Przejdź do zawartości

Alicia Witt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alicia Witt
Ilustracja
Imię i nazwisko

Alicia Roanne Witt

Data i miejsce urodzenia

21 sierpnia 1975
Worcester

Zawód

aktorka, pianistka

Lata aktywności

od 1984

Strona internetowa

Alicia Roanne Witt (ur. 21 sierpnia 1975 w Worcester) – amerykańska aktorka, piosenkarka, autorka tekstów i pianistka. Laureatka nagrody jury podczas Sundance Film Festival za rolę w filmie Zabawa (1994).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Worcester w stanie Massachusetts jako córka Diane (z domu Pietro), nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, i Roberta Witta, nauczyciela przedmiotów ścisłych i fotografa[1]. Jej ojciec ma w jednej czwartej polskie i pół irlandzkie pochodzenie, a także ma francusko-kanadyjskie i angielskie korzenie, a jej matka ma pochodzenie włoskie, francusko-kanadyjskie i irlandzkie. Jej rodzinne nazwisko brzmiało pierwotnie Witcoski[2]. Wychowywała się z bratem Ianem Robem. Edukowała się w domu. Dyplom ukończenia szkoły średniej uzyskała w wieku lat czternastu.

Swoją karierę zaczęła w wieku dwóch lat. Od dziecka uczyła się gry na pianinie (o czym można się przekonać podczas projekcji filmu Jak Mona Lisa). Rozwój swojej kariery zawdzięcza głównie reżyserowi Davidowi Lynchowi, który obsadził ją w filmie Diuna (1984) w roli jasnowidzącej Alii Atrydy[3]. Pracowała z gwiazdami takiego formatu jak Peter i Bridget Fonda, Quentin Tarantino, Richard Dreyfuss, James Gandolfini, John Waters, Tom Cruise oraz Hugh Grant i Sandra Bullock. Zagrała m.in. w dramacie psychologicznym Vanilla Sky (2001), dreszczowcu 88 minut (2008), muzycznym dramacie Symfonia życia (1995) oraz horrorze Ulice strachu (1998). Za występ w tym ostatnim filmie w 1999 nominowano ją do nagrody Saturna.

Mieszka w Los Angeles i Nowym Jorku.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alicia Witt Biography (1975-). Film Reference. [dostęp 2020-08-08]. (ang.).
  2. Alicia Witt - What Nationality Ancestry Race. Ethnicity of Celebs. [dostęp 2020-08-08]. (ang.).
  3. Rebecca Flint Marx: Alicia Witt Biography. AllMovie. [dostęp 2020-08-08]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]