Alkione (córka Eola)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alkione
Ἀλκυόνη
Ilustracja
Halcyoneobraz olejny na płótnie autorstwa Herberta Jamesa Drapera z 1915 r., zbiory prywatne
Inne imiona Alkyone, Alcyone
Występowanie mitologia grecka
Rodzina
Ojciec król Magnezji Eol lub władca wiatrów Eol
Mąż Keyks

Alkione (także Alkyone, Alcyone, gr. Ἀλκυόνη Alkyónē, łac. Alcyone) – postać w mitologii greckiej.

Uchodziła za córkę Eola – króla Magnezji (syna Hellena) lub Eola – władcy wiatrów (syna Hippotesa). Była żoną syna Fosforosa, Keyksa. Z mężem stanowili bardzo szczęśliwe małżeństwo, a że w zarozumialstwie porównywali się do małżeństwa boskiego, bogowie przemienili ich w ptaki: ją w zimorodka, a jego w nurka.

Według innych źródeł Alkione po śmierci Keyksa w katastrofie morskiej rzuciła się do morza, a bogowie, wzruszeni tragedią, zamienili ich oboje w zimorodki[1]. Alkione, jako zimorodek, wiła gniazdo na brzegu morza, a fale ciągle je niszczyły. Zeus (według niektórych źródeł Eol) nakazał wiatrom uspokoić się na siedem dni przed i siedem dni po przesileniu zimowym[1][2]. Są to „dni zimorodka”, kiedy to nie ma burz.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b A Dictionary of Greek and Roman biography and mythology. By various writers. Ed. by William Smith. Illustrated by numerous engravings on wood., quod.lib.umich.edu [dostęp 2018-02-14].
  2. Latające piękno, [w:] Magazyn Wyspy 7 (7) grudzień 2016, „Issuu”, s. 46-49 [dostęp 2018-02-14] (ang.).???

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Grimal Pierre Słownik mitologii greckiej i rzymskiej; Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich; 1987; ​ISBN 83-04-01069-0​.