Altenberg (Odenthal)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy dzielnicy gminy Odenthal. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Altenberg
dzielnica gminy
ilustracja
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Nadrenia Północna-Westfalia
Rejencja Kolonia
Powiat Rheinisch-Bergischer Kreis
Gmina Odenthal
Położenie na mapie Nadrenii Północnej-Westfalii
Mapa lokalizacyjna Nadrenii Północnej-Westfalii
Altenberg
Altenberg
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Altenberg
Altenberg
Ziemia51°03′N 7°08′E/51,050000 7,133333
Portal Portal Niemcy
Katedra w Altenbergu

Altenberg – dzielnica gminy Odenthal w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Kolonia, w powiecie Rheinisch-Bergischer Kreis. W średniowieczu (od 1101) siedziba Księstwa Bergu. Książęta Bergu utworzyli wokół rodowej siedziby niewielką posiadłość ziemską, którą z czasem zaczęto nazywać Bergisches Land.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1133 Adolf II, hrabia Bergu, zbudował nowy zamek Schloss Burg w dolinie rzeki Wupper i przekazał, pod postacią fundacji, swoją dawną posiadłość (zwaną dotąd zamek Berge Burg Berge, a od tego czasu Altenberg) cystersom z Cîteaux w Burgundii, którzy wznieśli tu (drugi na terenie Niemiec po opactwie w Kamp) klasztor, ale w kilka lat później przenieśli się nieco dalej w głąb doliny Dhünn.

W czasie swego pobytu w Altenbergu cystersi założyli kilkanaście filii opactwa, zarówno na terenie wschodnich Niemiec, jak i Polski (na przykład Łekno, Ląd i Obra).

 Osobny artykuł: Opactwo Altenberg.

Katedra w Altenbergu[edytuj | edytuj kod]

Najwspanialszą budowlą i jedyną pozostałością po klasztorze w Altenbergu jest gotycki kościół zwany katedrą (niem. Altenberger Dom), którego budowę rozpoczęto jeszcze przez cystersów) w 1259, a ukończono 120 lat później. W związku z tym, że nigdy nie stał się kościołem biskupim, na miano katedry nie zasługiwał, ale jego ogrom (jeden z największych kościołów gotyckich w Niemczech - wprawdzie bez charakterystycznych dla gotyku wież) sprawił, że tak się go powszechnie nazywa, tak też oznaczany jest na mapach. Obecnie jednak częściej używa się określenia Simultankirche, dla podkreślenia, że odbywają się tu nabożeństwa zarówno protestanckie, jak i katolickie. Regularnie mają też miejsce koncerty organowe. Katedra jest własnością kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia, który sfinansował prace renowacyjne ukończone w czerwcu 2005.

Ciekawostka[edytuj | edytuj kod]

Teren nieopodal (ok. 1 km) zwany jest czasem Märchenwald (pol. Baśniowy Las), ponieważ wśród drzew i zabudowań porozstawiane są figury przedstawiające postaci z niemieckich bajek.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]