Alimpiusz (Gusiew)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alimpiusz
Aleksandr Gusiew
Metropolita moskiewski i całej Rusi
Kraj działania

Rosja

Data i miejsce urodzenia

1929
Niżny Nowogród

Data śmierci

31 grudnia 2003

Miejsce pochówku

Cmentarz Rogożski

Metropolita moskiewski i całej Rusi
Okres sprawowania

1987-2003

Wyznanie

staroobrzędowcy

Kościół

Rosyjska Prawosławna Cerkiew Staroobrzędowa

Śluby zakonne

1985

Diakonat

1967

Prezbiterat

1985

Sakra biskupia

5 stycznia 1986

podpis
Sukcesja apostolska
Data konsekracji

9 sierpnia 2011

Konsekrator

Anastazy (Kononow)

Współkonsekratorzy

Eutychiusz (Kuz´min)

Alimpiusz, imię świeckie Aleksandr Kapitonowicz Gusiew (ur. 1929 w Niżnym Nowogrodzie, zm. 31 grudnia 2003) – rosyjski biskup staroobrzędowców-popowców, zwierzchnik Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi Staroobrzędowej w latach 1986-2003.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i młodość spędził w Łyskowie, wychowany przez rodziców (Kapitona i Aleksandrę Gusiewów) w duchu głęboko religijnym. Miał dwóch braci i trzy siostry. Jego rodzice po 1936 przyjęli do swojego domu żonę aresztowanego duchownego staroobrzędowego, Marfę Gorszkową, zaś w 1942 nielegalnie zorganizowali w domu cerkiew św. Jana Teologa (świątynia starowierów w Łyskowie została wcześniej zniszczona na polecenie władz stalinowskich). W latach 1949-1953 Aleksandr Gusiew odbywał zasadniczą służbę wojskową w bazie marynarki wojennej w Kronsztadzie.

W 1967 przyjął święcenia diakońskie, zaś w 1985 został wyświęcony na kapłana. W tym samym roku złożył wieczyste śluby mnisze z imieniem Alimpiusz. 5 stycznia 1986 w soborze Przemienienia Pańskiego w Klincach został wyświęcony na biskupa klincowskiego i rżewskiego, jako konsekratorzy w obrzędzie wzięli udział biskup doński i kaukaski Anastazy oraz biskup kijowski i winnicki Eutychiusz. W ciągu dwóch miesięcy po wyświęceniu biskupa Alimpiusza zmarli biskup Anastazy oraz zwierzchnik Kościoła, arcybiskup moskiewski i całej Rusi Nikodem. Jedynymi hierarchami Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi Staroobrzędowej był biskup kijowski Eutychiusz i właśnie niedawno wyświęcony Alimpiusz. W 1986 otrzymał on godność arcybiskupa i stanął na czele Cerkwi staroobrzędowej.

Alimpiusz osobiście odwiedzał parafie staroobrzędowe w całym kraju, zaś w 1987 wznowił kontakty z Cerkwią staroobrzędową Rumunii. Rok później Uświęcony Sobór Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi Staroobrzędowej nadał mu godność metropolity moskiewskiego i całej Rusi. W okresie sprawowania przez niego urzędu w Rosji powstało ponad 100 nowych starowierskich placówek duszpasterskich, dokonano chirotonii siedmiu biskupów, ponownie otwarto klasztory.

Zmarł w 2003 i został pochowany na Cmentarzu Rogożskim[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]