Amazon Standard Identification Number

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Amazon Standard Identification Number (ASIN) – 10-znakowy alfanumeryczny unikalny identyfikator przypisany przez Amazon.com i jego partnerów do identyfikacji produktu w organizacji Amazon. Kod ASIN nie zawiera cyfry kontrolnej.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Pomimo nazwy (ang. standard = norma) użycie ASIN nie jest znormalizowane, ale ASIN jest konsekwentnie używany w serwisie Amazon.com. Słowo standard nie oznacza więc tutaj „normy zainicjowanej przez Amazon.com i stosowanej zewnętrznie”, a raczej „wewnętrzną normę Amazon.com”.

Każdy produkt sprzedawany na Amazon.com posiada unikatowy numer ASIN. Dla książek posiadających ISBN numer ASIN jest równoznaczny z kodem ISBN. Dla książek bez ISBN i wszystkich innych produktów jest tworzony przy przesłaniu informacji o produkcie do katalogu i umieszczany na stronie z jego opisem[1][2]. Nie ma dwóch identycznych numerów ASIN[3].

Na stronach Amazon.com przeznaczonych na rynek USA podstrona produktu zawsze zawiera ASIN w następującym formacie:

https://amazon.com/gp/product/TUTAJ-NUMER-ASIN

Zamiast tytułu lub autora numer ASIN (lub ISBN) może być używany do przeszukiwania bazy danych Amazon.com.

Przykładowy kod ASIN: B07KMLC4XY, a link https://amazon.com/gp/product/B07KMLC4XY prowadzi bezpośrednio do strony produktu w katalogu AMAZON. W przeciwieństwie do kodu EAN-13 kod ASIN identyfikuje model, rozmiar i kolor danego produktu, nawet gdy ma tę samą cenę[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Monica Axinte, Numer Amazon ASIN: Co to jest i jak go otrzymać?, www.datafeedwatch.pl [dostęp 2021-01-16] (pol.).
  2. What are UPCs, EANs, ISBNs. and ASINs?, www.amazon.com [dostęp 2021-01-16].
  3. a b ASIN – wszystko, co musisz o nim wiedzieć, amazon-affiliate.eu [dostęp 2021-01-16] (pol.).