Amanda Todd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Amanda Todd
Amanda Michelle Todd
Data i miejsce urodzenia 27 listopada 1996
Vancouver
Data i miejsce śmierci 10 października 2012
Port Coquitlam
Przyczyna śmierci samobójstwo poprzez powieszenie
Miejsce spoczynku Robinson Memorial Park, Coquitlam, Kolumbia Brytyjska
Zawód, zajęcie uczennica

Amanda Michelle Todd (ur. 27 listopada 1996 w Vancouver, Kolumbia Brytyjska, zm. 10 października 2012 w Port Coquitlam, Kolumbia Brytyjska, Kanada[1]) – kanadyjska uczennica, ofiara cyberprzemocy będącej bezpośrednią przyczyną popełnienia przez nią samobójstwa[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jako siódmoklasistka (rok szkolny 2009/10) Amanda Todd przeprowadziła się z ojcem do nowego domu. Próbowała znaleźć nowych przyjaciół w internecie, szczególnie na stronie BlogTV. Dziewczyna poznała na tej stronie obcego mężczyznę, który zdobył jej zaufanie i sympatię; na tyle, by przekonać ją do zdjęcia koszulki i pokazania piersi. Tak też zrobiła[3]. Rok później mężczyzna powiadomił ją na Facebooku, że zna jej adres, szkołę i znajomych oraz groził ją wysłaniem jej zdjęcia do wszystkich jej przyjaciół pod warunkiem przysłania większej ilości nagich zdjęć.

W czasie Bożego Narodzenia 2010 roku, o 4:00 rano policja poinformowała ją, że jej nagie zdjęcie zaczęło krążyć w internecie. Zdjęcie to dotarło do jej znajomych. Dziewczyna była z tego tytułu szykanowana, przeżyła depresję i lęk napadowy, a ostatecznie przestała uczęszczać na zajęcia i zmieniła szkołę. Jej rodzina przeniosła się do nowego domu. Po przeprowadzce Amanda zaczęła brać narkotyki i pić alkohol, przez co miała większy lęk przed wyjściem z domu.

Rok później ten sam oprawca stworzył stronę na Facebooku z jej biustem jako zdjęciem profilowym. Amanda ponownie była poniżana, straciła przyjaciół w nowej szkole, po czym jeszcze raz zmieniła szkołę. Po miesiącu nawiązała kontakt ze „starym przyjacielem”, który do niej napisał. Zaprosił Amandę do swojego domu, gdzie uprawiał z nią seks wmawiając, że ją kocha. Okazało się później, że miał w tym samym czasie dziewczynę, która była na wakacjach. Tydzień później Todd została na oczach kolegów pobita i upokorzona przed jej nową szkołą przez jego dziewczynę, w towarzystwie jego i innych 15 znajomych. W wyniku uderzenia przez dziewczynę, Amanda upadła na ziemię. Jej ojciec znalazł ją jakiś czas później leżącą w rowie. Po ataku Todd próbowała popełnić samobójstwo pijąc wybielacz. Po przewiezieniu przez pogotowie fo szpitala lekarze zdołali na czas wypłukać jej żołądek, ratując jej życie. Jak sama Amanda komentowała w swoim filmie: „To zabijało mnie od środka i myślałam, że umrę”.

Po powrocie do domu była wielokrotnie atakowana na jej profilu społecznościowym. W marcu 2012 roku jej rodzina przeniosła się do innego miasta, jednak 6 miesięcy później kolejne obraźliwe komunikaty były wysyłane do niej przez znajomych w serwisie społecznościowym. Stan psychiczny Amandy pogarszał się do takiego stopnia, że zaczęła angażować się w samookaleczenie poprzez nacinanie skóry na ręku. Todd brała leki przeciwdepresyjne[4][5]. Pomimo opieki poradnictwa przedawkowała je i trafiła do szpitala na dwa dni.

Todd była wyśmiewana przez innych uczniów, miała trudności w nauce i po raz kolejny trafiła do szpitala w celu leczenia jej depresji. „To naprawdę nie pomaga, że po tym jak wyszła ze szpitala w ostatnim czasie niektóre dzieci zaczęli nazywać ją psychopatką i mówić, że była w szpitalu dla szalonych” - powiedziała matka Amandy. „Ona poszła do szpitala, miała terapię, miała poradnictwo, była na dobrym torze. Na dzień po jej wyjściu, tak się dzieje. Kręcę głową i myślę: Czy dzieci naprawdę są tak wstrętne, czy oni naprawdę nie myślą?"

7 września 2012 Amanda Todd stała się szerzej znana po tym, jak opublikowała 9 minutowy filmik na YouTube zatytułowany „My Story: struggling, bullying, suicide and self-harm.” (Moja historia: walka, poniżanie, samobójstwo i samookaleczenie), w którym milcząc wykładała po kolei kartki, na których spisana była jej historia o szykanowaniu, samookaleczeniu i próbie samobójstwa[3]. Filmik ten posiadał już po pierwszych paru tygodniach ponad milion wyświetleń, jednakże przepełniony był komentarzami pełnymi nienawiści, m. in. namawiającymi Todd do samobójstwa. Wielu internautów posunęło się o krok dalej i wrzuciło do sieci zdjęcia, w których udają, że piją wybielacz, wyśmiewając nieudane samobójstwo Amandy. Powstał w ten sposób mem internetowy Drink Bleach.

10 października 2012[3] około 18:00 Amanda została znaleziona martwa w swoim pokoju. W chwili śmierci była uczennicą 10 klasy w Coquitlam Alternate Basic Education Seconary School w Coquitlam. Miała 15 lat[6]. Pochowana została na cmentarzu Robinson Memorial Park w Coquitlam[7].

Reakcje[edytuj | edytuj kod]

Niemcy[edytuj | edytuj kod]

W Niemczech szybko doszło do obaw, że podobna sytuacja może się wydarzyć i w tym kraju. Badania wykazały, że co trzecia osoba w internecie została już zaczepiona. Poproszono o prowadzenie nowego przedmiotu do wszystkich szkół zwanego „edukacją medialną” (niem. Medienerziehung), gdzie dzieci mają się nauczyć, jak bezpiecznie poruszać się w internecie. To samo działanie zostało zastosowane w Wielkiej Brytanii. Ta propozycja nie jest obowiązkowa i nie wszystkie szkoły są do tego zobowiązane[8].

Anonymous[edytuj | edytuj kod]

Grupa hackerów Anonymous publicznie poprzysięgła zemstę na oprawcy Amandy. Ogłosiła, że znalazła sprawcę: 32-letniego mężczyznę z Kolumbii Brytyjskiej. Hakerzy udostępnili jego nazwisko, adres, profil społecznościowy oraz e-mail. Już po paru godzinach mężczyzna ten został zaatakowany przez liczną grupę internautów na jego profilu. Po sprawdzeniu przez policję okazało się jednak, iż był niewinny[9].

Sprawca[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2014, niecałe 2 lata po samobójstwie Amandy Todd, zatrzymany został w Amsterdamie w Holandii główny podejrzany – 35-letni Turek Aydın Çoban. Po sprawdzeniu numeru IP został aresztowany i stał się głównym podejrzanym w sprawie. Jak wykazało śledztwo Todd nie była jego jedyną ofiarą[10][11]. W dniu 28 stycznia 2015 roku stacja CBC News poinformowała, że Aydın Çoban napisał list otwarty w którym zapewnia, iż jest niewinny. W październiku 2015 roku postępowanie ekstradycyjne posuwa się naprzód. 16 marca 2017 roku został skazany na prawie 11 lat pozbawienia wolności przez holenderski sąd. W Kanadzie grozi mu oddzielny proces.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Amanda Todd Biography (ang.). IMDb. [dostęp 2014-10-20].
 2. Ryan Grenoble: Amanda Todd: Bullied Canadian Teen Commits Suicide After Prolonged Battle Online And In School (ang.). The Huffington Post. [dostęp 2014-10-20].
 3. a b c Shaheen Shariff, Sexting and Cyberbullying, Cambridge University Press, 31 grudnia 2014, s. 13, ISBN 978-1-107-01991-1 [dostęp 2016-02-16] (ang.).
 4. TheSomebodytoknow (Amanda Todd): My story: Struggling, bullying, suicide, self harm (ang.). YouTube. [dostęp 2014-10-21].
 5. Sabine Lorenz: Anonymous will Amanda Todd rächen (niem.). Frankfurter Rundschau. [dostęp 2014-10-21].
 6. Rob Bleaney: Amanda Todd: Suicide girl’s mum reveals more harrowing details of cyber bullying campaign that drove her daughter to her death (ang.). The New Yorker. [dostęp 2014-10-20].
 7. Neil Cameron: Amanda Michelle Todd (ang.). Find A Grave. [dostęp 2014-10-21].
 8. Benedikt Peters: Cybermobbing trieb Amanda Todd aus Vancouver in den Tod (niem.). Der Tagesspiegel. [dostęp 2014-10-21].
 9. Henrietta Reese: Auf den Selbstmord folgt die Selbstjustiz (niem.). Stern. [dostęp 2014-10-21].
 10. -: Man charged in Netherlands in Amanda Todd suicide case (ang.). BBC. [dostęp 2014-10-21].
 11. Christina Commisso: Man arrested in Amanda Todd case may have exploited 10 Canadians (ang.). CTV News. [dostęp 2014-10-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]