Przejdź do zawartości

Alison Lohman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alison Lohman
Ilustracja
Imię i nazwisko

Alison Marion Lohman

Data i miejsce urodzenia

18 września 1979
Palm Springs

Zawód

aktorka

Współmałżonek

Mark Neveldine

Lata aktywności

od 1998

Sam Raimi, Dileep Rao, Alison Lohman i Justin Long dyskutują na temat filmu Wrota do piekieł podczas San Diego Comic-Con International w 2008 r.

Alison Marion Lohman (ur. 18 września 1979 w Palm Springs w Kalifornii) – amerykańska aktorka.

Znana z ról w filmach Biały oleander, Gdzie leży prawda, Flicka, Naciągacze i Wrota do piekieł, jak również z mniejszych ról w filmach Duża ryba i Beowulf. Wystąpiła również w kilku serialach telewizyjnych m.in. Siódme niebo, Krucjata, Tucker i Pasadena.

Alison użyczyła też głosu tytułowej bohaterce w 2005 w bajce Nausicaä z Doliny Wiatru.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

O karierze aktorskiej marzyła od najmłodszych lat. Pierwsze kroki stawiała w lokalnym Palm Desert's McCallum Theater. Jako dziewięciolatka wcieliła się w postać Gretyl Von Trapp w przedstawieniu The Sound of Music. Dwa lata później otrzymała nagrodę Desert Theater League dla najlepszej aktorki w musicalu za tytułową rolę w sztuce Annie. Do siedemnastego roku życia pojawiła się jeszcze w dwunastu różnych produkcjach. Będąc uczennicą Palm Desert High School występowała także jako solistka, wykonując utwory Franka Sinatry, Boba Hope’a i Desert Symphony.

Po ukończeniu liceum za zasługi w rozwoju sztuki National Foundation zaproponowało jej stypendium na Wydziale Aktorskim na Uniwersytecie Nowojorskim. Artystka odrzuciła tę propozycję, decydując się na przeprowadzkę do Los Angeles, by skupić się na swojej karierze. W 1999 roku wzięła udział w warsztatach aktorskich Royal Academy of Arts w Londynie.

Na małym ekranie zadebiutowała w serialu telewizyjnym Safe Harbor. Pojawiła się również w Pasadenie. W 2002 roku zwróciła na siebie uwagę zarówno krytyków, jak i Hollywood, partnerując gwiazdom formatu Michelle Pfeiffer, Renée Zellweger i Robin Wright w filmie Biały oleander. Od tej pory zagrała m.in. w takich filmach, jak Naciągacze (2003), Duża ryba (2003), Gdzie leży prawda (2005), Flicka (2006) i Wrota do piekieł (2009).

19 sierpnia 2009 roku poślubiła reżysera, scenarzystę, producenta i operatora filmowego Marka Neveldine’a.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • 2003: nagroda na Hollywood Film Festival dla „najlepszej aktorki drugoplanowej roku”
  • 2003: nominacja do nagrody PFCS na Festiwalu Filmowym Phoenix Film Critics Society Awards za film Biały oleander
  • 2003: nagroda ShoWest na Festiwalu Filmowym ShoWest Convention, USA w kategorii „kobieca gwiazda jutra”
  • 2003: nagroda Young Hollywood na Festiwalu Filmowym Young Hollywood Awards w kategorii „supergwiazda jutra”

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]