Ali Szer Nizamaddin Nawoi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sufi w ogrodzie, ilustracja do Chamsy autorstwa Ghasema Alego. Herat, ok. 1485. Biblioteka Bodlejańska
Strona z rękopisu Chamsy przepisanego przez Soltana Alego. Herat, 1492. Royal Collection(inne języki)

Aliszer Nizamaddin Nawoi, Ali Szer Nawoi, właśc. Ali Szir Nawai Nizam ad-Din (ur. 1441 i zm. 1501 w Heracie) – wezyr władcy z dynastii Timurydów Husajna Bajkary(inne języki) i pisarz.

Studiował w Meszhedzie (Iran) i Samarkandzie (Uzbekistan). Żył i tworzył w Heracie na dworze sułtana Husajna Bajkary, gdzie odegrał ważną rolę w życiu politycznym państwa. Był wezyrem, dzięki czemu miał możliwość inicjowania wielu przedsięwzięć kulturalnych. Nawoi był człowiekiem renesansu – konstruował budynki, służył lokalnej władzy politycznej i pisał (głównie poezję) w trzech językach: czagatajskim, perskim i arabskim[1].

Aliszer Nawoi interesował się m.in. literaturą, malarstwem, muzyką, architekturą, rozwojem języka, historią. Opiekował się pisarzami i artystami. Pozostawił po sobie cztery Dywany poezji lirycznych oraz Chamsę(inne języki), tj. pięć poematów romansowo-przygodowych m.in. Lejla i Medżnun, Ferhad i Szirin, Iskendername (Księga o Aleksandrze). Są to utwory samodzielne, charakteryzujące się doskonałością formy i języka. Napisał także traktat o prozodii Mizan ül-Awzan (Miara wagi) oraz Spór dwóch języków(inne języki) (Muhakamat ül-Lugatajn), w którym dowodził, że należy położyć kres panowaniu języka perskiego w literaturze tureckiej[1].

Aliszer Nawoi tworzył w swym ojczystym języku wschodniotureckim (czagatajskim). Jego twórczość wywarła wielki wpływ na poetę osmańskiego Ahmeda Paszę(inne języki) i poetę azerbejdżańskiego Fuzulego.

Utwory Aliszera Nawoi’a w tłumaczeniu na język polski Tadeusza Chróścielewskiego zamieszczono w zbiorze:

  • Poezja uzbecka. Antologia. Wybór Tadeusza Chróścielewskiego. Łódź: Wydawnictwo Łódzkie, 1989, s. 102–156, seria: Poezja Narodów Związku Radzieckiego. ISBN 83-218-0797-6.

Zbiór złotych myśli opublikowano jako:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Filip Noubel, Shokhrukh Usmonov, tłum. Katarzyna Grobelska-Kozlowska: Do kogo po sześciuset latach należy Ali Szer Nawoi – „ojciec literatury uzbeckiej”?. pl.globalvoices.org, 29 kwietnia 2021. [dostęp 2023-08-22]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Elżbieta Szczepanik, Aliszer Nawoi – uzbecki poeta i polityk, „Mówią Wieki”, nr 11/1987, s. 28–31, ISSN 0580-0943.