Amalasunta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Amalasunta
Ilustracja
Królowa Ostrogotów
Dane biograficzne
Data śmierci

przed 30 kwietnia 535

Ojciec

Teodoryk Wielki

Małżeństwo

Eutaryk

Dzieci

Atalaryk

Amalasunta (zm. 535) – królowa Ostrogotów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Była córką Teodoryka Wielkiego. W 515 poślubiła Eutaryka, również z rodu Amalów, który większość swego życia spędził na Półwyspie Iberyjskim wtedy w rękach Gotów zachodnich. Z tego związku urodziło się dwoje dzieci: Atalaryk i Matasunta. Po śmierci Teodoryka władcą Ostrogotów został małoletni Atalaryk, lecz faktyczne rządy sprawowała regentka Amalasunta. Królowa była zwolenniczką ugodowej polityki wobec Cesarstwa, na co mogła wpłynąć gocka opozycja[potrzebny przypis] wobec jej rządów, na czele której stali Teodahad i wódz Teodoryka - Toluin. Po śmierci Atalaryka w 534 Amalasunta w celu utrzymania władzy musiała poślubić swego kuzyna Teodahada[1]. Jednakże żądny władzy Teodahad pod koniec 534 uwięził Amalasuntę na wyspie toskańskiego jeziora Bolsena. Tam, przed 30 kwietnia 535, została zamordowana w czasie kąpieli prawdopodobnie przez krewnych zabitych[potrzebny przypis] na jej rozkaz członków starszyzny gockiej. Cesarz Justynian I Wielki jej śmierć wykorzystał do rozpoczęcia wojen z Ostrogotami.

Amalasunta jest też bohaterką powieści Przemija postać świata H. Malewskiej. W utworze tym jednak pojawia się informacja, że kobieta zginęła podczas próby ucieczki[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Praca zbiorowa: Oxford - Wielka Historia Świata. Średniowiecze. Wędrówka ludów - Merowingowie. T. 15. Poznań: Polskie Media Amer.Com, 2006, s. 226. ISBN 83-7425-025-9.
  2. Słownik bohaterów literatury polskiej pod red. Mariana Kisiela i Marka Pytasza. Katowice: Videograf II, 2003. ISBN 83-7183-275-3.