Amazon Kindle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logo Amazon Kindle
Kindle 2, Kindle 3 oraz podstawowa wersja Kindle 4

Amazon Kindle (wym. [ˈkɪnd], ang. kindle – rozpalić, zapalić ogień lub światło[1][2]) – przenośne urządzenie do czytania książek elektronicznych (e-booków) i e-gazet, wykorzystujące ekran w technologii E Ink, wprowadzone przez firmę Amazon.com na rynek amerykański w listopadzie 2007 roku. Kindle korzysta z własnego formatu plików AZW, opartego na standardzie Mobipocket, jak również z własnego systemu DRM, odmiennego niż używany w pozostałych (także polskich) wydawnictwach z firmy Adobe. Odczytuje również inne formaty e-booków. Książki można za niewielką opłatą (od 2 dolarów) ściągnąć, używając wbudowanej sieci Amazon Whispernet. Dzięki modemowi 3G i sieci firmy AT&T oraz jej partnerów roamingowych dostęp do sklepu Amazon można uzyskać z wielu krajów na świecie, w tym z Polski.

Kindle jest najpopularniejszym czytnikiem e-booków w Polsce. Według badania przeprowadzonego w połowie 2011 r. przez firmę Nexto, Kindle stanowi 60% spośród około 60 tysięcy czytników w Polsce[3].

Wersje urządzenia[edytuj | edytuj kod]

Kindle[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy model Kindle

Pierwsza wersja, zwana Kindle, zawierała 6-calowy ekran o 4-stopniowej skali szarości oraz 250 MB pamięci wewnętrznej. W pamięci mogła się pomieścić zawartość ok. 200 książek. Dodatkowo pamięć można było rozbudować dzięki kartom SD. Urządzenie kosztowało 399 dolarów (później 359 dolarów) i było sprzedawane tylko na terenie Stanów Zjednoczonych. Była to jedyna wersja z czytnikiem kart pamięci, we wszystkich nowszych wersjach zrezygnowano z możliwości rozbudowy pamięci.

Kindle 2[edytuj | edytuj kod]

Kindle DX oraz Kindle 2

Kindle 2 wprowadzono na rynek 9 lutego 2009 r. Urządzenie miało 16-stopniową skalę szarości, pamięć 1,4 GB oraz możliwość głośnego odtwarzania czytanych tekstów. Jego cena wynosiła początkowo 359 dolarów, potem zmniejszyła się do 259 dolarów, a w czerwcu 2010 do 189 dolarów[4]. 7 października 2009 Amazon ogłosił, że będzie sprzedawał swój produkt także poza USA. Wersja międzynarodowa, dostępna w sprzedaży od 22 października 2009, działa w ponad 100 państwach. Od maja 2010 w tych państwach działa także darmowe połączenie z internetem, dzięki modemowi 3G[5], wcześniej dostępne były tylko: anglojęzyczna Wikipedia oraz sklep Kindle.

Kindle DX[edytuj | edytuj kod]

6 maja 2009 r. pojawiła się większa wersja czytnika, Kindle DX. Ma on 3,3 GB pamięci (ok. 3500 książek) i 9,7-calowy ekran o rozdzielczości 1200 × 820. Ma też wbudowany darmowy dostęp do internetu przez połączenie 3G (roaming na całym świecie). Początkowo jego cena wynosiła 489 dolarów. W połowie 2010 ukazała się zaktualizowana wersja Kindle DX Graphite, z nowszym ekranem e-ink o wyższym kontraście. Cenę obniżono do 379 dolarów.

Na początku października 2012 Amazon obniżył cenę DX do 299 dolarów, a w połowie miesiąca wycofał go ze sprzedaży[6].

Kindle 3 / Kindle Keyboard[edytuj | edytuj kod]

Kindle 3 z wydaniem The New Yorker

Trzecia edycja czytnika 6-calowego ukazała się 27 sierpnia 2010 r. We wrześniu 2011, w związku z wprowadzeniem nowych czytników, Amazon zmienił nazwę Kindle 3 na Kindle Keyboard. Posiada nowszy ekran e-ink o wyższym kontraście i 3,3 GB pamięci na książki. Jest oferowany w dwóch wersjach, różniących się sposobem połączenia z internetem. Tańsza wersja (139 dolarów w dniu premiery) zawiera wyłącznie Wi-Fi, podczas gdy droższa (189 dolarów) Wi-Fi oraz modem 3G[7]. Modem 3G umożliwia (podobnie jak w Kindle 2) bezpłatne połączenie z internetem w kilkudziesięciu krajach świata za pomocą wbudowanej przeglądarki internetowej. Transmisja w ramach darmowych połączeń 3G może być limitowana do 50 MB miesięcznie[8].

Urządzenia Kindle z 2011[edytuj | edytuj kod]

Czwartą generację czytników Kindle Amazon zaprezentował we wrześniu 2011.

„Kindle”[edytuj | edytuj kod]

Nazwany przez Amazon po prostu Kindle, ukazał się 28 września 2011 r. Jest to okrojona, mniejsza, lżejsza i tańsza (109 dolarów w dniu premiery) wersja czytnika, pozbawiona fizycznej klawiatury, bez możliwości odtwarzania plików audio, posiada mniej pamięci wewnętrznej – 1,2 GB – i mniej pojemną baterię[9]. Dostępny jest zakup w jeszcze niższej cenie (79 dolarów w dniu premiery), jednak tylko na terenie Stanów Zjednoczonych, w zamian za pojawiające się na ekranie reklamy.

We wrześniu 2012 obniżono cenę czytnika do 89 dolarów (69 dolarów w wersji „Special Offers” z reklamami) i zaprezentowano jego edycję w czarnej obudowie.

Kindle Touch[edytuj | edytuj kod]

Kindle Touch z wydaniem Polityki

W listopadzie 2011 premierę miał Kindle Touch, czyli wersja Kindle 4, w której producent zamiast klawiatury zamieścił ekran dotykowy. Ma taką samą pojemność jak Kindle 3 (ok. 3,3 GB dla użytkownika). Urządzenie dostępne jest w wersji Wi-Fi (99 $ z reklamami i 139 $ bez reklam), z kolei wersja z 3G, która umożliwia połączenie z Amazon Store i Wikipedią (a nie jak w Kindle 3 – ze wszystkimi serwisami) kosztuje od 149 $ (z reklamami) do 189 $ (bez reklam)[10]. Kindle Touch dostępny był w momencie premiery tylko w Stanach Zjednoczonych, od lutego 2012 sprzedawany jest także w wersji międzynarodowej[11].

Kindle Fire[edytuj | edytuj kod]

Nie jest to już czytnik książek, ale dotykowy tablet z kolorowym wyświetlaczem IPS, o przekątnej 7". Urządzenie oparte zostało na systemie Android. Zawiera przeglądarkę internetową Silk Browser oraz możliwość pobierania cyfrowych treści (filmy, książki, muzyka, aplikacje) ze sklepu Amazona. Cena urządzenia to 199 $. Sprzedawane jest wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, podobnie tylko w USA dostępna jest większość treści (poza książkami)[12].

Urządzenia Kindle z 2012[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2012 r. Amazon zaprezentował odświeżoną wersję „zwykłego” Kindle, z nową obudową i oprogramowaniem, a także nowe modele Kindle Paperwhite i Fire.

Kindle Paperwhite[edytuj | edytuj kod]

Kindle Paperwhite jest następcą Kindle Touch i pierwszym czytnikiem Amazonu z dodatkową warstwą oświetlającą ekran przy pomocy diod LED. Ma też wyższą rozdzielczość (1024x758)[13][14][15]. Czytnik jest w całości obsługiwany dotykowo, a poziom oświetlenia można regulować[16]. W październiku 2013 ukazała się jego nowa wersja, określana jako "All-New" Paperwhite (z procesorem 1 GHz zamiast 800 MHz i ekranem Carta zamiast Pearl). W lipcu 2014 podwojono (z 2 GB do 4 GB) pamięć wysyłanych do Europy czytników.

W czerwcu 2015 ukazała się trzecia generacja Paperwhite z ekranem o rozdzielczości 1448x1072 (300 ppi)[17][18].

Kindle Fire HD[edytuj | edytuj kod]

Kindle Fire HD to wersja tabletu Amazonu z ekranem 8,9" o wysokiej rozdzielczości (1920x1200), przednią kamerą i procesorem dwurdzeniowym, sprzedawana w cenach 299-499 $[19].

Kindle Direct Publishing[edytuj | edytuj kod]

Równocześnie z prezentacją czytnika Kindle pierwszej generacji w listopadzie 2007 roku Amazon udostępnił bezpłatną usługę umożliwiającą autorom publikowanie utworów bez wydawnictw, a także ich sprzedaż w formie e-booków w księgarni internetowej Kindle Store w cenie od 0,99 do 200 USD[20].

Dzięki Kindle Direct Publishing przesłany przez autora dokument zostaje automatycznie przetworzony do formatu plików AZW, odczytywanego przez czytniki z rodziny Kindle. Publikowane dzięki Kindle Direct Publishing e-booki mogą być zabezpieczenie przez własny system DRM, odmienny niż używany w pozostałych wydawnictwach. E-book w ciągu 12-24 godzin pojawia się w księgarni internetowej Kindle Store. Autor za sprzedaż swoich utworów otrzymuje honorarium w wysokości 35 lub 70% ceny netto e-booka.

Uruchomienie Kindle Direct Publishing wpłynęło na wzrost popularności literatury wydawanej samodzielnie przez autorów (self-publishingu) oraz upowszechnienie się czytelnictwa e-booków. W 2010 roku pojawiły się pierwsze doniesienia prasowe o poważnych sukcesach sprzedażowych autorów korzystających z tej usługi[21]. Pierwszym w historii autorem, któremu udało się sprzedać milion swoich e-booków opublikowanych dzięki Kindle Direct Publishing jest John Locke[22], którego sukces wkrótce powtórzyła Amanda Hocking[23].

Jednym z pierwszych polskich autorów wykorzystującym Kindle Direct Publishing był Aleksander Sowa[24], którego powieść "Umrzeć w deszczu" jest pierwszą polską powieścią wcześniej wydaną w formie papierowej, a następnie opublikowaną w Kindle Store[25]. Obecnie możliwe jest publikowanie treści za pośrednictwem usługi Kindle Direct Publishing w 34 językach [26], przy czym nie jest wspierany język polski. W związku z tym, sprzedaż publikacji w języku polskim była kilkakrotnie blokowana [27][28][29].

Formaty obsługiwane przez Kindle[edytuj | edytuj kod]

Wraz z premierą Kindle Amazon wprowadził własny format książek AZW, który stanowi zabezpieczoną DRM modyfikację formatu Mobipocket (który również jest odczytywany). Kindle natywnie nie odczytuje książek w formacie EPUB, który stał się standardem w publikowaniu e-booków, choć jest możliwa jego konwersja.

Amazon Kindle 4 z widoczną stroną tytułową e-booka w formacie PDF

Lista formatów obsługiwanych przez Kindle:

 • KF8 – Kindle Format 8
 • AZW
 • MOBI, PRC – format Mobipocket
 • TXT
 • PDF (obsługa od Kindle 2 od wersji oprogramowania 2.3)[30]

Czytniki Kindle do Kindle Touch (2011-2012) obsługiwały również formaty dźwiękowe (MP3).

Amazon zapewnia usługę konwersji plików PDF, DOC, RTF, HTML poprzez wysłanie tych plików na adres e-mail konfigurowalny w panelu klienta. Istnieją też narzędzia pozwalające na samodzielną konwersję, również plików EPUB, np. Mobipocket Reader albo Calibre[31].

Aplikacje Kindle[edytuj | edytuj kod]

Kindle to nie tylko urządzenie, ale również aplikacja pozwalająca czytać pliki książkowe na innych niż czytnik Kindle urządzeniach. Pod koniec 2009 roku Amazon wydał pierwszą aplikację na komputery PC o nazwie „Kindle for PC”. Program dostępny jest nieodpłatnie i poprawnie działa na systemach Microsoft Windows XP, Vista i 7. Na początku 2010 wydano również aplikację na komputery Macintosh. Pół roku później, w czerwcu 2010 roku, Amazon wydał aplikację Kindle dla systemu Android, iOS i telefonów BlackBerry. W styczniu 2011 roku pojawiła się aplikacja dla urządzeń z systemem Windows Phone. W sierpniu 2011 roku Amazon wydał aplikację sieciową „Kindle Cloud Reader”, pozwalającą na odczyt książek bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej[32].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Online Etymology Dictionary (ang.). [dostęp 2013-07-11].
 2. kindle : angielsko » polski: PONS.eu (pol.). [dostęp 2013-07-11].
 3. Natalia Chudzyńska-Stępień: E-book po polsku, czyli czekanie na Amazona. Forbes Polska, 2011-11-18. [dostęp 2011-11-19].
 4. Amazon’s Kindle conveniently falls to $189, Nook looks stunned and bitter. endgadget.com. [dostęp 2010-06-23]. s. 2010-06-21.
 5. Kindle Experimental Web Browser Expands Globally. Kindle World, 2010-06-16. [dostęp 2010-09-25].
 6. John Biggs: Goodbye, Kindle DX, You Were Too Big For This World. 2012-10-15. [dostęp 2012-10-21].
 7. Kindle Wireless Reading Device, Wi-Fi, 6" Display, Graphite – Latest GenerationAmazon. Amazon.com. [dostęp 2010-09-25].
 8. Using Kindle Keyboard if You Live Outside the United States. Amazon.com. [dostęp 2012-13-09].
 9. Kindle e-Reader with Wi-Fi, 6" Display. Amazon.com. [dostęp 2011-10-20].
 10. Brian Heater: Amazon Kindle Touch review (ang.). Endgadget. [dostęp 2011-11-19]. s. 2011-11-14.
 11. Kindle Touch wreszcie dostępny w wersji międzynarodowej!. Świat Czytników. [dostęp 2012-02-03].
 12. Zack Whittaker: Kindle Fire, Touch not available to Europe: Blame U.S. legal concerns? (ang.). ZdNet. [dostęp 2011-11-19]. s. 2011-09-29.
 13. Kindle Paperwhite User Guide. [dostęp 2015-08-03].
 14. Gift Guide: Kindle Paperwhite. Techcrunch, 2012-12-09. [dostęp 2012-12-20].
 15. Kindle Paperwhite: Amazon's New E-Readers Comes With Frontlit Screen at $119 [FULL SPECS] (ang.). Franchise Herald, 2012-09-06. [dostęp 2015-08-02].
 16. Joshua Topolsky: Kindle Paperwhite review. The Verge, 2012-09-30. [dostęp 2012-10-21].
 17. Kindle User Guide. [dostęp 2015-08-03].
 18. Dieter Bohn: Amazon Kindle Paperwhite (2015) review. The Verge, 2015-06-23. [dostęp 2015-08-03].
 19. Amazon Kindle Fire HD (8.9-inch). The Verge. [dostęp 2012-10-21].
 20. Why Kindle Will Change the World - The Motley Fool, www.fool.com [dostęp 2017-11-21] (ang.).
 21. Authors catch fire with self-published e-books - USATODAY.com, usatoday30.usatoday.com [dostęp 2017-11-21] (ang.).
 22. John Locke – samopublikujący pisarz sprzedał milion ebooków | Booklips.pl, booklips.pl [dostęp 2017-11-21] (pol.).
 23. Kindle Million Club | Amazon Kindle Direct Publishing, kdp.amazon.com [dostęp 2017-11-21] (ang.).
 24. Aleksander Sowa (9279) - Lubimyczytać.pl, lubimyczytac.pl [dostęp 2017-11-21] (pol.).
 25. Aleksander Sowa I Self-Publishing, www.wydawca.net [dostęp 2017-11-21] (pol.).
 26. Supported Languages | Amazon Kindle Direct Publishing, kdp.amazon.com [dostęp 2017-11-21] (ang.).
 27. Amazon wywalił polskich self-publisherów, www.spidersweb.pl [dostęp 2017-11-21].
 28. Amazon blokuje polskie książki | Amazon: Nie dla e-booków po polsku | Amazon wycofuje e-booki po polsku, www.komputerswiat.pl [dostęp 2017-11-21] (pol.).
 29. http://swiatczytnikow.pl/amazon-wymiotl-wiekszosc-ksiazek-po-polsku-porzadki-przed-amazon-pl/
 30. Amazon Extends Battery Life of Newest Kindle by 85 Percent and Adds Native PDF Reader. W: News Release [on-line]. Amazon Media Room, 2009-09-24. [dostęp 2010-09-29].
 31. Robert Drózd: Konwersja książek na Kindle: Programy i narzędzia. Świat Czytników. [dostęp 2011-11-19]. s. 2011-05-11.
 32. Amazon Kindle – opis, historia, specyfikacje techniczne. AKReader. [dostęp 2011-08-29]. s. 2011-05-28.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]