Alpinus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy marki odzieży. Zobacz też: imię.

Alpinusmarka odzieży outdoorowej oraz sprzętu turystycznego i wspinaczkowego, stworzone przez polskie przedsiębiorstwo ADD, założone w 1993 przez Artura Hajzera i Janusza Majera.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1989 roku Artur Hajzer stworzył projekt 14 ośmiotysięczników w jeden rok. On, wspinając się z różnymi partnerami miał wejść na wszystkie w ciągu jednego roku kalendarzowego. Sprawami organizacyjnymi zajmował się Janusz Majer. Koszt projektu został oszacowany na 1 milion $. Poszukując sponsorów Hajzer i Majer udali się do Niemiec na targi ISPO Munich (Międzynarodowe Targi Sprzętu i Mody Sportowej w Monachium). Sponsora nie znaleźli ale nawiązali znajomość z Albrechtem von Dewitzem, twórcą marki Vaude, dla której to firmy zaczęli szyć odzież górską. W 1993 roku założyli własną firmę i stworzyli markę Alpinus. Produkowali sprzęt wysokiej jakości z najlepszych światowych materiałów i według najnowszych technologii. Sprzęt taki był jak na polskie warunki drogi, a w dodatku niewielu Polaków interesowało się wówczas turystyką kwalifikowaną. Firma popadła więc w kłopoty finansowe i aby się ratować zaciągnęła kredyt w Banku Współpracy Europejskiej SA, zastawiając własną markę. Plan naprawczy nie powiódł się i firma zbankrutowała. Bank został bez pieniędzy, ale z marką Alpinus. Byli właściciele założyli nową firmę Mount i stworzyli markę Alpin's. Ze względu na zbyt podobną nazwę do poprzedniej, Bank Współpracy Europejskiej SA oddał sprawę do sądu, który przyznał rację bankowi. Nowa firma musiała więc zmienić nazwę marki. Zdecydowano się na nazwę HiMountain.

5 października 2004 bank markę Alpinus sprzedał firmie Euromark Polska Sp. z o.o., która była wówczas właścicielem marki Campus[1]. Od tego czasu w sklepach Euromarku sprzedawano produkty pod obiema markami. 3 stycznia 2013 została ogłoszona upadłość likwidacyjna Euromarku[2], a marka Alpinus, niespłacona do końca przez Euromark, wróciła pod zastaw bankowy[3].

We wrześniu 2015 firma Mount sprzedała markę HiMountain firmie Globewalker Sp. z o. o. z Mikołowa[4]. W kwietniu 2016 Sąd Rejonowy Katowice-Wschód ogłosił upadłość likwidacyjną firmy Mount Sp. z o.o. ze Świętochłowic[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]