Alzacka Republika Rad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alzacka Republika Rad
Elsässische Räterepublik
République soviétique alsacienne
1918
Flaga
Flaga
Dewiza: (niem.) Proletarier aller Länder, vereinigt euch!
(franc.) Prolétaires de tous les pays, unissez-vous !

(Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!)
Stolica

Strasburg

Ustrój polityczny

komunizm

Typ państwa

republika rad

Proklamowanie

10 listopada 1918

Okupacja francuska

22 listopada 1918

Alzacka Republika Rad (niem. Elsässische Räterepublik, fr. République soviétique alsacienne) – krótkotrwała republika socjalistyczna, powołana w okresie niemieckiej rewolucji 10 listopada 1918 roku na terenie Alzacji i Lotaryngii.

W ostatnich dniach I wojny światowej wybuchł w kilońskim porcie wojennym bunt marynarzy, zapoczątkowujący rewolucję niemiecką. Około 15 000 marynarzy z Alzacji i Lotaryngii służyło w tym czasie w Reichsmarine, większość z nich przyłączyła się do rewolucji. Marynarze dotarli do Strasburga, stolicy prowincji Alzacja-Lotaryngia 9 listopada, gdzie powitały ich tłumy demonstrantów. Ludność wraz z marynarzami ustanowiła Rady Robotnicze i Żołnierskie, które przejęły władzę nad miastem następnego dnia.

Ze Strasburga rewolucja rozszerzyła się na resztę prowincji, Rady ustanowiono w Haguenau, Miluzie, Sélestat, Colmar, Metz i mniejszych miastach. Ogłoszono amnestię i wolność prasy oraz podniesiono pensje strajkującym robotnikom.

Jacques Peirotes, lider socjaldemokratów w Strasburgu zwrócił się natomiast do władz francuskich o wprowadzenie wojska do regionu w celu przywrócenia porządku. Wojsko francuskie wkroczyło do Strasburga 22 listopada, a Rady przekazały Francuzom władzę. Francuzi odwołali wszystkie rewolucyjne dekrety, spacyfikowali strajki oraz aresztowali agitatorów komunistycznych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]