Alienacja rodzicielska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alienacja rodzicielska (ang. parental alienation, PA) – zespół świadomych lub nieświadomych zachowań, prowadzących do powstawania zaburzeń w relacji pomiędzy dzieckiem, a co najmniej jednym z rodziców, w sytuacji rozpadu rodziny i nieprawidłowego funkcjonowania prawa rodzinnego i jego instytucji[1][2][3][4].

Stosowane metody alienacji rodzicielskiej - to manipulowanie strachem i lękami dziecka, szantaż emocjonalny, utrudnianie kontaktów oraz inne negatywne działania. Podczas niej indukowane są dziecku negatywne emocje, postawy i przekonania wobec drugiego rodzica. Może przyczyniać się do powstawania zaburzeń emocjonalnych, rozwojowych, osobowościowych i psychicznych u dziecka. Niejednokrotnie stosowana jest przez głównego opiekuna oraz inne osoby i instytucje w działaniach mających doprowadzić do wykluczenia z życia dziecka drugiego rodzica. Efekty alienacji rodzicielskiej mogą być różnego rodzaju i nie da się ich przedstawić w postaci jednorodnego syndromu czy zespołu. Alienacja rodzicielska to przemoc emocjonalna[1].[5]. Alienacja rodzicielska, będąca przemocą nie jest tożsama z pojęciem alienacja, określającym wyobcowanie.

W Polsce badania nad alienacją rodzicielską i jej różnorodnymi negatywnymi skutkami zainicjował Maciej Wojewódka, który jest również autorem wielowątkowej kampanii społecznej nagłaśniającej ten problem i autorem propozycji jego rozwiązania[6].

Corocznie od 25 kwietnia 2006 roku obchodzone jest nieformalne międzynarodowe święto Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej[1][7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Maciej Wojewódka, „Dziecko, rodzic i rozwód oraz alienacja rodzicielska – problemy, pomysły porady” (ISBN 978-83-939261-2-1).
  2. Maciej Wojewódka, „Alienacja rodzicielska i jej negatywne skutki, a PAS – podstawowe różnice”.
  3. Alienacja rodzicielska (PA) – wstępne badania nad problemem i jego skutkami w Polsce.
  4. Alienacja rodzicielska jako przemoc wobec dziecka w sytuacji rozpadu związku jego rodziców.
  5. Maciej Wojewódka, Alienacja rodzicielska - jako przemoc w odniesieniu do polskich regulacji prawnych, „Jurysta - Magazyn Prawniczy” ISSN 1230-7114, nr 12 (278) z 2017 r., str. 11 - 18 (wydanie papierowe)>Maciej Wojewódka, Alienacja rodzicielska - jako przemoc w odniesieniu do polskich regulacji prawnych, „Jurysta - Magazyn Prawniczy” ISSN 1230-7114, nr 12 (278) z 2017 r., str. 11 - 18 (wydanie papierowe).
  6. Komitet Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica Opis wielowątkowej kampanii nagłaśniającej m.in. problem alienacji rodzicielskiej w Polsce.
  7. Bańki miłości nad Krakowem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]