Alyx Vance

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alyx Vance
Postać z Half-Life
Pierwsze wystąpienie

Half-Life 2

Grany przez

przechwytywanie ruchu: Jamil Mullen

Dubbing

Merle Dandridge
(Half-Life 2, Half-Life 2: Episode One, Half-Life 2: Episode Two) • Ozioma Akagha
(Half-Life: Alyx)

Dane biograficzne
Rodzina

• Eli Vance (ojciec) • Azian Vance (matka)

Alyx Vance – postać fikcyjna występująca w wydanych przez Valve grach Half-Life 2, Half-Life 2: Episode One, Half-Life 2: Episode Two oraz Half-Life: Alyx[1]. Alyx jest przedstawiona jako młoda kobieta w wieku 20-25 lat i jest ważną postacią w ruchu oporu ludzkości przeciwko obcej rasie zwanej Kombinatem i ich ludzkiemu reprezentantowi, Breenowi.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Ojcem Alyx jest Eli Vance. Jej matka, Azian, pojawia się na rodzinnej fotografii w Black Mesa East z twarzą aktorki podkładającej głos Alyx, Merle Dandridge. Azian żyła w pomieszczeniach mieszkalnych Black Mesa (razem z Alyx). Zginęła w wyniku tragicznego eksperymentu w pierwszej części gry[2].

Osobowość i umiejętności[edytuj | edytuj kod]

Już od pierwszego spotkania pomiędzy Gordonem Freemanem a Alyx widać w tej drugiej sympatyczną i dającą się lubić osobę. Bez wątpienia jest bardzo inteligentna, współpracuje z czterema doktorami zajmującymi się zaawansowaną fizyką – jej ojcem, doktorem Eli Vance, doktor Judith Mossman, doktorem Isaakiem Kleinerem i Arnem Magnussonem. Wykazuje się też ostrym i nieugiętym charakterem – nie tylko decyduje się na stawienie oporu Kombinatowi, ale nie czuje się zastraszona przez doktor Mossman i jej sugestie, jakoby Alyx była odpowiedzialna za nieudany eksperyment. Alyx ma również młodzieńczy entuzjazm i poczucie humoru, wyśmiewając nazywanie działa grawitacyjnego „manipulatorem energii zeropunktowej”[3]; broń wykorzystuje również do zabawy w chwytanie przedmiotów ze swoim ulubieńcem – robotem o imieniu „Dog”. Humor Alyx daje się również odczuć w dodatku Half-Life 2: Episode One, gdzie udaje odgłosy zombie, strasząc Gordona Freemana i nazywa żołnierzy Kombinatu poddanych modyfikacji przez headcraby Zombinat (w oryginale Zombine)[4].

Alyx nosi ze sobą elektroniczne multinarzędzie, które emitując ładunki elektryczne pozwala na omijanie zabezpieczeń i otwieranie zamkniętych drzwi, a w dodatku Episode One na przeprogramowywanie min toczących, by atakowały jednostki Kombinatu. Radzi sobie również nieźle z pistoletem, potrafi nawet walczyć wręcz, walcząc wspólnie z Gordonem Freemanem w rozdziałach Entanglement i Anticitizen One gry Half-Life 2. W dodatku Half-Life 2: Episode One towarzyszy postaci gracza przez prawie cały czas i wykazuje się wcześniej niespotykanymi umiejętnościami bojowymi – na przykład potrafiąc kopnąć headcraba.

Mimo ogólnie przyjaznej osobowości, Alyx wykazuje wrogość w stosunku do doktor Judith Mossman z powodu jej dość protekcjonalnego podejścia do młodszej koleżanki, jak też do wyraźnego zainteresowania wykazywanego przez doktor Mossman w stosunku do doktora Eli Vance'a. W końcowych momentach gry Half-Life 2 animozje praktycznie całkowicie zanikają, gdy doktor Mossman pomaga w uwolnieniu Alyx i jej ojca z niewoli doktora Wallace Breena.

W kilku momentach gry Half-Life 2 sugerowane jest, że między Gordonem Freemanem a Alyx rozwija się romans. Również Half-Life 2: Episode One zawiera szereg zdarzeń, kiedy to zażyłość ta jest rozwijana. Alyx przytula się do Gordona, kiedy jej robot – Dog – znajduje bohatera gry w rumowisku (i wydaje się tym faktem zażenowana). Na końcu dodatku Alyx mówi, że Gordon jest jej idolem. Podczas akcji pierwszego dodatku do gry pyta również Gordona, czy w jego kombinezonie HEV jest miejsce na dwie osoby. Barney Calhoun rzuca w grze stwierdzenie, że Gordon jest „szczęściarzem” mogąc podróżować wraz z Alyx[5]. „Scena w windzie”, w której Gordon zjeżdża do rdzenia Cytadeli wskazuje na to, że ślady romansu między Gordonem a Alyx były przez twórców gry zamierzone.

Alyx wykazuje się współczuciem w stosunku do innych ludzi, w szczególności do ofiar Kombinatu. Płacze nad losem grupki Stalkerów[6], na którą natyka się wraz z bohaterem gry w dodatku Half-Life 2: Episode One, wyrażając nadzieję, ze te nieszczęsne stworzenia nie pamiętają o tym, kim były w trakcie swojej ludzkiej egzystencji[7]. Chwilową słabość wykazuje, natykając się na pojedynczego Stalkera, co jest dla niej wyraźnie przeżyciem szokującym. W plikach gry istnieje niewykorzystany plik dźwiękowy, w którym Alyx mówi o tym, że nie jest w stanie „trzymać się w kupie” podczas konfrontacji ze Stalkerem. Plik dźwiękowy najprawdopodobniej nie jest użyty w grze, by nie spowalniać jej akcji.

Występowanie w grze[edytuj | edytuj kod]

Alyx wspomaga Gordona o wiele częściej i o wiele bardziej bezpośrednio niż dowolna z pozostałych postaci gry. W pierwszym rozdziale gry Half-Life 2Point Insertion – ratuje go przed funkcjonariuszami Obrony Cywilnej, podczas gdy bohater gry nie jest ani uzbrojony, ani nie wyposażony w kombinezon HEV. W rozdziale Black Mesa East przekazuje Gordonowi działo grawitacyjne i demonstruje jego użycie. W części Entanglement pomaga w poszukiwaniach swojego ojca w pomieszczeniach kompleksu Nova Prospekt. Walczy u boku Gordona na ulicach City 17 podczas zbrojnego powstania wywołanego w rozdziale Anticitizen One, a pośrednio wspomaga bohatera gry w ostatecznej konfrontacji z doktorem Breenem podczas akcji rozdziału Dark Energy.

W kompleksie Black Mesa East (w rozdziale gry opatrzonym tym samym tytułem) Alyx wdaje się w energiczną dyskusję z Judith Mossman. Jej wrogość do doktor Mossman wydaje się uzasadniona – w rozdziale Entanglement wraz z doktorem Freemanem odkryła, że doktor Mossman zdradziła ruch oporu i wydała lokalizację ukrytych instalacji doktora Vance'a. W ostatnim rozdziale gry doktor Mossman tłumaczy się jednak z podjętych decyzji i między nią a Alyx zawarty zostaje pokój.

W scenie kończącej grę Half-Life 2 Alyx stoi u boku Gordona Freemana w momencie wybuchu ciemnej energii w rdzeniu Cytadeli. Przed skutkami ogromnej eksplozji Gordon ratowany jest przez G-Mana, lecz Alyx najprawdopodobniej jest pozostawiona na miejscu wybuchu, zatrzymana w czasie, jedną ręką osłaniając oczy.

Alyx udaje się przeżyć dzięki ratunkowi ze strony Vortigauntów – uwalniających od wpływów G-Mana również Gordona Freemana. Wraz z Gordonem jest teleportowana poza Cytadelę, lecz obydwoje zmuszeni są wrócić do jej centrum. Alyx trzyma się blisko Gordona przez większą część akcji dodatku Half-Life 2: Episode One, docierając w końcu do wyjścia z City 17 i uciekając ostatnim pociągiem ruchu oporu w momencie wybuchu Cytadeli.

Warto zauważyć, iż na samym początku gry Half-Life zdjęcie „młodej” Alyx można znaleźć w szafce Freemana. Dla porównania, w Half-Life 2, w rozdziale „Black Mesa East”, widzimy rodzinne zdjęcie na którym również występuje „małoletnia” Alyx.

Uzbrojenie[edytuj | edytuj kod]

W Half-Life 2 i większej części Episode One Alyx używa unikalnej broni, automatycznego pistoletu nazwanego po prostu „Alyx's Gun” (z ang. pistolet Alyx). Freeman nie może korzystać z tej broni, chociaż może go otrzymać za pomocą konsoli (broń jest również dostępna w japońskim modzie zwanym „Smod”. Jakkolwiek, w późniejszej części Episode One Alyx bierze strzelbę (identycznej jak ta dostępna dla gracza, która przypomina Franchi SPAS-12) i posługuje się nim w szpitalu w Rozdziale 4. W pewnym momencie używa również karabinu snajperskiego Overwatch, chociaż właściwie nie jest widziana przez gracza podczas strzelania z niego (tak samo niewidoczni są snajperzy Kombinatu) i dwa razy w grze używa stacjonarnych karabinów maszynowych Kombinatu.

Los Alyx[edytuj | edytuj kod]

W Episode 2 Alyx zostaje zraniona przez Huntera. Mimo to ratuje ją Vortigaunt, który wraz z Gordonem przenosi ją do kryjówki. Aby uleczyć Alyx niezbędny jest Ekstrakt Larwalny. Gordon wraz z Vortigauntem, wyrusza na wyprawę by zdobyć remedium i z jego pomocą leczy Alyx.

W dalszej części gry Alyx wraz z Gordonem udaje się do White Forest a następnie obydwoje lecą na Borealis – lodołamacz o którym wspominał dr. Eli Vance.

Zakończeniem Epizodu 2 jest śmierć ojca Alyx – Eli'ego Vance'a.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Half-Life: Alyx w serwisie Steam, store.steampowered.com [dostęp 2020-03-24] (pol.).
  2. Valve Corporation, Half-Life 2. Valve Corporation, 2004. Poziom/obszar: Black Mesa East (ang.). Cytat: „Eli Vance: You remember my wife Azian, don't you? That picture, and Alyx, were all I managed to carry out of Black Mesa.”
  3. Valve Corporation, Half-Life 2. Valve Corporation, 2004. Poziom/obszar: Black Mesa East (ang.). Cytat: „Alyx Vance: This is the gravity gun my father was talking about. You can call it the 'Zero Point Energy Field Manipulator' if you really want to.”
  4. Valve Corporation, Half-Life 2: Episode One. Valve Corporation, 2006. (ang.). Cytat: „Alyx Vance: Hmmm. A Combine zombie. Zombie Combine. That's, that's like a…ah…a Zombine! Right? Heh… Zombine, get it? Heh heh. Heh. O————kay”
  5. Valve Corporation, Half-Life 2: Episode One. Valve Corporation, 2006. (ang.). Cytat: „Barney Calhoun: Go on across, Gordon. She's waiting for you. You lucky dog you.”
  6. Valve Corporation, Half-Life 2: Episode One. Valve Corporation, 2006. (ang.). Cytat: „Alyx Vance: Look at them. God damn the Combine. This is what happens to you if you resist. Or if you're just in the wrong place at the wrong time.”
  7. Valve Corporation, Half-Life 2: Episode One. Valve Corporation, 2006. (ang.). Cytat: „Alyx Vance: God, I hope you don't remember who you were.”

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]