Alteracja (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Alteracja
The Alteration
Autor Kingsley Amis
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data I wyd. 1976
Wydawca Jonathan Cape
Typ utworu powieść science fiction
Data I wyd. polskiego 1994
Pierwszy wydawca polski Dom Wydawniczy Rebis
Przekład Przemysław Znaniecki

Alteracja (tytuł oryg. The Alteration) – powieść fantastycznonaukowa brytyjskiego pisarza Kingsleya Amisa, opublikowana w 1976 roku, w Polsce wydana przez Dom Wydawniczy Rebis w 1994 r. w serii Salamandra, w tłumaczeniu Przemysława Znanieckiego[1]. W 1977 książka otrzymała Nagrodę Campbella[2].

Powieść to historia alternatywna osadzona w świecie, w którym nie miała miejsce reformacja. Bohaterem jest dziesięcioletni chórzysta Hubert Anvil, posiadacz głosu tak pięknego, że władze kościelne chcą poddać go tytułowej alteracji, czyli kastracji[3].

W treści książki pojawiają się znani z naszej historii bohaterowie, m.in. Ławrientij Beria czy Heinrich Himmler (jako wysłannicy Świętego Oficjum, Monsignor Lavrentius i Monsignor Henricus), a bohaterowie powieści czytają powieść Philipa K. Dicka Człowiek z Wysokiego Zamku. Pojawiają się także wariacje innych książek istniejących w naszej rzeczywistości: "Podróże świętego Lemuela" (czyli Podróże Guliwera), "O czym szumi w klasztorach" (O czym szumią wierzby), opowieści o księdzu Bondzie (James Bond), "Władca monstrancji" (Władca Pierścieni), czy "Przebudzenie bazyliszka" J. B. Harrisa (Przebudzenie Krakena Johna Wyndhama).

Przypisy

  1. Przewodnik Bibliograficzny (MARC 21, 1973- ). mak.bn.org.pl. [dostęp 2011-10-23].
  2. The John W. Campbell Memorial Award. www2.ku.edu. [dostęp 2011-10-23].
  3. Co by było, gdyby.... ksiazki.wp.pl. [dostęp 2011-10-23].