Przejdź do zawartości

Amalia Oldenburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Amalia Oldenburg
Ilustracja
Królowa Grecji
Okres

od 1836
do 1862

Jako żona

Otton I Wittelsbach

Następczyni

Olga Konstantinowna Romanowa

Dane biograficzne
Dynastia

Oldenburgowie

Data i miejsce urodzenia

21 grudnia 1818
Oldenburg

Data i miejsce śmierci

20 maja 1875
Bamberg

Miejsce spoczynku

Kościół Teatynów w Monachium

Ojciec

Fryderyk August Oldenburg

Matka

Adelajda Anhalt-Bernburg-Schaumburg-Hoym

Mąż

Otton I Wittelsbach

Amalia Maria Fryderyka (ur. 21 grudnia 1818 w Oldenburgu; zm. 20 maja 1875 w Bambergu) – księżniczka Oldenburgu, królowa Grecji.

Jej rodzicami byli wielki książę Oldenburgu – Paweł Fryderyk August oraz jego pierwsza żona – Adelajda Anhalt-Bernburg-Schaumburg-Hoym.

Amalia wyszła za mąż za Ottona I Wittelsbacha. Jej mąż był synem króla BawariiLudwika I oraz jego żony – Teresy Sachsen-Hildburghausen. W 1832 Otton został wybrany na króla Grecji. Uroczystość ślubna odbyła się 22 listopada 1836, w Oldenburgu. Z biegiem lat okazało się, że Amalia cierpi, na rzadką wrodzoną anomalię anatomiczną, przez co królewska para nie mogła mieć potomków.

Postrzegana jako szczególnie silny charakter, jeszcze silniejszy od męża, jednocześnie bardziej odeń elastyczna politycznie, decydująco wpływała na kluczowe decyzje państwa. Zwolenniczka silnej władzy absolutnej. Po buncie poddanych i powołaniu parlamentu, akceptowała jedynie jego rolę służebną wobec monarchy. Przy fałszerstwach, przemocy i prywacie, w trakcie wszystkich, kolejnych wyborów parlamentarnych, łącznie po trzydziestu latach rządów, Otton został zdetronizowany, po czym z żoną powrócili do Niemiec.[1]. Amelia zmarła w wieku 56 lat w Bambergu. Została pochowana w kościele teatynów w Monachium[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacje i oceny historyków, zawarte w programie historycznym, greckiej telewizji publicznej ERT "Η Μηχανή του Χρόνου –Eπ 1– Otton od 1842 do wydalenia z Grecji", 22 kwietnia 2017
  2. Groby władców Grecji