Alokazja olbrzymia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alokazja olbrzymia
Ilustracja
Kwiatostan
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Podkrólestwo naczyniowe
Gromada okrytonasienne
Klasa jednoliścienne
Rząd obrazkowce
Rodzina obrazkowate
Rodzaj alokazja
Nazwa systematyczna
Alocasia macrorrhizos (L.) G. Don
R. Sweet, Hort. brit. ed. 3:631. 1839
Liść
Rośliny wieloletnie

Alokazja olbrzymia (Alocasia macrorrhizos) – gatunek rośliny z rodziny obrazkowatych. Pochodzi z obszarów tropikalnej Azji (Malezja), Australii (stan Queensland) i Wysp Salomona[2].

Nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

W języku polskim posiada nazwę zakleśń olbrzymia. W języku łacińskim posiada wiele synonimów: Alocasia indica (Lour.) Spach, Alocasia variegata K. Koch & C. D. Bouché, Arum indicum Lour., Arum macrorrhizon L. (basionym), Colocasia indica (Lour.) Kunth, Colocasia indica var. rubra Hassk[2]. Używana wciąż nazwa Alocasia macrorrhiza jest nieprawidłowa.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Roślina o zgrubiałej łodydze dorastającej do 5 m wysokości i grubości do 25 cm.
Liście
Wyrastają tylko w szczytowej części łodygi. Mają blaszkę o długości do 60 cm wyrastającą na ogonku o długości do 100 cm.
Kwiat
Zebrane w kolbę objętą pochwowatym liściem. Kwiaty są rozdzielnopłciowe, bardzo drobne i bez okwiatu. W kwiatach męskich pręciki tworzą tzw. synandria, kwiaty słupkowe zbudowane są z 1 tylko słupka..
Owoc
Jagoda.

Biologia[edytuj | edytuj kod]

Jest byliną. W liściach i łodygach występuje sok mleczny. W stanie surowym są one trujące, po przegotowaniu tracą trujące własności.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Liście i łodygi po wcześniejszym ugotowaniu są używane jako warzywo. Jest uprawiana w Malezji, na Nowej Gwinei i niektórych krajach tropikalnych. Sprowadzono ją do Brazylii, gdzie też przez jakiś czas była uprawiana, jednak po stwierdzeniu jej trujących własności zaprzestano uprawy

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Pomimo polskiej nazwy "olbrzymia", A. macrorrhizos nie jest największym gatunkiem w rodzaju. Rekordzistką jest Alocasia robusta M. Hotta. Ma ona największy pojedynczy, niepodzielony liść w świecie roślin. Występuje dziko na Sarawak w Malezji. Jej liść dorasta do 10 m wysokości przy szerokości około 3 m[3]. Największy znaleziony w 1966 w prowincji Sabah w Malezji okaz A. macrorrhizos miał liść o długości 3,02 m i szerokości 1.92 m, a jego powierzchnia wynosiła 3,17 m²[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.