Alphonse Elric

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alphonse Elric
Postać z Fullmetal Alchemist
Ilustracja
cosplay Alphonse’a Elrica
Pierwsze wystąpienie rozdz. 1: Dwaj alchemicy
odc. 1: Walka ze Słońcem
Ostatnie wystąpienie rozdz. 109: Kres podróży
film: Conqueror of Shambala
Twórca Hiromu Arakawa
Dubbing Rie Kugimiya (2003, 2009)
Dane biograficzne
Pochodzenie Amestryjczyk
Data urodzenia 1900
Rodzina Edward Elric (brat), Van Hohenheim i Trisha Elric (rodzice)
Inne informacje
Zajęcie Alchemik

Alphonse Elric (jap. アルフォンス・エルリック Arufonsu Erurikku) – postać fikcyjna, protagonista mangi i anime Fullmetal Alchemist. Jest alchemikiem i bratem Edwarda Elrica[1]. W obu wersjach anime głosu użycza mu Rie Kugimiya.

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

Alphonse urodził się w 1900 roku w Resembool, jako syn Van Hohenheima i Trishy Elric[2][3]. Po odejściu Van Hoheheima, Trisha sama wychowywała synów, jednak w 1904 roku zmarła na chorobę zakaźną[3]. Al, podobnie jak Ed od dziecka interesował się alchemią i wkrótce potem razem wyruszyli w podróż, w czasie której poznali Izumi Curtis[4]. Kobieta, mieszkająca w Dublith na południu wraz z mężem Sigiem, zostaje ich nauczycielką alchemii[4]. Jako element treningu, obaj musieli przeżyć miesiąc na bezludnej wyspie, bez możliwości używania alchemii[4]. Po powrocie do Resembool, w 1910 bracia Elric przeprowadzają zakazaną transmutancję ludzkiego ciała, chcąc przywrócić matkę do życia[3]. Przedsięwzięcie kończy się jednak niepowodzeniem – wskrzeszone ciało (niepodobne do człowieka) natychmiast umiera, natomiast bracia za złamanie tabu – stają przed „Prawdą”[3]. W wyniku tego Ed, traci lewą nogę, natomiast Al – całe ciało[3]. Wówczas Edward poświęca swoją prawą rękę, aby przywołać duszę brata, do stojącej nieopodal zbroi[3]. Pozostając w takiej formie, Alphonse nie odczuwa głodu, potrzeby snu, ani bólu i może żyć, dopóki istnieje znak na zbroi, namalowany krwią Edwarda[5]. Po tym zdarzeniu bracia udali się do zaprzyjaźnionej rodziny Rockbellów, gdzie Winry wykonała protezy dla Eda[6]. W rok po tych wydarzeniach, 3 października 1911 bracia spalili swój dom i wyruszyli poszukiwać sposobu na odzyskanie dawnych ciał[7].

Od tej chwili bracia szukają kamienia filozoficznego, dzięki któremu mogliby odzyskać ciała[2]. Udaje mi się zdobyć informacje o nim, od doktora Marcoh, który kiedyś nad nim pracował[2]. Niebawem trafiają na ślady homunkulusów, mając nadzieję, że dzięki ich nieśmiertelności zdołają także osiągnąć swój cel[8]. Po starciu z Greedem, Alphonse odzyskuje wspomnienia po otwarciu Bramy i ujrzeniu „Prawdy” i od tej chwili jest w stanie transmutować bez rysowania kręgu[9]. Wkrótce na swojej drodze spotykają podróżników z Xing – Ling, Lan Fan i Fu, którzy stają się ich sojusznikami[10]. Niebawem dowiadują się, że armia jest kontrolowana przez homunkulusy, a dowodzi nimi Ojciec, który jest podobny do Van Hohenheima[11]. Aby przeciwstawić się homunkulusom, a także aby znaleźć May Chang (dziewczynkę posługującą się danchemią – leczniczą alchemią), Al i Ed wyruszają na północ i trafiają do fortecy Briggs, dowodzonej przez generał Olivier Mirę Armstrong[12]. W tym czasie zbroja zaczyna odrzucać duszę Ala, co może doprowadzić do jego śmierci[13]. Al zostaje także oddzielony od brata, przez pewien czas wędrując z grupą Scara, a następnie trafia do Liore, gdzie potyka się ze swoim ojcem[14]. W lesie obok miasteczka, dochodzi także do konfrontacji z Pride'm[15]. Alphonse obmyśla wówczas plan, polegający na tym, że Hohenheim ma utworzyć z ziemi wielkie więzienie, w którym mają się znaleźć Pride i Al[16]. Ma to na celu przeczekanie Sądnego Dnia, jednak Pride'owi na pomoc przychodzi Solf Kimblee i uwalania go[17]. Będąc w trudnym położeniu, młodszy z braci Elric podejmuje decyzję, aby skorzystać z mocy kamienia filozoficznego, by stawić czoło Kimbleemu i Pride'owi, a także uleczyć rannego Heinkela[18]. Dzięki pomocy dra Marcoh udaje mu się pokonać Kimblee'go, a ucieczkę przed Pride'm umożliwia Yoki[19]. Sam Alphonse nie może zostać zabity, ponieważ jest kandydatem na „ofiarę”[20]. Podczas końcowej walki z Ojcem, kiedy życie Eda jest zagrożone, Al, z pomocą May, przeprowadza transmutancję swojej duszy (niszcząc zbroję i powracając do prawdziwego ciała za Bramą Prawdy) i dzięki temu przywraca bratu jego prawdziwą rękę[21]. Aby przywrócić Ala do życia, Ed poświęca własną Bramę, tym samym zrzekając się umiejętności alchemicznych[22]. Po odzyskaniu ciała bracia wracają do Resembool, a po dwóch latach Alphonse wyjeżdża do Xing, aby dowiedzieć się więcej o danchemii[22].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Alphonse Elric w 2003 roku, w cyklu Anime Grand Prix został sklasyfikowany na 12. miejscu w kategorii najlepsza postać męska[23]. Według rankingu popularności Gekkan Shōnen Gangan Alphonse został trzecią najpopularniejszą postacią mangi Fullmetal Alchemist[24].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Hagane no Renkinjutsushi. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 1.
 2. a b c Kibō no Michi. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 6.
 3. a b c d e f Hajimari no Hi. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 2.
 4. a b c H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 21. 
 5. H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 43. 
 6. H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 9. 
 7. H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 18. 
 8. H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 49. 
 9. Chika ni Hisomu Mono-tachi. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 14.
 10. Envoy From the East. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 15.
 11. H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 57. 
 12. H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 67. 
 13. H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 69. 
 14. Barinbarin no Zenkai. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 44.
 15. Yami no Shisha. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 47.
 16. H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 88. 
 17. H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 93. 
 18. Fushi no Gundan. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 51.
 19. Minna no Chikara. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 52.
 20. Hitobashira. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 58.
 21. H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 107. 
 22. a b H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 108. 
 23. 第26回アニメグランプリ (jap.). Animage. [dostęp 2014-03-25].
 24. Hiromu Arakawa: Fullmetal Alchemist Profiles. Viz Media, 2006, s. 5. ISBN 1-4215-0768-4.