwiązania dla tego problemu. Oznaczmy przez koszt rozwiązania optymalnego dla danych mianowicie dla problemu minimalizacyjnego oraz dla problemu maksymalizacyjnego.

ε-aproksymacja[edytuj | edytuj kod]

Algorytm A nazywamy ε-aproksymacyjnym, jeżeli dla dowolnych poprawnych danych wejściowych oraz

Przy takiej definicji zachodzi:

  • dla problemu maksymalizacyjnego,
  • dla problemu minimalizacyjnego.

Jeśli to algorytm zwraca rozwiązanie optymalne. Jeżeli natomiast to algorytm jest jedynie heurystyką, a więc zwracane przez niego rozwiązanie może być dowolnie odległe od optimum.

Czasem dopuszcza się również, że ε jest pewną funkcją od wielkości danych

ρ-aproksymacja[edytuj | edytuj kod]

Algorytm A nazywamy ρ-aproksymacyjnym, jeśli dla dowolnych poprawnych danych wejściowych oraz

Wartość określa ile razy otrzymane rozwiązanie jest gorsze od optimum. Dokładniej

  • dla problemu maksymalizacyjnego,
  • dla problemu minimalizacyjnego.

W przypadku gdy algorytm zwraca rozwiązanie optymalne, Jeżeli rozwiązanie może być dowolnie odległe od optimum, to wartość jest nieskończonością.

Powyższe dwie definicje są od siebie zależne. Zachodzi równość Warto zauważyć, że nie ma potrzeby zaznaczania, która z powyższych definicji została wykorzystana przy określaniu konkretnego algorytmu, ponieważ (przypadek, w którym nie jest interesujący, gdyż wtedy mamy do czynienia z heurystyką), natomiast

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]