Amanda Todd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Amanda Todd
Amanda Michelle Todd
Data i miejsce urodzenia 27 listopada 1996
Vancouver
Data i miejsce śmierci 10 października 2012
Port Coquitlam
Przyczyna śmierci samobójstwo poprzez powieszenie się
Miejsce spoczynku Robinson Memorial Park, Coquitlam, Kolumbia Brytyjska
Zawód, zajęcie uczennica

Amanda Michelle Todd (ur. 27 listopada 1996 w Vancouver, Kolumbia Brytyjska, zm. 10 października 2012 w Port Coquitlam, Kolumbia Brytyjska, Kanada[1]) – kanadyjska uczennica, ofiara cyberprzemocy będącej bezpośrednią przyczyną popełnienia przez nią samobójstwa[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Będąc w 7 klasie (2009/2010) przeprowadziła się z ojcem do nowego domu. Potem próbowała znaleźć nowych przyjaciół na live web-czacie. Todd poznała na tej stronie obcego mężczyznę, który ją komplementował oraz przekonał ją żeby zdjęła koszulkę i pokazała biust. Tak też zrobiła[3]. Rok później oprawca powiadomił ją na Facebooku, że zna jej adres, szkołę i znajomych oraz groził ją wysłaniem jej zdjęcia do wszystkich jej przyjaciół pod warunkiem przysłania większej ilości nagich zdjęć. W czasie Bożego Narodzenia 2010 roku, o 4:00 rano policja poinformowała ją, że jej nagie zdjęcie zaczęło krążyć w internecie. Zdjęcie zostało wysłane do wszystkich jej znajomych, przez co była szykanowana, przeżyła depresję i lęk napadowy, w końcu nie przychodziła na lekcje, a później zmieniła szkołę. Jej rodzina przeniosła się do nowego domu. Po przeprowadzce Amanda zaczęła brać narkotyki i pić alkohol, przez co miała większy lęk przed wyjściem z domu. Rok później ten sam oprawca stworzył stronę na Facebooku z jej biustem jako zdjęciem profilowym. Amanda ponownie była poniżana, straciła przyjaciół w nowej szkole, po czym jeszcze raz zmieniła szkołę. Po miesiącu nawiązała kontakt ze „starym przyjacielem”, który do niej napisał. Zaprosił Amandę do swojego domu, gdzie uprawiał z nią seks wmawiając, że ją kocha. Okazało się jednak, że miał w tym samym czasie dziewczynę, która była na wakacjach. Tydzień później Todd została publicznie pobita i upokorzona przed jej nową szkołą przez jego dziewczynę, w towarzystwie jego i innych 15 znajomych. W wyniku uderzenia przez dziewczynę, Amanda upadła na ziemię a potem leżała w rowie gdzie znalazł ją jej ojciec. Po ataku Todd próbowała popełnić samobójstwo pijąc wybielacz. Pogotowie zdążyło na czas i lekarze wypłukali jej żołądek. „To zabijało mnie od środka i myślałam, że umrę” - tak Amanda skomentowała w swoim filmie o piciu wybielacza.

Po powrocie do domu była wielokrotnie atakowana na jej profilu społecznościowym. W marcu 2012 roku jej rodzina przeniosła się do innego miasta, jednak 6 miesięcy później kolejne obraźliwe komunikaty były wysyłane do niej przez znajomych w serwisie społecznościowym. Stan psychiczny Amandy pogarszał się, zaczęła angażować się w samookaleczenie - ciąć się. W końcu Todd brała leki przeciwdepresyjne[4][5]. Pomimo brania przypisanych antydepresantów i bycia pod opieką poradnictwa przedawkowała te leki i trafiła do szpitala na dwa dni.

Todd była wyśmiewana przez innych uczniów, miała trudności w nauce i po raz kolejny trafiła do szpitala w celu leczenia jej depresji. „To naprawdę nie pomaga, że po tym jak wyszła ze szpitala w ostatnim czasie niektóre dzieci zaczęli nazywać ją psychopatką i mówić, że była w szpitalu dla szalonych” - powiedziała matka Amandy. „Ona poszła do szpitala, miała terapię, miała poradnictwo, była na dobrym torze. Na dzień po jej wyjściu, tak się dzieje. Kręcę głową i myślę: Czy dzieci naprawdę są tak wstrętne, czy oni naprawdę nie myślą?"

7 września 2012 Amanda Todd stała się szerzej znana po tym, jak opublikowała 9 minutowy filmik na YouTube zatytułowany „My Story: struggling, bullying, suicide and self-harm.” (Moja historia: walka, poniżanie, samobójstwo i samookaleczenie), w którym milcząc wykładała po kolei kartki, na których spisana była jej historia o szykanowaniu, samookaleczeniu i próbie samobójstwa[3]. Filmik ten posiadał już po pierwszych paru tygodniach ponad milion wyświetleń, jednakże przepełniony był komentarzami pełnymi nienawiści, m. in. namawiającymi Todd do samobójstwa. Wielu internautów posunęło się o krok dalej i wrzuciło do sieci zdjęcia, w których udają, że piją wybielacz, wyśmiewając nieudane samobójstwo Amandy. Powstał w ten sposób mem internetowy Drink Bleach.

Zaszczuta w internecie[3], w dniu 10 października 2012[3] około 18:00 Amanda została znaleziona martwa w swoim pokoju. W chwili śmierci była uczennicą 10 klasy w Coquitlam Alternate Basic Education Seconary School w Coquitlam. Miała 15 lat[6]. Pochowana została na cmentarzu Robinson Memorial Park w Coquitlam[7].

Reakcje[edytuj | edytuj kod]

Niemcy[edytuj | edytuj kod]

W Niemczech szybko doszło do obaw, że podobna sytuacja może się wydarzyć i w tym kraju. Badania wykazały, że co trzecia osoba w internecie została już zaczepiona. Poproszono o prowadzenie nowego przedmiotu do wszystkich szkół zwanego „edukacją medialną” (niem. Medienerziehung), gdzie dzieci mają się nauczyć, jak bezpiecznie poruszać się w internecie. To samo działanie zostało zastosowane w Wielkiej Brytanii. Ta propozycja nie jest obowiązkowa i nie wszystkie szkoły są do tego zobowiązane[8].

Anonymous[edytuj | edytuj kod]

Grupa hackerów Anonymous poprzysięgła zemstę na oprawcy Amandy. Ogłosiła, że znalazła sprawcę: 32-letniego mężczyznę z Kolumbii Brytyjskiej. Anonymous udostępnili jego nazwisko, adres, profil społecznościowy oraz e-mail. Już po paru godzinach mężczyzna ten został zaatakowany przez liczną grupę internautów na jego profilu. Po sprawdzeniu przez policję okazało się, że był niewinny[9].

Sprawca[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2014, niecałe 2 lata po samobójstwie Amandy Todd, zatrzymany został w Amsterdamie w Holandii główny podejrzany – 35-letni Turek Aydın Çoban. Po sprawdzeniu numeru IP został on uznany za winnego i aresztowany. Todd nie była jego jedyną ofiarą[10][11]. W dniu 28 stycznia 2015 roku stacja CBC News poinformowała, że Aydın Çoban napisał list otwarty głosząc swą niewinność. W październiku 2015 roku postępowanie ekstradycyjne posuwa się naprzód. 16 marca 2017 roku został skazany na prawie 11 lat pozbawienia wolności przez holenderski sąd. W Kanadzie grozi mu oddzielny proces.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Amanda Todd Biography (ang.). IMDb. [dostęp 2014-10-20].
 2. Ryan Grenoble: Amanda Todd: Bullied Canadian Teen Commits Suicide After Prolonged Battle Online And In School (ang.). The Huffington Post. [dostęp 2014-10-20].
 3. a b c d Shaheen Shariff, Sexting and Cyberbullying, Cambridge University Press, 31 grudnia 2014, s. 13, ISBN 978-1-107-01991-1 [dostęp 2016-02-16] (ang.).
 4. TheSomebodytoknow (Amanda Todd): My story: Struggling, bullying, suicide, self harm (ang.). YouTube. [dostęp 2014-10-21].
 5. Sabine Lorenz: Anonymous will Amanda Todd rächen (niem.). Frankfurter Rundschau. [dostęp 2014-10-21].
 6. Rob Bleaney: Amanda Todd: Suicide girl’s mum reveals more harrowing details of cyber bullying campaign that drove her daughter to her death (ang.). The New Yorker. [dostęp 2014-10-20].
 7. Neil Cameron: Amanda Michelle Todd (ang.). Find A Grave. [dostęp 2014-10-21].
 8. Benedikt Peters: Cybermobbing trieb Amanda Todd aus Vancouver in den Tod (niem.). Der Tagesspiegel. [dostęp 2014-10-21].
 9. Henrietta Reese: Auf den Selbstmord folgt die Selbstjustiz (niem.). Stern. [dostęp 2014-10-21].
 10. -: Man charged in Netherlands in Amanda Todd suicide case (ang.). BBC. [dostęp 2014-10-21].
 11. Christina Commisso: Man arrested in Amanda Todd case may have exploited 10 Canadians (ang.). CTV News. [dostęp 2014-10-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]