Altero Matteoli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Altero Matteoli
Altero Matteoli.jpg
Data i miejsce urodzenia 8 września 1940
Cecina
Minister infrastruktury i transportu Włoch
Okres od 8 maja 2008
do 16 listopada 2011
Przynależność polityczna Lud Wolności

Altero Matteoli (ur. 8 września 1940 w Cecinie) – włoski polityk, wieloletni parlamentarzysta, minister we wszystkich czterech rządach Silvia Berlusconiego.

Życiorys[edytuj]

Zawodowo pracował jako księgowy i przedsiębiorca. Pełnił funkcję radnego Castelnuovo di Garfagnana i Livorno.

Politycznie zaangażował się w działalność Włoskiego Ruchu Socjalnego. Pod koniec lat 80. został jednym z najbliższych współpracowników Gianfranca Finiego – jednym z trzech "pułkowników" (obok Maurizia Gasparriego i Ignazia La Russy), którzy wraz z liderem MSI doprowadzili do powołania nowej formacji, Sojuszu Narodowego.

Od 1983 wybierany do włoskiego parlamentu, najpierw do 2006 na posła do Izby Deputowanych (IX, X, XI, XII, XIII i XIV kadencji), następnie na senatora XV, XVI i XVII kadencji.

W pierwszym rządzie Silvia Berlusconiego w latach 1994-1995 pełnił funkcję ministra środowiska. Tożsame stanowisko zajmował w obu gabinetach tego premiera w okresie 2001-2006. Po zwycięstwie Ludu Wolności i jego koalicjantów w przedterminowych wyborach w 2008 powołano go ponownie w skład Rady Ministrów na urząd ministra infrastruktury. Funkcję tę pełnił do 2011.

Bibliografia[edytuj]