Allied Irish Banks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Allied Irish Banks
Ilustracja
Siedziba AIB w Dublinie
Data założenia

1966

Państwo

 Irlandia

Rodzaj banku

bank komercyjny

Strona internetowa

Allied Irish Banks, p.l.c. (AIB) (irl. Bainc-Aontas Éireann) to bank komercyjny z siedzibą w Irlandii. Założony w 1966 roku z fuzji trzech banków: Provincial Bank of Ireland, Royal Bank of Ireland, oraz Munster & Leinster Bank, jego centrala mieści się w Dublinie. AIB należy do "Wielkiej Czwórki" największych banków irlandzkich. Jego główny konkurent to Bank of Ireland.

W Polsce był większościowym udziałowcem Banku Zachodniego WBK w latach 1995-2011 (do 2001 Wielkopolskiego Banku Kredytowego, kiedy nastąpiła fuzja z Bankiem Zachodnim)[1].

Spółka giełdowa była notowana na Irlandzkiej Giełdzie Papierów Wartościowych oraz na New York Stock Exchange, w Londynie i Frankfurcie. Obecnie jest notowana na irlandzkiej Enterprise Securities Market[2].

Kryzys 2008[edytuj | edytuj kod]

Po kłopotach z tzw."złymi kredytami" rząd Irlandii zdecydował się wspomóc AIB kwotą 3,5 miliarda euro. W zamian za pomoc państwo obejmie uprzywilejowane akcje banku[3].

24 grudnia 2010 Sąd Najwyższy Irlandii zezwolił irlandzkiemu rządowi na przejęcie Allied Irish Banks bez zgody akcjonariuszy, rząd objął 92% akcji banku, co oznacza jego nacjonalizację. W decyzji tej Sąd Najwyższy Irlandii nakazał także bankowi przenieść się z londyńskiej oraz głównej dublińskiej giełdy na Enterprise Securities Market (mniejszy irlandzki parkiet)[4][5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacje o spółce - Relacje inwestorskie (SANPL) | Santander, www.santander.pl [dostęp 2022-09-16].
  2. Irish Times, AIB's last day on main Dublin market, 25 stycznia 2011
  3. Irlandzki rząd właśnie przejmuje dwa banki
  4. Prakiet.com, Nacjonalizacja Allied Irish Banks przyjęta, 24 grudnia 2010
  5. Rzeczpospolita, Nacjonalizacja irlandzkiego AIB, str. 12, 27 grudnia 2010