Alonisos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alonisos
Αλόννησος
Ilustracja
Port w Alonisos
Kontynent

Europa

Państwo

 Grecja

Akwen

Morze Egejskie

Archipelag

Sporady Północne

Powierzchnia

65 km²

Najwyższy punkt

476 m n.p.m.

Populacja (2021)
• liczba ludności
• gęstość


3153
48,5 os./km²

Położenie na mapie Grecji
Mapa konturowa Grecji, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Alonisos”
Ziemia39°09′N 23°50′E/39,150000 23,833333

Alonisos[1] (gr. Αλόννησος, Alónnisos) – grecka wyspa na Morzu Egejskim. Obok Skiatos i Skopelos jest trzecią wyspą archipelagu północnych Sporad, leży około 5 km od Skopelos. Główny port wyspy znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu, w miejscowości Patitiri. Z portu odpływają promy i wodoloty do Wolos, Ajos Konstandinos i Salonik oraz wszystkich wysp archipelagu Sporad – Skiatos, Skiros i Skopelos.

Administracyjnie wyspa leży w gminie Alonisos, w jednostce regionalnej Sporady, w regionie Tesalia, w administracji zdecentralizowanej Tesalia-Grecja Środkowa.

Alonisos to również nazwa: miejscowości, zatoki i gminy, w której skład wchodzą miejscowości na wyspie oraz część małych okolicznych wysepek.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W czasach starożytnych wyspa nazywała się Ikos Euonymos, natomiast w średniowieczu znana była jako Liadromia - Λιαδρόμια. W XIX wieku nazwa, zapisana w oficjalnych dokumentach, to Iliodromia (gr. Ηλιοδρόμια)[2]. Nazwa przetrwała aż do 1938 roku, kiedy to omyłkowo, lecz skutecznie do dziś, król Otton I wprowadził obecną nazwę Alonisos, w starożytności dotyczącą jednak sąsiedniej wyspy Kira Panaja[3].

Geografia i gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Wyspa w najszerszym miejscu liczy 4,5 km, a w najdłuższym 20 km. Góry na wyspie są głównie wapienne. Jest położona niedaleko Magnezji – najbliższego stałego lądu oraz wyspy Eubea]. Na wyspie można się poruszać dzięki dobrej jakości dróg, łączących główne miasta między sobą.

Na wyspie jest silnie rozwinięte rolnictwo, a szczególnie produkcja win oraz uprawa i sadownictwo oliwek, winogron i fig. Drugim źródłem utrzymania jest rybołówstwo. Obecnie zauważalne jest silne oddziaływanie turystyki na gospodarkę i tworzenie miejsc pracy.

W 1965 roku wyspę nawiedziło trzęsienie ziemi, które zniszczyło większość domów oraz spowodowało zmniejszenie się populacji. Odbudowane domy odbiegają architektonicznie od tych budowanych przed 1965, głównie po to, by zachęcić turystów oraz rozwijać infrastrukturę turystyczną.

Ekologia na wyspie[edytuj | edytuj kod]

Brzeg morza na Alonisos

Ekosystem na wyspie jest w bardzo dobrym stanie. Wyspa ma wiele plaż, głównie kamienistych. Od 1992 znajduje się na terenie Morskiego Parku Narodowego Alonisos-Sporady Północne, mającego na celu ochronę zagrożonych wyginięciem mniszek śródziemnomorskich oraz innych gatunków zwierząt.

Populacja[edytuj | edytuj kod]

W 2021 roku wyspę zamieszkiwało 3153 osób[4]. Najludniejsze miejscowości to: Patitiri (1628 osób), Wotsi (473 osoby), Alonisos (208 osób) i Steni Wala (104 osoby).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalny egzonim. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej: Zmiany wprowadzone na 77. posiedzeniu Komisji. s. 2. [dostęp 2013-03-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-12)].
  2. źródło: Podział administracyjny Grecji - Διοικητική διαίρεση της Ελλάδας (1828)
  3. patrz link: Kira Panaja (starożytna Αλόννησος)
  4. 2021 Census Results [online], Hellenic Statistical Authority, 2021 [dostęp 2022-09-26] (gr.).