Aloes drzewiasty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aloes drzewiasty
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd szparagowce
Rodzina szparagowate
Podrodzina złotogłowowe
Rodzaj aloes
Gatunek aloes drzewiasty
Nazwa systematyczna
Aloe arborescens Miller
Gard. dict. ed. 8: Aloe no. 3. 1768

Aloes drzewiasty (Aloe arborescens Mill.) – gatunek roślin z rodziny szparagowatych z plemienia Aloideae, które dawniej wyodrębniano w randze rodziny aloesowatych. Rośnie na terenach piaszczystych i kamienistych - głównie w Afryce południowej i wschodniej oraz na Półwyspie Arabskim.

Morfologia[edytuj]

Pokrój ma krzewiasty – rozgałęzione, drewniejące pędy osiągają 2–3 m wysokości i zakończone są rozetami szarozielonych liści. Rośliny uprawiane w klimacie umiarkowanym (m.in. w Polsce) osiągają do 1 m wysokości. Szarozielone liście na brzegu uzbrojone są w jasne ząbki. Kwitnie w miesiącach chłodnych (na półkuli południowej od maja do lipca) tworząc okazałe kwiatostany z kwiatami w kolorze ciemnopomarańczowym, rzadko żółte, czerwone lub dwubarwne[2].

Zastosowanie[edytuj]

  • Roślina ozdobna
  • Roślina lecznicza:
    • Miazga z liści aloesu jest używana do łagodzenia bólu w przypadku zranienia, otarcia lub stłuczenia skóry, leki z liści mają charakter biostymulatorów.
    • Wino aloesowe pomaga w leczeniu reumatyzmu oraz owrzodzeń dwunastnicy i żołądka; poprawia także odporność organizmu człowieka na różne choroby.

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-11].
  2. Andrew Hankey, Alice Notten: Aloe arborescens (ang.). W: PlantzAfrica.com [on-line]. South African National Biodiversity Institute. [dostęp 2010-11-22].