Alice Elizabeth Foley Anderson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alice Elizabeth Foley Anderson (ur. 8 czerwca 1897 w Melbourne, zm. 17 września 1926 w Melbourne) – australijska popularyzatorka motoryzacji, biznesmenka, pierwsza kobieta w Australii będąca założycielką i właścicielką warsztatu samochodowego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 8 czerwca 1897 w Melbourne[1]. Była trzecim dzieckiem z pięciorga rodzeństwa, jej rodzicami byli urodzeni w Irlandii Joshua Thomas Noble Anderson i Ellen Mary White-Spunner[1].

Dzieciństwo spędziła na rodzinnej farmie w położonej przy Narbethong w pobliżu Melbourne[1]. Jak na ówczesną kobietę wywodzącą się z ubogiej klasy średniej miała nietypowe dzieciństwo i zainteresowania; była wprawną wędkarką i łowczynią, znakomicie jeździła konno[1]. Pracując w miejscowej kooperatywie, nauczyła się prowadzić i naprawiać samochody[1].

Uczęszczała do mieszczącej się w Melbourne szkoły dla dziewcząt Church of England Girls' Grammar School, ale z powodu problemów finansowych rodziny musiała ją opuścić po pięciu semestrach nauki w 1914[1].

Jako 18-latka zaczęła pracować w biurze samochodowej firmy wycieczkowej i niedługo później otworzyła własną firmę, gdzie pracując po godzinach oferowała wycieczki po okolicy w pobliżu Dandenong Ranges[1]. W 1918 pracowała już wyłącznie dla siebie[1].

W 1919 jako pierwsza kobieta w Australii otworzyła warsztat samochodowy[2]. Warsztat został zaprojektowany przez Anderson, a jego budowa została sfinansowana przez nieznaną osobę lub osoby[2]. W owych czasach w Australii samotne kobiety nie mogły otrzymywać pożyczek bankowych i aby sfinansować budowę warsztatu Anderson musiała otrzymać pomoc od nieznanych dzisiaj osób trzecich[2]. Anderson nigdy nie zdradziła, kto pomógł jej w otwarciu warsztatu, do dzisiejszych czasów nie zachowały się żadne dokumenty, które mogłyby wskazywać, kto był jej cichym partnerem[2].

W warsztacie noszącym nazwę The Alice Anderson Motor Service[1] nie tylko naprawiano samochody, ale oferowano także dodatkowe usługi, takie jak nauka jazdy, przechowywanie samochodów i wycieczki samochodowe z szoferami oraz inne usługi związane z motoryzacją i samochodami[1][2]. Anderson zatrudniała w swoim warsztacie wyłącznie kobiety[2], oferowała także kursy mechaników samochodowych dla kobiet[1]. Warsztat Anderson nie był zbytnio dochodowym przedsięwzięciem, ale na początku lat 20. zatrudniała osiem kobiet pracujących jako mechanicy samochodowi i kierowcy[1].

Jej warsztat był często wspominany w ówczesnej prasie, a sama Anderson pisała na temat motoryzacji w piśmie dla kobiet „Woman’s World”[1]. Należała do kobiecego klubu Lyceum Club w Melbourne[1].

Anderson była bardzo drobną osobą, mierzyła około 160 cm wzrostu, miała bardzo silną osobowość, była postrzegana jako zdeterminowana i inteligentna[3]. Lubiła męskie ubrania i nosiła krótkie włosy, najczęściej ubierała się w strój mechanika z męską czapką z daszkiem[1].

W sierpniu 1926 z koleżanką i wcześniejszą nauczycielką Jessie Webb[1] odwiedziła Alice Springs. Po powrocie z wyprawy, czyszcząc broń przypadkowo postrzeliła się głowę[2]. Zmarła w szpitalu w Kew (Wiktoria) 17 września 1926[1].

Według oficjalnego śledztwa policji był to tragiczny wypadek[3], ale spekulowano także, że jej śmierć była samobójstwem związanym z plotkami na jej temat[2], co było przynajmniej częściowo sugerowane przez rodzinę Anderson, jej znajomych i pracownice warsztatu[3].

Na temat Anderson w czasie jej życia powstało wiele plotek, a po jej śmierci spekulowano na temat jej preferencji seksualnych i przekonań feministycznych[2]. Anderson nigdy nie wyszła za mąż, w jednym z listów do jej matki pisała, że „nie ma czasu, aby znaleźć sobie męża”[2]. Niektóre ze znajomych Anderson były znane jako „skandalizujące” lesbijki, ale ona sama nigdy nie określiła się jako osoba LGBT[2]. Przynajmniej część z plotek dotyczących Anderson została rozpuszczona przez konkurencyjne warsztaty, ale sama Anderson nigdy nie zaprzeczyła publicznie żadnej z nich[2]. Na jednym z bardzo znanych zdjęć trzyma ona za rękę inną kobietę – na odwrocie zdjęcie zostało opisane przez siostrę Anderson: “Alice udaje, że jest chłopakiem osoby, którą wzięła na wycieczkę”[2].

Założony przez Anderson warsztat nie przetrwał do dzisiejszych czasów[2]. W 2017 w Australian Motor Museum otworzono wystawę poświęconą Alice Anderson i jej warsztatowi[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q Georgine Clarsen: Anderson, Alice Elizabeth (1897–1926) (ang.). Australian Dictionary of Biography, 2005. [dostęp 2018-10-04].
  2. a b c d e f g h i j k l m n o Simon Royal: How Australia's female garage owner Alice Anderson helped change social attitudes (ang.). abc.net.au, 2017-11-16. [dostęp 2018-10-04].
  3. a b c Carolyn Webb: Pioneering female mechanic Alice Anderson back in the spotlight (ang.). theage.com.au, 2016-09-18. [dostęp 2018-10-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]