Alicja Halicka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alicja Halicka
Alice Halicka
Data i miejsce urodzenia 20 grudnia 1889
Kraków
Data i miejsce śmierci 30 grudnia 1974
Paryż
Dziedzina sztuki malarstwo
Epoka kubizm
Ważne dzieła

Martwa natura kubistyczna

Alicja Halicka (ur. 20 grudnia 1889 w Krakowie, zm. 30 grudnia 1974 w Paryżu) – polska malarka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i wczesną młodość spędziła w Austrii i Szwajcarii. Lekcje malarstwa i rysunku brała u Wyczółkowskiego, Weissa i Pankiewicza w Szkole Sztuk Pięknych dla Kobiet Marii Niedzielskiej. W 1912 kontynuowała naukę w Monachium, następnie w Paryżu w Académie Ranson.

W Paryżu przyjaźniła się m.in. z Apollinairem, znała Georges'a Braques'a, André Bretona, Maxa Ernsta i Jeana Arpa. Utrzymywała kontakty z twórcami École de ParisEugeniuszem Zakiem, Mojżeszem Kislingiem, Keesem van Dongenem i Jules'em Pascinem. W 1913 poślubiła malarza Ludwika Marcoussisa.

Przebywając w Stanach Zjednoczonych współpracowała z czasopismami „Harper's Bazaar” i „Vogue”. Także projektowała scenografie. W 1946 w Paryżu ukazały się jej wspomnienia zatytułowane Hier (Souvenirs). Na język polski zostały przetłumaczone przez Wandę Błońską i wydane w 1971 pt. Wczoraj. Polska wersja wspomnień Halickiej została wzbogacona o jej wrażenia z podróży do Indii (1952), gdzie wystawiała swoje prace, oraz szkic o kulturze polskiej po październiku 1956.

Wystawy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]