Alpy Wapienne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Alpy Wapienne – północna część Alp Wschodnich w Austrii i Niemczech, zbudowana ze skał osadowych.

Składają się z szeregu mezozoicznych, ponasuwanych na siebie płaszczowin, tworzących razem tzw. Jednostki Austryjskie. Ogólna miąższość tych serii jest znaczna i wynosi co najmniej kilka kilometrów. Głównym rodzajem skał budujących Alpy Wapienne są wapienie triasowe, choć zdarzają się również dolomity oraz skały wieku jurajskiego i kredowego.

Występują one głównie na północnej granicy Alp Wapiennych, w pobliżu granicy ze znacznie młodszymi, fliszowymi Prealpami. Alpy Wapienne oddzielone są od znajdujących się od nich na południe Alp Centralnych potężnym regionalnym Uskokiem Salzach-Aniza. Pod względem geologicznym Alpy Wapienne uformowane zostały w górnej kredzie – ich płaszczowiny odpowiadają więc płaszczowinom wapiennym występującym po północnej stronie Tatr.

Główne grupy górskie to: Alpy Algawskie, Alpy Lechtalskie z najwyższym szczytem Pasierer Spitze (ok. 3030 m), Alpy Bawarskie z najwyższym szczytem Zugspitze – (2963 m), Karwendel, Kaiser Gebirge, Alpy Kitzbühelskie, Alpy Salzburskie, Dachstein (2997 m), Totes Gebirge.

Ze względu na budowę geologiczną i skład petrograficzny licznie występują zjawiska krasowe, jak jaskinie, wywierzyska i ponory.