Allan McLeod Cormack

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Allan McLeod Cormack
Data i miejsce urodzenia 23 lutego 1924
Johannesburg
Data i miejsce śmierci 7 maja 1998
Winchester (Massachusetts)
Przyczyna śmierci choroba nowotworowa
Zawód, zajęcie fizyk, nauczyciel akademicki
Narodowość południowoafrykańska
Tytuł naukowy profesor
Alma Mater Uniwersytet Kapsztadzki
Uczelnia Tufts University,
Harvard University
Małżeństwo Barbara Seavey
Odznaczenia
Złoty Order Mapungubwe (Republika Południowej Afryki) Narodowy Medal Nauki (USA)

Allan McLeod Cormack (ur. 23 lutego 1924 w Johannesburgu, zm. 7 maja 1998 w Winchester w stanie Massachusetts) – amerykański fizyk pochodzenia południowoafrykańskiego, który w 1979 został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny wraz z Godfreyem N. Hounsfieldem za wynalezienie i budowę tomografu komputerowego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Cormack urodził się w Johannesburgu w RPA. Uczęszczał do Rondebosch Boys' High School w Kapsztadzie, gdzie był aktywnym dyskutantem oraz działaczem klubów tenisowych. Na Uniwersytecie Kapsztadzkim uzyskał licencjat z fizyki w 1944, zaś tytuł magistra z krystalografii w 1945. W latach 1947-1949 studiował i prowadził badania na Uniwersytecie Cambridge, gdzie spotkał swoją przyszłą żonę, Barbarę Seavey, amerykańską studentkę fizyki.

Na początku lat 50., tuż po ślubie z Barbarą, powrócił na Uniwersytet Kapsztadzki jako wykładowca. W następstwie urlopu dziekańskiego na Harvardzie w latach 1956-1957, małżeństwo zgodziło się na wyjazd do Stanów Zjednoczonych, Cormack został profesorem na Uniwersytecie Tufts jesienią 1957. W 1966 uzyskał obywatelstwo amerykańskie.

Pomimo że Cormack pracował głównie nad fizyką, zainteresowanie promieniowaniem X doprowadziło go do opracowania teoretycznych podwalin dla tomografii komputerowej. Projekt ów został zainicjowany na Uniwersytecie Kapsztadzkim i lokalnym szpitalu Groote Schuur na początku 1956 i był kontynuowany krótko w 1957 po powrocie Cormacka z urlopu dziekańskiego. Rezultaty jego pracy zostały później opublikowane w dwóch referatach w „Journal of Applied Physics” w 1963 i 1964. Wspomniane referaty wzbudziły niewielkie zainteresowanie dopóki Godfrey Hounsfield wraz z kolegami nie zbudował pierwszego tomografu komputerowego w 1972, biorąc pod uwagę teoretyczne wyliczenia Cormacka. Za ich niezależny wkład, Cormack i Hounsfield zostali uhonorowani Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1979. W 1990 Cormack otrzymał także amerykański National Medal of Science.

W wieku 74 lat Cormack zmarł na raka w Massachusetts. 10 grudnia 2002 pośmiertnie nadano mu najwyższe odznaczenie RPA, order Mapungubwe, za wybitne osiągnięcia jako naukowca oraz za współwynalezienie tomografu komputerowego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]