Alison Chadwick-Onyszkiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alison Chadwick-Onyszkiewicz
Data i miejsce urodzenia

4 lutego 1942
Birmingham

Data i miejsce śmierci

17 października 1978
Annapurna

Zawód, zajęcie

himalaistka, alpinistka

Alison Chadwick-Onyszkiewicz (ur. 4 lutego 1942 w Birmingham, Anglia, zm. 17 października 1978 w Himalajach[1]) – brytyjska himalaistka, taterniczka, alpinistka, malarka, z zawodu nauczycielka litografii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wspinała się od 1960 w Walii, Anglii i Alpach[1]. W Tatrach dokonała takich przejść jak: wschodnią ścianą Mnicha, północną ścianą Kazalnicy Mięguszowieckiej. Dokonała I wejścia zimowego północną ścianą Pośredniego Mięguszowieckiego Szczytu[1].

W 1971 wyszła za mąż za polskiego alpinistę Janusza Onyszkiewicza, była jego drugą żoną.

W 1972 uczestnicząc w polskiej wyprawie w Hindukusz, weszła na Aspe Safed i Noszak[1]. W 1975 w Himalajach z członkami polskiej wyprawy dokonała I wejścia na Gaszerbrum III (7952 m)[1], co było brytyjskim rekordem wysokości dla kobiet. W 1978 wzięła udział w I Amerykańskiej Wyprawie Himalajskiej Kobiet na Annapurnę, gdzie zginęła[1] wskutek upadku na lodowym stoku blisko obozu V (razem z Verą Watson). Była członkiem Warszawskiego Klubu Wysokogórskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Małgorzata i Jan Kiełkowscy (red.), Wielka encyklopedia gór i alpinizmu. Tom VI. Ludzie gór, wyd. Stapis, b.m i d.w., s. 141