Przejdź do zawartości

Amazon Standard Identification Number

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Amazon Standard Identification Number (ASIN) – 10-znakowy alfanumeryczny unikalny identyfikator przypisany przez Amazon.com i jego partnerów do identyfikacji produktu w organizacji Amazon. Kod ASIN nie zawiera cyfry kontrolnej. Wielkie i małe litery mają to samo znaczenie. Z dopuszczalnych znaków nie są wyłączone litery O i i, mimo możliwości ich pomylenia z cyframi.

Pomimo nazwy (ang. standard = norma) użycie ASIN nie jest znormalizowane, ale ASIN jest konsekwentnie używany w serwisie Amazon.com. Słowo standard nie oznacza więc tutaj „normy zainicjowanej przez Amazon.com i stosowanej zewnętrznie”, a raczej „wewnętrzną normę Amazon.com”.

Każdy produkt sprzedawany na Amazon.com posiada unikatowy numer ASIN. Dla książek posiadających ISBN numer ASIN jest równoznaczny z kodem ISBN. Dla książek bez ISBN i wszystkich innych produktów jest tworzony przy przesłaniu informacji o produkcie do katalogu i umieszczany na stronie z jego opisem[1][2]. Nie ma dwóch róznych produktów o tym samym numerze ASIN[3].

Na stronach Amazon.com przeznaczonych na rynek USA podstrona produktu zawsze zawiera ASIN w następującym formacie:

https://amazon.com/gp/product/TUTAJ-NUMER-ASIN

Zamiast tytułu lub autora numer ASIN (lub ISBN) może być używany do przeszukiwania bazy danych Amazon.com.

Przykładowy kod ASIN: B08YYWYFV1, a link https://amazon.com/gp/product/B08YYWYFV1 prowadzi bezpośrednio do strony produktu w katalogu AMAZON. W przeciwieństwie do kodu EAN-13 kod ASIN identyfikuje model, rozmiar i kolor danego produktu, nawet gdy ma tę samą cenę[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Monica Axinte: Numer Amazon ASIN: Co to jest i jak go otrzymać?. www.datafeedwatch.pl. [dostęp 2021-01-16].
  2. What are UPCs, EANs, ISBNs. and ASINs?. www.amazon.com. [dostęp 2021-01-16].
  3. a b ASIN – wszystko, co musisz o nim wiedzieć. amazon-affiliate.eu. [dostęp 2021-01-16].