Alianci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Alianci (fr. alliance, sojusz) – słowo oznaczające sojuszników, sprzymierzeńców.

Pojawił się podczas I wojny światowej, jako określenie Wielkiej Brytanii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Japonii i kilku mniejszych państw, będących przeciwnikami państw centralnych (jednak w tym przypadku częściej stosowany jest termin „ententa” lub „trójporozumienie”).

Termin „alianci” stosowany jest przede wszystkim do członków koalicji antyhitlerowskiej podczas II wojny światowej, choć dość często jest on tutaj ograniczany do państw zachodnich (Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów oraz Stanów Zjednoczonych, a także stworzonych w tych krajach sił zbrojnych Wolnej Francji, Polski i kilku mniejszych państw), które były objęte wspólnym dowództwem[potrzebny przypis].

Oprócz wojen światowych określenie „alianci” można również spotkać w przypadku antyirackich sojuszy z lat 1990/1991 oraz 2003.

Wyraz „alianci” stał się w języku polskim synonimem wyrazów „sojusznicy” i „sprzymierzeńcy”, więc używanie go w kontekstach innych niż wyżej podane nie jest błędem. Obecnie jednak jest to słowo przestarzałe.