Amazonen-Werke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
AMAZONEN-Werke H. Dreyer GmbH & Co. KG
Ilustracja
Państwo  Niemcy
Siedziba Hasbergen-Gaste
Data założenia 1883
Forma prawna GmbH & Co. KG
Dane finansowe
Przychody 460 milionów Euro (2012)
brak współrzędnych
Strona internetowa

AMAZONEN-Werke H. Dreyer GmbH Co. KG (skrócona nazwa: Amazone) – niemiecki producent maszyn rolniczych i komunalnych. Macierzysta fabryka założona w 1883 roku przez Heinricha Dreyera znajduje się w Hasbergen-Gaste w powiecie Osnabrück[1]. Jako producent maszyn zaczepianych zakłady Amazone są oferentem techniki rolniczej do uprawy roślin.[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pani Dreyer w 1902.

Założyciel przedsiębiorstwa, Heinrich Dreyer rozpoczął w 1883 roku od produkcji maszyn do czyszczenia zboża, później doszły do tego pługi, kultywatory, sortowniki do ziemniaków, a w roku 1915 pojawiły się pierwsze rozsiewacze nawozów. H. Dreyer zaczął bardzo szybko eksportować swoje produkty i tak już w 1906 roku pierwsze maszyny do czyszczenia zboża zostały sprzedane do Valparaíso w Chile. Ekspansja prowadzona była pod hasłem: „Musimy iść w świat“[3]. W roku 1942 na rynku pojawiły się pierwsze kopaczki do ziemniaków, w roku 1949 siewniki a w roku 1959 roztrząsacze do obornika. Ogromnym sukcesem okazał się produkowany od roku 1960 dwutarczowy rozsiewacz nawozów ZA oraz siewnik D4, które pozwoliły osiągnąć pozycję lidera rynku w tym segmencie maszyn. Rok 1967 to wejście przedsiębiorstwa w sektor uprawy gleby, gdzie zakłady Amazone jako pierwszy producent połączyły maszyny uprawowe napędzane przez WOM z siewnikami. Początkowo były to brony wibracyjne, później kultywatory wirnikowe, a na koniec do palety produktów doszły brony wirnikowe. Później, już po zjednoczeniu Niemiec, na rynek dostarczane były różne, pasywne maszyny uprawowe.

W 1998 roku została przejęta fabryka BBG Bodenbearbeitungsgeräte z Lipska[4]

W roku 2008 założona została fundacja Amazone, która w następnym roku po raz pierwszy wyróżniła młodych konstruktorów za ich studenckie prace dyplomowe w obszarze techniki rolniczej. W roku 2009 dokonano rozbudowy magazynu centralnego w Hasbergen-Gaste, co pozwoliło na podwojenie możliwości zaopatrzenia odbiorców części zamienne. W tym samym roku firma Amazone rozpoczęła montaż siewników wielkopowierzchniowych w nowych zakładach w Hude-Altmoorhausen a w Tecklenburg-Leeden ruszyła produkcja własnych, samojezdnych opryskiwaczy polowych „Pantera“. Zaprezentowano także autonomicznego robota polowego nazwanego BoniRob wykorzystywanego do prób badawczych bazujących na siewie punktowym a skonstruowanego w kooperacji z Wyższą Szkołą Zawodową Osnabrück, firmą Robert Bosch GmbH oraz innymi partnerami.

W styczniu 2010 w Hasbergen-Gaste została oddana do użytku nowa hala służąca testowaniu rozsiewaczy nawozów. Można w niej badać rozsiewacze nawozów o szerokości roboczej do 72 metrów, sprawdzając zarówno maszyny jak i nowe rodzaje nawozów pod względem właściwości rozsiewu oraz błyskawicznie podawać odpowiednie nastawy dla rozsiewaczy nawozów Amazone. Taka hala badawcza jest wyjątkiem w zakresie ustalania nastaw.

Po ogromnym sukcesie pierwszych Dni Pola Amazone – „AMATECHNICA“ w maju 2005 powtórzono tę imprezę we wrześniu 2010[5]. Klienci oraz wszyscy zainteresowani z całego świata mogli się przekonać o możliwościach nowych oraz od dawna sprawdzonych maszyn rolniczych.

We wrześniu 2016 r. została przejęta fabryka produkująca pługi upadającej austriackiej firmy Vogel & Noot w węgierskim Mosonmagyaróvár[6].

Macierzystych w Hasbergen-Gaste, Niemcy.

Struktura przedsiębiorstwa[edytuj | edytuj kod]

Całość udziałów w przedsiębiorstwie należy do obu rodzin Dreyer. Podczas, gdy Heinz Dreyer oraz Klaus Dreyer, prowadzili firmę przez prawie 50 lat i w dalszym ciągu aktywnie uczestniczą w działaniach kierownictwa, to główna odpowiedzialność spoczywa dzisiaj na barkach 4.  pokolenia rodziny w osobach Christiana Dreyera i Justusa Dreyera. Liczba pracowników wynosi w sumie około 1700, obroty za rok 2012 ok. 460 milionów Euro, eksport realizowany jest do ponad 70 krajów a jego udział w sprzedaży stanowi 75% (stan w roku 2012). Klientami zakładów Amazone są rolnicy, przedsiębiorstwa świadczące usługi rolnicze, firmy komunalne oraz pokrewne branże[7].

Miejsca produkcji[edytuj | edytuj kod]

Zakłady produkcyjne – obok macierzystych w Hasbergen-Gaste – znajdują się w następujących miejscowościach[8]:

W Niemczech, firma Amazone posiada 5 przedstawicielstw fabrycznych, to jest w Rendsburg, Gottin, Winningen/Mosel, Altheim oraz Gablingen[9].

Przedstawicielstwa handlowych w Europie w liczbie 6, znajdują się w Wielkiej Brytanii, Francji, Polsce, Ukrainie, na Węgrzech i w Rosji.

Paleta produktów[edytuj | edytuj kod]

Firma Amazone buduje maszyny do uprawy gleby, siewniki zwykłe i do siewu punktowego, rozsiewacze nawozów oraz różne wersje opryskiwaczy polowych. Przedsiębiorstwo wytwarza także maszyny do pielęgnacji parków i terenów zielonych a także sprzęt do służb zimowych. Równolegle do produkcji maszyn rolniczych zakłady Amazone, w ramach programu Koncepcja Active prowadzą również liczne projekty i badania w zakresie uprawy roślin[10].

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • 125 Jahre Amazone. DLG-Verlag, 2008, ​ISBN 978-3-7690-0709-1​, 147 S.; z licznymi kolorowymi ilustracjami.
  • Klaus Dreyer: Die AMAZONE-Chronik. Landwirtschaftsverlag GmbH, ​ISBN 3-7843-3229-3​, 151 stron
  • Klaus Dreyer: Die Geschichte der BBG – von Rudloph Sack bis Amazone. DLG-Verlag, 2009, ​ISBN 978-3-7690-0750-3​, 180 stron

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]