Alstom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alstom
Ilustracja
Państwo  Francja
Siedziba Levallois-Perret, Paryż
Data założenia 1928
Forma prawna Société Anonyme
Prezes Henri Poupart-Lafarge
Zatrudnienie 93 500 (lata 2010/11)
Giełda Bourse de Paris
ISIN

FR0010220475

Symbol akcji ALSO, ALO
Położenie na mapie Paryża
Mapa lokalizacyjna Paryża
Alstom
Alstom
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa lokalizacyjna Île-de-France
Alstom
Alstom
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Alstom
Alstom
Ziemia48°53′47″N 2°16′25″E/48,896389 2,273611
Strona internetowa
RegioCitadis – produkt serii Citadis firmy Alstom

Alstom (dawniej GEC Alsthom, początkowo Alsthom) – międzynarodowy koncern zajmujący się infrastrukturą energetyczną i transportową. Zgodnie z danymi ze strony firmy, w roku 2007/2008 Alstom osiągnął sprzedaż przekraczającą 20,9 mld € i zatrudniał ponad 93 500 pracowników w ponad 70 krajach. Siedziba koncernu znajduje się w Levallois-Perret w pobliżu Paryża. Obecnym prezesem jest Patrick Kron.

Podstawowe informacje[edytuj | edytuj kod]

Akcje Alstomu wprowadzono na paryską giełdę 22 czerwca 1998. Firma nie jest już notowana na giełdzie w Londynie (od 17 listopada 2003, ani na NYSE (od sierpnia 2004). Kapitalizacja rynkowa koncernu wynosiła 6,7 mld € na koniec roku 2005. Alstom posiada filię zakładów w Polsce.

 Osobny artykuł: Alstom Konstal.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa firmy pochodzi od zbitki słów Alsace (nazwa regionu we Francji) i Thomson (nazwisko inżyniera Elihu Thomsona).

Alsthom[edytuj | edytuj kod]

Kompania powstała w roku 1928 z połączenia dwóch organizmów:

Alcatel – Alsthom[edytuj | edytuj kod]

W 1976 firma Compagnie générale d'électricité (CGE), która przejęła Alcatel 10 lat wcześniej, wchłonęła również Alsthom.

GEC Alsthom[edytuj | edytuj kod]

W roku 1988 doszło do fuzji firmy z działem maszyn ciężkich brytyjskiego koncernu General Electric Company plc. Alcatel pozostał częścią GCE. GEC i CGE zdecydowały się skupić na swojej podstawowej działalności – elektroniką wojskową w przypadku GEC (nazwę firmy zmieniono w 1999 na Marconi Plc) oraz telekomunikacją w przypadku Alcatela. Skutkiem tego obydwie firmy pozbyły się większości (52%) udziałów w GEC Alsthom, zostawiając sobie po 24% akcji. Była to największa operacja wprowadzania firmy europejskiej na giełdę (nie licząc prywatyzacji). W ten sposób powstała niezależna firma GEC Alsthom.

Alstom[edytuj | edytuj kod]

Obecną nazwę firma przyjęła w 1998 roku. Zmiana miała na celu ułatwienie wymowy tej nazwy we wszystkich krajach, gdzie koncern jest obecny. W roku 1999 Alstom utworzył wspólnie z firmą ABB spółkę zależną ABB Alstom Power zajmującą się systemami produkcji energii. Niedługo później Alstom przejął całość udziałów w tej spółce. W roku 2001 Alcatel pozbył się swojej części udziałów (24%) w Alstomie. Firma nękana od czasu wejścia na giełdę problemami z niewystarczającym kapitałem, później pogłębionymi kłopotami z turbinami gazowymi dużej mocy, znalazła się w bardzo trudnej sytuacji pod koniec roku 2004. Z kłopotów wydobyła się dzięki wsparciu rządu Francji i w chwili obecnej firma wraca do dobrej kondycji. 4 stycznia 2006 Alstom pozbył się swoich stoczni na rzecz międzynarodowego koncernu stoczniowego z siedzibą w OsloAker Yards. W 2015 roku GE zakupiło część koncernu Alstom, przejmując między innymi zakłady w Elblągu produkujące turbiny i elementy stalowe wielkogabarytowe, w tym przęsła mostów

Produkty transportowe (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Skład dużych prędkości AGV na torze doświadczalnym w Velimiu, Czechy

Sieci kolejowe obsługiwane przez produkty Alstom[edytuj | edytuj kod]

Rekord prędkości maksymalnej pojazdu szynowego, wynoszący 574,8 km/h, został ustanowiony 3 kwietnia 2007 we Francji przez TGV V150. Konkurencją dla pociągów firmy Alstom są niemieckie Siemens Velaro oraz japońskie Shinkansen serii E955, produkowane na potrzeby Tajwanu i Chin (prędkość konstrukcyjna E955 podczas testów w 2007 wyniosła 405 km/h).

Alstom w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Prezentacja koncernu na targach Trako 2015

W okresie II Rzeczypospolitej dyrektorem oddziału przedsiębiorstwa „Als-Thom” w Polsce, z siedzibą przy ulicy Dworcowej 16 w Katowicach, był mjr inż. Maryan Esman[1][2].

Alstom w Polsce to dwie spółki, których łączna sprzedaż sięga 270 mln euro. Są to:

  • Alstom Konstal S.A. z siedzibą w Chorzowie – produkcja tramwajów, wagonów metra, podzespołów do pociągów dużych prędkości
  • Alstom Power Sp. z o.o. w Warszawie z oddziałami we Wrocławiu i Elblągu oraz biurem w Łodzi – producent turbin parowych i gazowych, generatorów oraz odlewów turbinowych i okrętowych,
  • Alstom Power Flowsystems

Alstom zatrudnia w Polsce około 2 200 osób. Projekty:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Quatrième partie. Liste des membres de l'Association. W: Cinquante années de science appliquée à l'industrie (1882-1932). Paryż: École Supérieure de Physique et de Chimie Industrielles de la Ville de Paris, 1932, s. 321. (fr.)
  2. Als-Thom. „Technik”, s. 2, Nr 7 z 1 kwietnia 1931. Towarzystwo Dokształcania Technicznego przy Polskim Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Województwa Śląskiego. 
  3. Górnictwo i przemysł. Gospodarka elektryczna. Poświęcenie elektrowni okręgowej w Stalowej Woli. „Polska Gospodarcza”. 26, s. 985, 1 lipca 1939. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]