Alkinoos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alkinoos
Ilustracja
Odyseusz na dworze Alkinoosa podczas występu rapsoda Demodoka (mal. Francesco Hayez)
mityczny król Feaków
Dane biograficzne
Ojciec

Fajaks

Rodzeństwo

Lokros

Żona

Arete

Dzieci

Nauzykaa

Alkinoos (stgr. Ἀλκίνοος 'Potężny Umysł' od ἀλκή 'siła, potęga' i νόος 'umysł')[1] – w mitologii greckiej król Feaków mieszkających na wyspie Scherii[2]. Wnuk Posejdona[3][2], syn Fajaksa[2] lub Nausitoosa[3], brat Lokrosa[2], małżonek królowej Arete i ojciec Nauzyki[2].

Z żoną Arete miał pięciu synów i córkę Nauzykaę[2]. Wyspa, na której żyli, nazwana u Homera Scheria, to prawdopodobnie Korkyra[2]. Mieszkali w pałacu, cieszyli się poważaniem i miłością ludu. Alkinoos przyjął gościnnie powracającego spod Troi Odyseusza i wyprawił go na Itakę, za co z wszystkimi mieszkańcami wyspy został zamieniony przez Posejdona w skały[3].

Był arbitrem w sprawie Medei podczas wyprawy argonautów. Ojciec Medei, Ajetes wysłał grupę Kolchów w celu sprowadzenia Medei do domu. Spotkali się oni z argonautami i z Medeą na dworze Alkinoosa. Alkinoos zdecydował, że zwróci Medeę ojcu pod warunkiem, że jest ona jeszcze dziewicą, w przeciwnym razie zostanie ona z Jazonem. Arete doprowadziła do szybkiego ślubu młodych i w ten sposób Medea została uratowana przed karą[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ἀλκίνοος
  2. a b c d e f g h Pierre Grimal, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1990, ISBN 83-04-01069-0.
  3. a b c Mała encyklopedia kultury antycznej A–Z (red. Zdzisław Piszczek). Warszawa: PWN, 1988, ISBN 83-01-03529-3.