Alstom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alstom S.A.
Ilustracja
Państwo  Francja
Siedziba Levallois-Perret, Paryż
Data założenia 1928
Forma prawna Société Anonyme
Prezes Henri Poupart-Lafarge
Zatrudnienie 93 500 (lata 2010/11)
Giełda Bourse de Paris
ISIN FR0010220475
Symbol akcji ALSO, ALO
Położenie na mapie Paryża
Mapa lokalizacyjna Paryża
Alstom S.A.
Alstom S.A.
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Alstom S.A.
Alstom S.A.
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa lokalizacyjna Île-de-France
Alstom S.A.
Alstom S.A.
Ziemia48°53′47″N 2°16′25″E/48,896389 2,273611
Strona internetowa
RegioCitadis – produkt serii Citadis firmy Alstom

Alstom (dawniej GEC Alsthom, początkowo Alsthom) – międzynarodowy koncern zajmujący się infrastrukturą energetyczną i transportową. W roku 2007/2008 Alstom osiągnął sprzedaż przekraczającą 20,9 mld € i zatrudniał ponad 93 500 pracowników w ponad 70 krajach. Siedziba koncernu znajduje się w Levallois-Perret w pobliżu Paryża.

Podstawowe informacje[edytuj | edytuj kod]

Akcje Alstomu wprowadzono na paryską giełdę 22 czerwca 1998. Spółka nie jest już notowana na giełdzie w Londynie (od 17 listopada 2003), ani na NYSE (od sierpnia 2004). Kapitalizacja rynkowa koncernu wynosiła 6,7 mld € na koniec roku 2005.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa przedsiębiorstwa pochodzi od zbitki słów Alsace (nazwa regionu we Francji) i Thomson (nazwisko inżyniera Elihu Thomsona).

Alsthom[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo powstało w roku 1928 z połączenia dwóch podmiotów:

Alcatel – Alsthom[edytuj | edytuj kod]

W 1976 firma Compagnie générale d'électricité (CGE), która przejęła Alcatel 10 lat wcześniej, wchłonęła również Alsthom.

GEC Alsthom[edytuj | edytuj kod]

W roku 1988 doszło do fuzji przedsiębiorstwa z działem maszyn ciężkich brytyjskiego koncernu General Electric Company plc. Alcatel pozostał częścią GCE. GEC i CGE zdecydowały się skupić na swojej podstawowej działalności – elektronice wojskowej w przypadku GEC (nazwę zmieniono w 1999 na Marconi Plc) oraz telekomunikacji w przypadku Alcatela. Skutkiem tego obydwa przedsiębiorstwa pozbyły się większości (52%) udziałów w GEC Alsthom, zostawiając sobie po 24% akcji. Była to największa operacja wprowadzania spółki europejskiej na giełdę (nie licząc prywatyzacji). W ten sposób powstała niezależna spółka GEC Alsthom.

Alstom[edytuj | edytuj kod]

Obecną nazwę przedsiębiorstwo przyjęło w 1998 roku. Zmiana miała na celu ułatwienie wymowy tej nazwy we wszystkich krajach, gdzie koncern jest obecny. W roku 1999 Alstom utworzył wspólnie z ABB spółkę zależną ABB Alstom Power zajmującą się systemami produkcji energii. Niedługo później Alstom przejął całość udziałów w tej spółce. W roku 2001 Alcatel pozbył się swojej części udziałów (24%) w Alstomie. Spółka nękana od czasu wejścia na giełdę problemami z niewystarczającym kapitałem, później pogłębionymi kłopotami z turbinami gazowymi dużej mocy, znalazła się w bardzo trudnej sytuacji pod koniec roku 2004. Z kłopotów wydobyła się dzięki wsparciu rządu Francji. 4 stycznia 2006 Alstom pozbył się swoich stoczni na rzecz międzynarodowego koncernu stoczniowego z siedzibą w OsloAker Yards. W 2015 roku General Electric zakupiło część koncernu Alstom, przejmując między innymi zakłady w Elblągu produkujące turbiny i elementy stalowe wielkogabarytowe, w tym przęsła mostów.

Produkty transportowe (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Skład dużych prędkości AGV na torze doświadczalnym w Velimiu, Czechy

Systemy kolejowe obsługiwane przez produkty Alstom[edytuj | edytuj kod]

Rekord prędkości maksymalnej pojazdu szynowego, wynoszący 574,8 km/h, został ustanowiony 3 kwietnia 2007 we Francji przez TGV V150. Konkurencją dla pociągów firmy Alstom są niemieckie Siemens Velaro oraz japońskie Shinkansen serii E955, produkowane na potrzeby Tajwanu i Chin (prędkość konstrukcyjna E955 podczas testów w 2007 wyniosła 405 km/h).

Alstom w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Prezentacja koncernu na targach Trako 2015

W okresie II Rzeczypospolitej dyrektorem oddziału przedsiębiorstwa „Als-Thom” w Polsce, z siedzibą przy ulicy Dworcowej 16 w Katowicach, był mjr inż. Maryan Esman[1][2].

Obecnie Alstom w Polsce posiada jedną spółkę Alstom Konstal S.A. z siedzibą w Chorzowie, gdzie mieści się główny zakład produkcyjny taboru kolejowego wraz z oddziałami w Katowicach i Świętochłowicach. W Warszawie zlokalizowane jest centrum serwisowe pociągów Pendolino, z oddziałem w Piasecznie i zatrudnia (w roku 2020) około 1400 osób.

W Chorzowie produkowane są/były pociągi regionalne Corodia (ICNG), metro (Budapeszt, Amsterdam, Riyadh, Dubai), tramwaje (Istanbul) oraz komponenty i pudła dla innych jednostek Alstom na świecie (np. dla produktów Citadis, Lint).

Do roku 2015 Alstom (do czasu nabycia sektora Power przez GE) był reprezentowany także, przez:

  • Alstom Power Sp. z o.o. w Warszawie z oddziałami we Wrocławiu i Elblągu oraz biurem w Łodzi – producent turbin parowych i gazowych, generatorów oraz odlewów turbinowych i okrętowych,
  • Alstom Power Flowsystems - producent rurociągów preizolowanych

które to spółki uczestniczyły w takich projektach jak:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Quatrième partie. Liste des membres de l’Association. W: Cinquante années de science appliquée à l’industrie (1882-1932). Paryż: École Supérieure de Physique et de Chimie Industrielles de la Ville de Paris, 1932, s. 321. (fr.)
  2. Als-Thom. „Technik”, s. 2, nr 7 z 1 kwietnia 1931. Towarzystwo Dokształcania Technicznego przy Polskim Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Województwa Śląskiego. 
  3. Górnictwo i przemysł. Gospodarka elektryczna. Poświęcenie elektrowni okręgowej w Stalowej Woli. „Polska Gospodarcza”. 26, s. 985, 1 lipca 1939. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]