Alienacja rodzicielska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Alienacja rodzicielska (ang. parental alienation, PA) – zespół świadomych, bądź nieświadomych zachowań wywołujących zaburzenia w relacji pomiędzy dzieckiem a drugim rodzicem na skutek niewłaściwych postaw jednego lub obojga głównych opiekunów, najbliższego otoczenia dziecka i funkcjonowania prawa rodzinnego i jego instytucji, w sytuacji rozchodzenia się rodziców. Stosowane metody alienacji rodzicielskiej to manipulowanie strachem i lękami dziecka, szantaż emocjonalny, utrudnianie kontaktów oraz inne negatywne działania. Podczas niej indukowane są dziecku negatywne emocje, postawy i przekonania wobec drugiego rodzica. Może przyczyniać się do powstawania zaburzeń emocjonalnych, rozwojowych, osobowościowych i psychicznych u dziecka. Często stosowana jest przez głównego opiekuna w działaniach mających doprowadzić do wykluczenia z życia dziecka drugiego rodzica. Efekty alienacji rodzicielskiej mogą być różnego rodzaju i nie da się ich przedstawić w postaci jednorodnego syndromu czy zespołu. Alienacja rodzicielska jest formą przemocy emocjonalnej.

Corocznie od 25 kwietnia 2006 roku obchodzone jest nieformalne międzynarodowe święto Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej.

Bibliografia[edytuj]

  1. Maciej Wojewódka: "Dziecko, rodzic i rozwód oraz alienacja rodzicielska - problemy, pomysły porady" (ISBN 978-83-939261-2-1)
  2. Maciej Wojewódka: "Alienacja rodzicielska i jej negatywne skutki oraz problemy dziecka wychowywanego przez jednego rodzica"
  3. Maciej Wojewódka: „Alienacja rodzicielska (PA), a zespół alienacji rodzicielskiej (PAS)”
  4. Alienacja rodzicielska (PA) – wstępne badania nad problemem i jego skutkami w Polsce - krótkie omówienie projektu badawczego realizowanego pod patronatem Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji - na stronie Komitetu Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica
  5. Patronat Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji ustanowionego decyzją Parlamentu Europejskiego na wniosek Komisji Europejskiej - dla projektu badawczego "Alienacja rodzicielska (PA) - wstępne badania nad problemem i jego skutkami w Polsce"
  6. Maciej Wojewódka: "Alienacja rodzicielska i jej negatywne skutki, a PAS - podstawowe różnice"
  7. Korczakowskie Bańki Miłości

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]