Amanda Todd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Amanda Todd
Amanda Michelle Todd
Data i miejsce urodzenia

27 listopada 1996
Vancouver

Data i miejsce śmierci

10 października 2012
Port Coquitlam

Przyczyna śmierci

samobójstwo poprzez powieszenie

Miejsce spoczynku

Robinson Memorial Park, Coquitlam, Kolumbia Brytyjska

Zawód, zajęcie

uczennica

Amanda Michelle Todd (ur. 27 listopada 1996 w Vancouver, Kolumbia Brytyjska, Kanada, zm. 10 października 2012 w Port Coquitlam, Kolumbia Brytyjska, Kanada[1]) – kanadyjska uczennica, ofiara cyberprzemocy będącej bezpośrednią przyczyną samobójstwa[2] nastolatki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 2009-10 Amanda Todd, która była wówczas uczennicą 7. klasy, przeprowadziła się z ojcem do nowego miasta. Mniej więcej w tym samym czasie używała stron internetowych z funkcją wideoczatu, by poznać nowych ludzi. Na tych stronach była, jak twierdziła sama dziewczyna, „nazywana piękną, oszałamiającą, perfekcyjną itd.” oraz namówiona do pokazania swoich nagich piersi, co ostatecznie zrobiła[3]. Po roku od tej sytuacji, nieznany mężczyzna wysłał do Amandy poprzez Facebooka wiadomość prywatną, że zna jej adres, szkołę oraz znajomych oraz że udostępni wszystkim jej przyjaciołom jej nagie zdjęcie w przypadku odmowy przysłania mu większej ilości takowych[3].

W Boże Narodzenie 2010 roku, o godzinie 4:00 rano funkcjonariusze policji zapukali do drzwi domu Amandy, którą poinformowali, że jej nagie zdjęcie stało się publiczne w internecie; dotarło ono do jej znajomych. Dziewczyna była z tego tytułu poniżana w szkole, przeżyła depresję i lęk napadowy, a ostatecznie przestała uczęszczać na zajęcia. W końcu zmieniła szkołę, a jej rodzina przeniosła się do nowego domu. Po przeprowadzce uzależniła się od narkotyków i alkoholu, co miało wpływ na wzmożony lęk przed wyjściem z domu[3].

Rok później szantażysta Amandy ponownie dał o sobie znać, tworząc na Facebooku stronę, która używała fotografii z jej nagim biustem jako zdjęcia profilowego. Amanda znów była poniżana, straciła przyjaciół w nowej szkole. Po miesiącu nawiązała kontakt ze „starym przyjacielem”, który do niej napisał[3][4]. Zaprosił Amandę do swojego domu, gdzie wspólnie uprawiali seks. W tym czasie partnerka tego chłopaka była na wakacjach. Tydzień później Amanda na oczach społeczności szkolnej została powalona na ziemię i dotkliwie pobita przez dziewczynę chłopaka, który uprawiał z tą pierwszą seks. Jej ojciec znalazł ją leżącą w rowie. Po tym incydencie Amanda Todd próbowała pierwszy raz popełnić samobójstwo pijąc wybielacz, została jednak przetransportowana w porę do szpitala, a lekarze zdążyli wypłukać żołądek nastolatki, ratując jej życie. Jak sama Amanda komentowała w swoim wideo: „Leżałam i mówiłam, że to mój pomysł i moja wina. Nie chciałam, żeby stała mu się krzywda, myślałam, że naprawdę mnie lubił. Ale chciał tylko seksu. Ktoś krzyknął "walnij ją w końcu". Nauczyciele przybiegli, ale ja po prostu poszłam i leżałam w rowie, i znalazł mnie tata. Tak bardzo chciałam umrzeć... gdy przyprowadził mnie do domu, wypiłam wybielacz. To zabijało mnie od środka i myślałam, że umrę[3]”.

Po wypisaniu ze szpitala dziewczyna nie przestała być celem obraźliwych uwag. W marcu 2012 roku rodzina Toddów przeniosła się do innego miasta, jednak 6 miesięcy później przez portal społecznościowy ponownie zaczęły spływać obraźliwe komunikaty. Niektóre z nich dotyczyły jej próby samobójczej. Stan psychiczny Amandy pogorszył się na tyle, że dziewczyna zaczęła się samookaleczać oraz brać antydepresanty[5][6]. Mimo opieki specjalistów przedawkowała je i trafiła do szpitala na dwa dni.

Oprócz niskiej reputacji w oczach uczniów szkoły dziewczyna miała także trudności w nauce. Trafiła po raz kolejny do szpitala w celu leczenia depresji. „To naprawdę nie pomaga, że po tym jak wyszła ze szpitala w ostatnim czasie niektóre dzieci zaczęły nazywać ją psychopatką i mówić, że była w szpitalu dla chorych psychicznie” - mówiła matka Amandy. „Poszła do szpitala, miała terapię, opiekę specjalistów, była na dobrej drodze. Kręcę głową i myślę nad tym: czy dzieci naprawdę są tak wstrętne, czy one naprawdę nie myślą?"[7]

Dnia 7 września 2012 roku Amanda Todd opublikowała dziewięciominutowy film na YouTube zatytułowany My Story: struggling, bullying, suicide and self-harm (z ang. Moja historia: walka, poniżanie, samobójstwo i samookaleczanie), w którym milcząc wykładała po kolei kartki, na których spisana była wyżej zaprezentowana historia dziewczyny[3]. Wideo to posiadało już po pierwszych paru tygodniach ponad milion wyświetleń, jednak sekcja komentarzy przepełniona była nienawistnymi wpisami, m.in. namawiającymi Amandę do samobójstwa. Wielu internautów posunęło się o krok dalej i wrzuciło do sieci zdjęcia, w których udają, że piją wybielacz, wyśmiewając w ten sposób nieudane samobójstwo dziewczyny. Powstał w ten sposób mem internetowy Drink Bleach. Liczba wyświetleń filmu na dzień 11 lutego 2020 roku wynosiła ponad 13 milionów.

10 października 2012 roku[8], ok. godz. 18:00, Amandę Todd znaleziono powieszoną w swoim pokoju. W chwili śmierci była uczennicą 10. klasy w Coquitlam Alternate Basic Education Seconary School w Coquitlam. Miała 15 lat[9]. Pochowana została na cmentarzu Robinson Memorial Park w Coquitlam[10].

Reakcje[edytuj | edytuj kod]

Niemcy[edytuj | edytuj kod]

W Niemczech szybko doszło do obaw, że podobna sytuacja może się wydarzyć i w tym kraju. Badania wykazały, że co trzecia osoba korzystająca z Internetu doświadczyła cyberprzemocy. Poproszono o wprowadzenie nowego przedmiotu do wszystkich szkół zwanego „edukacją medialną” (niem. Medienerziehung), gdzie dzieci mają się nauczyć, jak bezpiecznie poruszać się w Internecie. To samo działanie zostało zastosowane w Wielkiej Brytanii. Ta propozycja nie jest obowiązkowa i nie wszystkie szkoły są do tego zobowiązane[11].

Anonymous[edytuj | edytuj kod]

Grupa hackerów Anonymous publicznie wyraziła chęć zemsty na oprawcy Amandy. Ogłosiła, że znalazła sprawcę, którym rzekomo miał być 32-latek z kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska. Hakerzy ujawnili jego nazwisko, adres zamieszkania, profil na portalu społecznościowym oraz adres e-mail. Już po paru godzinach mężczyzna ten został zaatakowany przez liczną grupę internautów na jego profilu. Po sprawdzeniu przez policję okazało się jednak, iż był niewinny[12].

Sprawca[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2014 roku, niecałe 2 lata po samobójstwie Amandy Todd, w Amsterdamie w Holandii został zatrzymany główny podejrzany – 35-letni Turek Aydın Çoban. Po sprawdzeniu numeru IP został aresztowany i stał się głównym podejrzanym w sprawie. Jak wykazało śledztwo, Todd nie była jego jedyną ofiarą[13][14]. W dniu 28 stycznia 2015 roku kanadyjska telewizja CBC News poinformowała, że Aydın Çoban napisał list otwarty w którym zapewnia o swojej niewinności. W październiku 2015 roku postępowanie ekstradycyjne posunęło się naprzód. 16 marca 2017 roku mężczyzna został skazany na 11 lat pozbawienia wolności przez holenderski sąd.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Amanda Todd Biography. IMDb. [dostęp 2014-10-20]. (ang.).
 2. Ryan Grenoble: Amanda Todd: Bullied Canadian Teen Commits Suicide After Prolonged Battle Online And In School. The Huffington Post. [dostęp 2014-10-20]. (ang.).
 3. a b c d e f My story: Struggling, bullying, suicide, self harm. [dostęp 2020-02-11].
 4. Riley_Huntley, Amanda Todd - Transcript of video, Pastebin.com, 11 października 2012 [dostęp 2020-02-11].
 5. TheSomebodytoknow (Amanda Todd): My story: Struggling, bullying, suicide, self harm. YouTube. [dostęp 2014-10-21]. (ang.).
 6. Sabine Lorenz: Anonymous will Amanda Todd rächen. Frankfurter Rundschau. [dostęp 2014-10-21]. (niem.).
 7. Gillian Shaw, ‘She shared everything with me’: Amanda Todd’s mother talks about her life with her daughter (with video), www.vancouversun.com [dostęp 2020-02-11] [zarchiwizowane z adresu 2012-10-22] (ang.).
 8. Shaheen Shariff, Sexting and Cyberbullying, Cambridge University Press, 31 grudnia 2014, s. 13, ISBN 978-1-107-01991-1 [dostęp 2016-02-16] (ang.).
 9. Rob Bleaney: Amanda Todd: Suicide girl’s mum reveals more harrowing details of cyber bullying campaign that drove her daughter to her death. The New Yorker. [dostęp 2014-10-20]. (ang.).
 10. Neil Cameron: Amanda Michelle Todd. Find A Grave. [dostęp 2014-10-21]. (ang.).
 11. Benedikt Peters: Cybermobbing trieb Amanda Todd aus Vancouver in den Tod. Der Tagesspiegel. [dostęp 2014-10-21]. (niem.).
 12. Henrietta Reese: Auf den Selbstmord folgt die Selbstjustiz. Stern. [dostęp 2014-10-21]. (niem.).
 13. -: Man charged in Netherlands in Amanda Todd suicide case. BBC. [dostęp 2014-10-21]. (ang.).
 14. Christina Commisso: Man arrested in Amanda Todd case may have exploited 10 Canadians. CTV News. [dostęp 2014-10-21]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]